muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

zvukDynacord Power Mate 1000-2 - nenápadný půvab inovací

2.4.2007 | Autor: Libor Šťovíček | sekce: pro muzikanty - testy

Dynacord Power Mate 1000-2 - nenápadný půvab inovací

Dynacord Power Mate 1000-2 - nenápadný půvab inovací

Když těsně po válce začal brýlatý inženýr Pinternagel v Pilstingu opravovat rádia, jistě netušil, že zakládá věhlasnou firmu. Pojďme zjistit, co je nového za Bavorským lesem po šedesáti letech.

Poohlédnutí
Dnes již kultovní "déčko" v oválu jsem poprvé viděl na reproboxech ve zlatých dobách Zlatého slavíka v Umělcových pořadech z divadla ve Slaném, a protože byla doba taková jaká byla, stala se pro mě značka Dynacord na dlouhou dobu ještě nedostupnějším symbolem než pravé rifle, cola v plechovce nebo reklamní igelitová taška. Naštěstí je všechno jinak a dnes mám možnost podívat se poslední novince pod víko.

Z boku, zezadu, shora...
Plných dvacet kilogramů váhy mixážního pultu Dynacord PowerMate 1000-2 lze poměrně snadno přemístit pomocí zapuštěných madel a případnou další manipulaci provádět pomocí lišty. Ta je součástí předního panelu po celém obvodu, takže jsem ani na chvíli neměl pocit, že by mi přístroj mohl vypadnout z ruky. Všechny důležité součásti jsou chráněny kovovým krytem, který je jednoduché odejmout i zpět nasadit. Zadní část pultu obsahuje pouze snadno dostupný vypínač, silové výstupy typu speakon, síťovou zásuvku a kryt pojistky.
Vstupy a výstupy jsou umístěny na předním panelu. Verze 1000, kterou jsem měl k dispozici, má deset vstupních kanálů, z toho čtyři stereofonní, jež jsou však také vybaveny XLR konektorem, takže je můžeme použít jako běžný mikrofonní vstup s nižším komfortem, k čemuž se ještě dostaneme.

Nejdřív In
Při pohledu shora dolů má prvních šest kanálů pod vstupními konektory jackovou zdířku pro smyčku, gain s citlivostí 0-60 dB, filtr na potlačení basů a hlasový filtr, který hlasu opravdu dodá příjemné masmediální zabarvení a zvýrazní srozumitelnost řeči i zpěvu. Následují korekce výšek (12 kHz), poměrně výrazné parametrem upravovatelné středy a basy (60 Hz). Pro ty, kteří mají rádi jasno, jsou hodnoty frekvencí zřetelně viditelné a není třeba se k ořezání nebo zvýraznění určitého kmitočtu propracovávat dělením málo smyslné stupnice nebo odhadem. První dvě sběrnice aux jsou propojené s efektovým procesorem, ale můžeme je použít stejně jako další dva auxy, například pro vytvoření až čtyř odposlechových cest nebo zařazení další efektové jednotky. V porovnání s předchozím modelem přístroje jedna sběrnice přibyla. Vstup je možno vypnout tlačítkem Mute, signál rozdělit vlevo či vpravo, citlivost nastavit pomocí PFL. Čtyři stereo kanály jsou regulovatelné samostatným potenciometrem, ale jsou ochuzeny o parametr na středech a vokální procesor. Výsledek našeho snažení odesíláme 7,6 cm dlouhými, tužšími fadery, kontrolováni zelenou a červenou signální diodou vybuzení vstupu.

Efekty zasahují
Pravidlo, že méně je někdy více, uplatnil výrobce tak, že vybavil pult dvěma shodnými efektovými jednotkami, pomocí kterých dosáhneme podstatně pružnějších kombinací, než bývá obvyklé a, vzhledem k pevnému nastavení parametrů efektů, použitelné. Vstupní úroveň je regulována auxem 1 (2) na každém kanálu a k výstupu dopravována faderem FX1 (2). Barva všech prostorových imitací je poměrně přirozená a bez šumu. Regulátor FX 1 (2) to Aux 3 (4) sice umožňuje zvláště náročným zamlžit hlas i v monitorech, ale riziko, že to odnesou i ostatní, doposud konkrétní nástroje, je značné. Pokud jsem si stačil všimnout, dalším inovačním prvkem je omezovač zpětné vazby, který ovlivňuje pouze monitory. Doporučuji ho zapínat až ve chvíli, kdy je vše vyřešeno a feedback filtr bude moci odstranit jediné možné ložisko nákazy. A to dokáže naprosto spolehlivě. Jinak se může stát, že zavazbí frekvence úplně jiná.

Nyní Out
Výsledný sound lze šířit mnoha způsoby. Do reproboxů speakony, pro nahrávací zařízení je možné využít výstup cinch, zvuk lze například zkomprimovat v main inzertech, vytáhnout signál v mono formě, prohnat ekvalizérem, případně použít korekce EQ Out nebo nepoužít Main. Zesilovač má skutečně výkon, který je uveden a ochrany jsou spolehlivé, při zapnutí a vypnutí bylo naprosté ticho. Ventilátor má nehlučný chod a přístroj se zahřívá jen minimálně. Kdo chce, hezky si na práci posvítí, ale lampička v ceně není. Zařízení je vhodné pro menší kapely všech žánrů do sálů s kapacitou okolo sta návštěvníků. Nevím, zda se pult líbí včelce Máje, ale já bych byl s výrobkem bavorských sousedů spokojen.


Info:
Dynacord PowerMate 1000-2 je inovovaný legendární model power mixu u nás ješte legendárnější značky. Cena je 65 251 Kč.

Plus:
odpovídající výkon
snadná manipulace
citlivé korekce

Minus:
vyšší cena
nevýrazný master EQ

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Dynacord-Power-Mate-10002-nenapadny-puvab-inovaci~02~duben~2007/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.