Digidesign Mbox

Digidesign Mbox
Digidesign Mbox

Doba se výrazně změnila, hudbu chce dělat skoro každý. Peníze má málokdo a hudební vydavatelství vám nepomůžou. Pokud chcete někomu dát demosnímek, musí znít skoro jako hotové CD. Špatnou nahrávku na kazetě už nikdo nechce. Existuje řešení: domácí studio, počítač a karta. Ale je mnoho možností. Chtěl bych popsat tu, která mě v poslední době nejvíce zaujala. Je relativně levná, kvalitní a má nejblíže k profesionálnímu světu hudby. Jmenuje se Mbox.

 

Popis hardwaru

Mbox je malá úhledná krabička, designersky velmi příjemně vyřešená. Měl jsem z něj radost už při vybalování z krabice. Postaví se na stůl na výšku, takže zabere málo místa. Stojí velmi pevně na nožičkách z protiskluzové hmoty, a je tedy stabilní při manipulaci s ovládacími prvky. Na panelu jsou umístěny dva potenciometry pro ovládání gainu. U každého z nich můžete zvolit, jaký zdroj zvuku budete používat. Liší se svou citlivostí a máte na výběr mezi mikrofonem, linkou nebo D. I. vstupem, který je, mimo jiné, vhodný pro nástrojové snímače. Aktuální stav ukazují barevně rozlišené LED diody, Jedna z nich hlídá případný clip (přebuzení) při nahrávaní. Mbox vybaven phantomovým napájením (48 V).

Při používání HD recordingu bývá problémem latence systému. Nahrávaný signál má určité zpoždění za nahraným. Latence se dá ovlivňovat softwarem nebo propojením převodníků přes mixpult. Tvůrci Mboxu tento problém vyřešili celkem jednoduše a účinně. Signál ze vstupu je přiveden na další knoflík předního panelu společně se signálem nahraných stop. Otáčením doleva nebo doprava si určíte poměr mezi nahrávaným a nahraným. Na displeji počítače musíte zamutovat nahrávanou stopu, aby nešel do odposlechu zpožděný signál.

Čtvrtým knoflíkem si nastavíte hlasitost sluchátek. Máte dvě možnosti připojení: z předního panelu přes jack 3, 5 mm výstup nebo ze zadního panelu (jack 6,3 mm). Dá se použít jen jeden z nich, protože zastrčením konektoru se vzájemně vypínají.

Mbox má za velmi příznivou cenu (kolem 19 000 bez DPH) veškerý komfort dražších převodníků a to ve velmi dobré kvalitě 24 bitů. Nahrávání přes analogové vstupy Mboxu je čisté a plastické, srovnatelné se zvukem nahraným přes převodníky "dospělých" ProTools a obstojí i ve srovnání s převodníky vyšší cenové kategorie.

Tahle malá krabička má na zadním panelu absolutně vše, co potřebujete pro komfortní propojení ve studiu. Dva symetrické kombinované vstupy (XLR nebo jack 6,3) pro analogové zdroje a SPDIF I/O pro digitální propojení. Dále dva konektory (inserty) pro externí efektové procesory, linkový výstup, vypínač phantomového napájení a USB konektor.

 

Propojení a konfigurace počítače

Mbox nepotřebuje napájecí zdroj, protože je napájen přes USB. Mbox je vlastně jiná, skromnější, varianta již známé 001. Dalo by se stručně říct, že práce s Mboxem je stejná, jako práce s jakoukoliv jinou verzí ProTools, což je jeho hlavní přednost.

Pozornost zasluhuje spíš konfigurace počítače. Digidesign uvádí, že Mbox je vhodný pro všechny computery Macintosh s procesorem G3 nebo G4, iMac, iBook a laptopy Power PC. Od letošního léta i pro PC. Použil jsem pro test iBook Power PC G3 366 MHz, iMac Power PC G3 350 MHz a Power PC G4 350 Mhz.

Na všech počítačích se choval podobně. S G4 byl trochu výkonnější, dovolil mi použít více pluginů a neměl problémy s USB. Ty se naopak dostavily při práci na iBooku. Port neustále nestíhal a při otevření "demosession" od Digidesignu se nerozběhl vůbec nebo byl schopen použít jen málo stop a pluginů.

Když vyloučím případné problémy mého počítače, můžu doporučit obecné řešení, na které jsem po několika hodinách pokusů přišel. Je dobré nainstalovat originální americký systém a důsledně sledovat odpojení od sítě. I když na ni není počítač přímo napojen a má jen zvolené připojení, není schopen bezchybného provozu. Počeštění systému (podle mých zkušeností) mu také neprospívá. Možná je to loajální americký občan.

Pozn.: Jedna nectnost mu zůstala. Velmi často (i po signalizaci, že USB je propojeno) prostě Mbox nehraje. Jediné řešení je vysunout a zasunout USB kabel. Potom se umoudří.

Dalším problémem je MIDI. Mbox nemá MIDI rozhraní. Digidesign nedoporučuje použít stejný USB port pro převodník a externí MIDI zařízení.To je neřešitelné u notebooku, protože ten má jen jeden port. Proto jsem doporučení Digidesignu ignoroval a zapojil jsem do iBooku napájený USB hub a do něj Mbox a MIDI interface Steinberg. Všechno fungovalo precizně. Není nad zvídavé povahy.

 

Použití

Myslím si, že Mbox je velmi dobře promyšlená varianta HD recordingu a v mnoha ohledech je velmi výhodné z velké nabídky karet a převodníků zvolit pravě jeho. Je opravdu plug and play. Dá se přenést spolu s počítačem v malém baťohu, je rozložitelný a zapojitelný během několika sekund a má vynikající parametry. Je naprosto kompatibilní se všemi variantami ProTools.

Pluginy, které Digidesign ve svých ProTools používá, jsou rozděleny do dvou kategorií: TDM a RTAS. V rámci Digi001 a Mboxu jsou kompatibilní na bázi RTAS . Pokud přejdete do systému, který je osazen stejnými pluginy, všechny se otevřou. Pokud přenesete svá data do "velkých ProTools", systém dovolí použít jak TDM tak i RTAS. Plug-in, který nemáte, nezmizí, pouze nebude aktivní, ale nastavení zůstane.

Myslím, že to je největší výhoda Mboxu. Je součástí většího celku a dovoluje komunikativní přístup k nahrávání. Poslední verze ProTools LE 5.2.1 umožňuje propojení se studiem Digidesign, což je virtuální studio umožňující spolupráci s muzikanty, kteří jsou takto on-line třeba na druhé straně zeměkoule.

Ve svém studiu mám TDM ProTools, Digi 001 i Mbox a usnadňuje mi to práci v mnoha ohledech. A když už toho mám plné zuby, můžu si jít stříhat třeba do lesa, protože notebook má přece baterky.

 

Info:

Digidesign Focusrite Mbox je USB HD recording spolupracujicí s ProTools, 24 stop, RTAS a Audiosuite plugins, 24bitový A/D/D/A převodník a S/PDIF I/O. Cena je 23 034 Kč.

Plus:

rozměry váha

parametry

kompatibilita

zejména poměr cena/výkon

Mínus:

nemá MIDI rozhraní

Psáno pro časopis Muzikus