muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraDuesenberg Starplayer TV a Carl Carlton Signature - dvě pololubové elektrické kytary s retro vzhledem

29.1.2007 | Autor: Mirek Linhart | sekce: pro muzikanty - testy

Pololubové elektrické kytary s retro vzhledem...

Pololubové elektrické kytary s retro vzhledem...

Nedávno se na našem trhu, nasyceném spíše levnějšími nástroji převážně asijské výroby, objevily elektrické kytary překrásného retro vzhledu, kvalitního řemeslného zpracování a navíc ještě s velmi dobrým zvukem. Jejich značka, přiznám se, byla pro mě novinkou, ale poté, co jsem si na jednu z nich zahrál, probudila se ve mně touha dovědět se o těch kráskách víc. Rád jsem využil nabídku k jejich otestování a pokusím se s vámi podělit o svá zjištění.


Značku Duesenberg založil v polovině devadesátých let v německém Hannoveru stavitel kytar a designer Dieter Goelsdorf. Nebyl žádným nováčkem, od sedmdesátých let vyráběl stavebnice el. kytar pod značkou Rockinger, nebo Formentera. Tentokrát však vsadil na poslední dobou žádaný vintage vzhled (nástroje připomínají luxusní kytary Gretsch) a další skvělé vlastnosti (zvuk, sustain, ladění, apod.), které jistě ocení i nejnáročnější kytaristé.

Konstrukce, hardware...
Na test jsem si vybral modely Starplayer TV a Carl Carlton Signature. Obě kytary jsou semi-hollow (tedy pololubovky) s klenutou vrchní i spodní deskou, jedním f-otvorem umístěným v horní polovině těla a tremolem podobným systému Bigsby. Konstrukce: menzura (64,7 cm - jako u strata), materiál i osazení jsou u obou typů rovněž téměř totožné, liší se pouze rozměry těl. CC (Carl Carlton signature model) má full-size velikost (je přibližně velký jako Gibson ES-335), zatímco Starplayer TV je zhruba velikosti les paula.
Materiál
A teď k materiálu, ze kterého jsou kytary vyrobeny. Těla mají vrchní desky ze smrku, spodní pak z krásně fládrovaného javoru (stejně tak jako umělou hmotou olemované luby) a mezi nimi, v centrální části těl, jsou u obou typů sustain-bloky. U desek se nejedná o masiv, ale o multilayer. Set-neck krky (přilepené k tělům) jsou javorové s palisandrovým hmatníkem (firma uvádí american hardrock maple a indian rosewood).

Osazení
Obě kytary mají pěkný poniklovaný hardware značky Duesenberg a vynikající AlNiCo snímače, které se dají perfektně vyladit pomocí šroubků pro každou strunu zvlášť. U krku je široký single-coil DP-90 (zvukově blízký Gibsonu P-90) a u kobyly Grand Vintage Humbucker (s klasickým vintage PAF zvukem). Třípolohový přepínač i dva knoflíky, ovládající volume a tónovou clonu, jsou umístěny na krásném perleťovém pickguardu podobným způsobem jako u strata. Tremolo (Duesenberg Super Tremola) je, jak už jsem uvedl, podobně zkonstruované jako Bigsby, krásně chodí oběma směry a nerozhazuje ladění. Plovoucí kobylka s ocelovými jezdci je příbuzná Gibsonu a luxusně ladící mechaniky Duesenberg Deluxe Tuning Machines mají pro každý model odpovídající design (CC mechanika vypadá jako Imperial Grover a Starplayer TV má strojky s půlměsíčky).

Pololubové elektrické kytary s retro vzhledem...

Pololubové elektrické kytary s retro vzhledem...Jak to hraje
Teď k samotnému testu. Kytary jsem vyzkoušel jak ve studiu na aparátech Fender Twin Reverb, Fender Princeton Reverb, Fender 59 Bassman, Marshall JCM 800 a akustickém combu AER, tak i na koncertě přes Fender Princeton Reverb a Fender Blues Deluxe.

