Dlouhokrká třešňová černoška

Dlouhokrká třešňová černoška
Dlouhokrká třešňová černoška

Přelom tisíciletí pořádně rozčeřil hladinu stojatých a mírně smrdutých vod v konstrukci baskytar a přinesl nevídané. Fenderem geniálně navržená menzura 34" dostává "na frak". Chcete mít jasnější a zářivější zvuk struny B? Zapomeňte na tradice. Je tady menzura 35" a s ní i jeden z dalších výrobků zohledňujících vývoj - pětistrunná baskytara Schecter.

 

Konstrukce

Tělo je slepeno z více kusů mahagonových špalků. Vrchní stranu má přeplátovanou javorovou deskou s výraznou kresbou, která je opracovaná dle oblých tvarů hrudního koše dvanáctileté Afričanky. To celé je zalité v černočerveném laku, stejně jako líc hlavy. Okraje těla, hlavy a krku jsou ozdobeny bílým lemem. Šest šroubů zajišťuje víc než pevné spojení krku a těla. Krk ze tří kusů javoru je proložený dvěma proužky ořechu a je překrytý palisandrovým hmatníkem. Na dvouoktávovém hmatníku se v pozicích orientačních značek třpytí perleťová véčka na obrysech létajícího talíře... Všemu vévodí detailní propracovanost. Široké Jumbo pražce dodávají tónům jistotu. Kobylka Singl-Tek kotví každou strunu odděleně, a prodlužuje tak sustain u vícehlasé hry. I výměnu struny učiníme pouhým vyháknutím. Ladící mechaniky nesou vnější znaky mechanik Gotoh kromě jakéhokoliv signa. Všechen hardware včetně úchytů pro řemen je vyvedený v kouřovém chromu, který dokonale ladí s celkovým vyzněním nástroje.

Na zadní straně korpusu na mě dělají bububu dva černé plastové kryty. Ten větší umožňuje přístup k zapojení potenciometrů a korekčního předzesilovače EMG, ten menší ukrývá devítivoltovou baterii.

 

Elektronika

Baskytara se pyšní dvěma snímači typu humbucker EMG-HZ, kterými se např. taktéž osazují nástroje známější a dražší i u nás vyráběné značky Spector. Výstupy z obou snímačů jsou vedeny skrze dvoupásmový aktivní předzesilovač, který přikrmuje výsledný zvuk v nízkých a vysokých pásmech pomocí baterie a dvou potenciometrů s aretací . Každý snímač zvlášť má svůj ovladač hlasitosti.

 

Zvuk

Sustain je po celém hmatníku výborný a bez vlků. Je znát delší menzura na zvuku? Určitě ano. Tón má jiskru a můžu říci, že lépe a jasněji hrají všechny struny. Znatelně "líp" hraje struna E. Zvuk je příjemně teplý, tvrdý a razantní, basy a výšky lákají k vytažení na maximum. Struně B by prospěla ještě delší menzura. Ale to už bychom byli v zájmu hratelnosti u jiného náklonu pražců, které kopíruje náklon prstů levé ruky, a tím pádem i u nejrevolučnějšího pojetí konstrukce od dob vzniku baskytary - odkaz na nástroje firmy Dingwall a u nás Janecký.

 

Kolik třešní, tolik...

Na nástroji jsou od výrobce natažené niklové struny GHS tloušťky 45 až 125. Krk je ideálně seřízený a baskytara je okamžitě připravená k akci. I přes delší krk je poměrně vyvážená. Levá ruka si rychle zvykne na širší rozestupy pražců v základní poloze. Návrat na menzuru 34" vyvolal na mé tváři lehký úsměv a představu o baskytaře určené pro děti.

Profesionální nástroj až... až na jednu věc. Hrají špičkoví hráči na úzké rozteče strun?

A tak jediná výtka směřuje k mozku firmy Schecter do Burbanku v Los Angeles a totiž, že naší/vaší třešňové krasavici by k tomu dlouhému krku mnohem lépe svědčily širší, klasické rozteče strun. Ach, ten Leo. A přece se to kolem něj všechno točí.

 

Info:

Pětistrunná baskytara Schecter C-5 Diamond Series s dvoupásmovou aktivní elektronikou vyrobená v Jižní Koreji, provedení Black Cherry, její cena je 26 900 Kč.

Plus:

provedení

vzhled

zvuk

Mínus:

rozteče strun

bez baterie nehraje

Psáno pro časopis Muzikus