Digitální piano Bohemia BDP-880 - domácí společník

Digitální piano Bohemia BDP-880  - domácí společník
Digitální piano Bohemia BDP-880 - domácí společník

Digitální piano Bohemia BDP-880 je určeno pro domácí použití; jde totiž o pevně sestavené piano v dřevěném provedení, s dřevěným stojanem, zadní krycí deskou a spodní lištou se třemi pedály. firma jej nabízí ve třech barevných provedeních (světlý dub, černý dub a třešeň satén). Je nástupcem modelu BDP-850, oproti kterému má lepší klaviaturu, více než dvojnásobek doprovodných stylů a další vylepšení.

Vzhled

Co se týče vnějšího provedení, pro nástroj je typické velmi pěkné řemeslné zpracování. Dodává se ve dvou krabicích, montáž je otázkou patnácti minut, je k ní ovšem zapotřebí dvou lidí, protože vrchní díl je poměrně dost těžký. Celé piano váží 65 kg, což zdaleka nedosahuje váhy klasického pianina, navíc je také mnohem nižší. Klaviatura se otevírá a zavírá posuvným krytem, na horní desce je upevněn dostatečně široký stojan na noty, vedle kterého ještě zbývá místo na odkládání. Jak už bylo řečeno, jde o nástroj, u kterého se nepředpokládá časté stěhování. Díky silným reproduktorům je vhodný nejen do bytu, ale také do základních či uměleckých škol.

V zadní části piana jsou konektory line in/out, MIDI in/out a konektor na propojení pedálů. Sluchátkové výstupy jsou dva, nalézají se na spodní straně klávesnice, tak aby nerušily čelní pohled na nástroj. Spodní lišta obsahuje tři pedály s funkcemi sustain, sostenuto a soft (jako u klasického křídla).

Všechna tlačítka jsou přehledně uspořádána, po levé straně vše pro doprovody, napravo rejstříky a funkce pro zvuk (hlasitost, efekty apod.). Uprostřed je multifunkční LED displej s přehlednými údaji o aktuálních nastaveních a se značkami právě hraných akordů, které se zobrazují při automatickém doprovodu.

 

Klaviatura

BDP-880 má klaviaturu s osmdesáti osmi vyváženými klávesami s rozdílnou váhou hry, tak jak je tomu u akustických nástrojů. Pocit ze hry je tedy velmi komfortní. K dispozici je dokonce deset úrovní citlivosti klaviatury, takže si každý hráč přijde na své. Pouze při repetování stejných tónů jsou klávesy pomalejší a trochu hlučné, takže hráč trochu ruší okolí jejich "bubnování", i když hraje na sluchátka.

 

Zvuky

Nástroj má 128 GM zvuků, některé dobré, jiné méně dobré. Velmi podařený je zvuk grand piana, na výběr je pak ještě pět dalších pian, ovšem poněkud horších. Obzvláště elektronická piana nejsou nic extra. Špatná je většina dechových nástrojů, s výjimkou některých exotických fléten. Pěkné jsou smyčce, nejhorší nejsou ani perkusní varhany, jazzové varhany však nestojí prakticky vůbec za nic a navíc chybí možnost výběru z více druhů. Většina zvuků je snadno přístupná pod tlačítkem skupiny, do které patří, další jsou pod tlačítkem GM zvuky. Chybí mi snadný přístup ke zvukům kytar, které je potřeba pod zmíněným tlačítkem poněkud zdlouhavě hledat.

 

Funkce

U každého zvuku lze jednoduše upravit zabarvení pomocí jednoduché funkce Brillance v hodnotách 0-100. Stejně jako tato, i další funkce jsou dostupné přímo přes jedno tlačítko, například transpozice, jemné ladění, citlivost klaviatury, zapnutí efektů reverb a chorus (u každého šest typů), rozdělení klaviatury pro dva rozdílné zvuky (split) nebo vrstvení dvou zvuků (layer).

Z dalších funkcí je tu například nastavení dělicího bodu klaviatury (split point), posun o oktávu nebo hlasitost jednotlivých zvukových složek (main, split, layer volume), vše snadno a rychle dostupné. Nezbytné je zmínit také metronom a ekvalizér, který nabízí šest režimů, z nichž jeden je uživatelský a lze v něm nastavit hodnotu každého ze čtyř pásem ručně. Samozřejmě je zde i dvoustopý rekordér, bohužel jen pro jednu skladbu.

 

Doprovody

Jak už bylo zmíněno výše, nástroj obsahuje doprovodné styly. Má jich padesát čtyři - u každého jednu variaci. Lze pustit bicí doprovod nebo nástroj přepnout na režim automatického doprovodu, kdy hráč levou rukou hraje buď celé akordy (režim Fingered), nebo jen jednu až tři klávesy (režimy Single finger a Multi finger) a nástroj tvoří automaticky doprovod. Většina stylů zní velmi dobře. K udání tempa slouží buď tlačítka + a -, kterými se nastaví požadovaná číselná hodnota dob za minutu, nebo tlačítko Tap, které reaguje na několikeré poklepání ve stejném tempu a v zadaném tempu rovnou spustí doprovod. Velmi užitečná funkce je Fade, díky které hlasitost doprovodu i hlavního zvuku postupně stoupá (fade in) nebo naopak klesá až k nule (fade out).

 

Závěr

Nástroj je velmi příjemným společníkem do bytu či školy a bez problémů na něm lze hrát skladby z táborového zpěvníku, jazzové standardy nebo skladby klasických mistrů. Díky široké škále zvuků a doprovodů se můžete dobře pobavit. Není určitě vhodný pro umělce a profesionály, kteří očekávají dokonalost v každém směru (hlavně v oblasti zvukových rejstříků je určitě co zlepšovat), ale ostatním hráčům by mohl dělat radost.

 

Info:

Digitální piano Bohemia BDP-880 je ideální pro použití doma či ve škole, se širokým spektrem zvuků a doprovodů. Cena je 31 500 Kč.

 

Plus:

zvuk grand piana

doprovodné styly

přehledné ovládání a dostupnost funkcí

vyvážená klaviatura

 

Mínus:

některé zvukové rejstříky

hlučnost kláves

nahrávání pouze jedné skladby

 

Technická specifikace:

počet kláves/dělená: 88/ano

polyfonie: 128

počet nástrojů: 128

váha: 65 kg

rozměry: 1385 x 480 x 845 mm

GM/GS/XG: ano/ne/ne

adaptér/síť: ne/ano

disketa/flash karta: ne/ne

MIDI in: ano

MIDI out: ano

MIDI thru: ne

počet stylů: 54

Psáno pro časopis Muzikus