Carl Carlton Model
Carl Carlton má plný, vyrovnaný zvuk se sametovými středy, vynikající artikulaci v kilech a dlouhý sustain. Když jsem ho zapojil do Bassmana, zazněl opravdu pěkný vintage rockabilly sound. Myslím, že leckterému countristovi by poskočilo srdce radostí. Též fingerpicking obecně přes fendery s čistým zvukem zní senzačně a velmi příjemně. S použitím zkreslené osmistovky Marshall, nebo i přes tubescreamer a fendera, má CC krásně středový bluesový zvuk a moc pěkně táhne. Při vytaveném zesilovači na dlouhých tónech přechází přirozeně do zpětné vazby, takže získáváme nekonečný sustain. Kytara navíc skvěle ladí a hrát na ni je opravdovým požitkem. V kapele se příjemně pojila s ostatními nástroji, přičemž zůstala čitelná (informace od zvukaře). Carl Carlton je podle mého soudu široce použitelný nástroj od rockabilly, country, přes jazz, až po funk a bluesrock.

Starplayer TV
Má o poznání hutnější zvuk a hned vzbuzuje dojem, že se na něj dá hrát i drsněji (možná je to i rockerštějším designem). Přitom nezapře příbuzenský vztah k CC. Když jsem se seznamoval s oběma nástroji, střídal jsem je a nebyl jsem schopen určit, který je lepší. Díky shodné konstrukci a osazení má Starplayer velmi podobné zvukové finesy, jaké jsem popisoval u CC (sustain, feedback, zvuková vyrovnanost, tah za prsty a ladění). Použitelnost této krásné kytary bych viděl též od rockabilly a hudby sixties, přes funk, blues až po hardrock (však tento model v signature provedení používá i Ron Wood!). Na Starplayera jsem odehrál koncert Yo Yo Bandu a kromě toho, že jsem si to užil, byl jsem pochválen naším zvukařem za dobrý zvuk (pouze za dobrý zvuk...).

Shrnutí
Kytary Duesenberg jsou vysoce kvalitní nástroje s krásným designem v art-deco stylu. Řemeslné zpracování obou testovaných kousků odpovídá pověstné německé důkladnosti v tom nejlepším slova smyslu. Pokud se firmě podaří udržet laťku takto vysoko a vyjde-li jí obchodní strategie rozjetá v americkém duchu, máme dalšího silného hráče na světovém trhu s hudebními instrumenty. Seznam úspěšných muzikantů hrajících na tyto nástroje se podle informací z webových stránek www.duesenberg.de utěšeně rozrůstá. Nalezneme tam jména jako Keb'Mo', Robbie McIntosh (Norah Jones), Chris Whitley, Joey Williams (Blind Boys of Alabama), Laurie Wisefield (nahrával s Cockerem, Tinou Turner, Mickem Jaggerem aj.), Tito Larriva (Tito and Tarantula), Elvis Costello, Brian Ray (Paul McCartney) a samozřejmě ZZ Top. Cena Starplayera TV v obchodě včetně DPH je 39 400 Kč a Carl Carlton Signature Model stojí 45 000 Kč. Není to zrovna málo, ale za kvalitu se prostě platí. U značek Gretsch nebo Gibson v podobné kategorii ještě daleko víc. A kdo ví, třeba za pár let budou mít kytary Duesenberg cenu i pro sběratele.


Info:
Duesenberg Carl Carlton Signature Model a Starplayer TV jsou pololubové elektrické kytary retro vzhledu a relativně širokého použití. Cena Starplayera TV je 39 400 Kč a Carl Carlton Signature Model pořídíte za 45 000 Kč.

Plus:
krásný design
výborný zvuk i ladění
dlouhý sustain
kvalitní řemeslné zpracování

Minus:
větší citlivost snímačů na brumy způsobované tyristorovými stmívači - takto se však chovají i vintage snímače podobného typu, takže vše je jak má být
kytara je mírně nevyvážená - tendence přepadat na krk

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Duesenberg-Starplayer-TV-a-Carl-Carlton-Signature-dve-pololubove-elektricke-kytary-s-retro-vzhledem~29~leden~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.