muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareDigidesign Mbox 2 Micro - nejmenší systém z rodiny Pro Tools LE

16.10.2008 | Autor: Štefan Kostelný | sekce: pro muzikanty - testy

Digidesign Mbox 2 Micro - nejmenší systém z rodiny Pro Tools LE

Digidesign Mbox 2 Micro - nejmenší systém z rodiny Pro Tools LE

Digidesign v průběhu času postupně doplňuje svou úspěšnou sérii produktů s názvem Mbox a nyní přichází s dosud nejmenším a nejkompaktnějším modelem Micro.

Popis

Designem připomíná klasickou USB flash pamět, je však o něco větší, v robustním kovovém provedení. Barevná úprava spolu s tištěným logem jednoznačně zapadá do řady ostatních Mboxů 2. Kromě USB konektoru, který je umístěn pod ochranným krytem, zde najdeme 3,5mm výstupní jack, ovladač hlasitosti a dvoubarevnou LED indikující funkčnost systému. Protože je zařízení relativně široké a v případě, že jsou USB porty na počítači umístěné blízko u sebe (což jsou zpravidla téměř vždy), je nutné k jeho připojení použít prodlužovací kabel za předpokladu, že chceme zbylé USB porty také používat. Takový velmi krátký kabel je součástí balení. A to ostatní už vlastně znáte.

SW

Společně s hardwarem se dodává nejnovější verze softwaru Pro Tools LE (aktuálně verze 7.3.1 s možností bezplatného upgradu na 7.4) a různé další přiložené programy, efekty, instrumenty apod., které jsou v různých obměnách součástí všech balení Pro Tools LE.
Zařízení se hlásí v Pro Tools jako Mbox Mini, což je svým způsobem dobře, protože pokud máte již Pro Tools nainstalované, stačí je pouze připojit a vše běží.

Použití

Protože Micro nemá žádné vstupy, není možné přes něj nahrávat. Je tedy primárně určen pro editaci projektů a kreativní práci s použitím virtuálních instrumentů, či přípravě pro mix. Na samotný kvalitní mix jej ovšem doporučit, dle mého názoru, nelze. Kvalita zvukového výstupu totiž není pro takové použití vyhovující. Zvuk není dostatečně transparentní, postrádá údernost a okrajová pásma. Těžko pro mě odhadnout, zda je možné při tak malých rozměrech dosáhnout kvalitu o mnoho vyšší.

Micro je v podstatě hardwarový klíč k Pro Tools, nic více, nic méně. Škoda jen, že k němu nemůžeme mít i kvalitní poslech, přitom řešení je zcela jednoduché - stačí jej vybavit digitálním výstupem a připojením dobrého externího převodníku získáme kvalitní poslech. Tady je zcela jasně vidět, jak Digidesign neustále obratně kličkuje ve své obchodní politice a přesně ví, která funkce má chybět na jejich jednotlivých produktech, aby lidé pořád měli důvod kupovat produkty vyšších řad. Ale všechno to je v podstatě logické - dostáváme to, za co si zaplatíme.

Sečteno a podtrženo

Mbox 2 Micro zcela jistě najde své jednoznačné využití ve filmové zvukové postprodukci jako velmi lehká, levná a hlavně přenosná varianta systému Pro Tools, v hudební oblasti pak zejména pro komponování hudby s použitím virtuálních instrumentů, či přípravě projektů pro mix. Všechny tyto varianty ale předpokládají, že pro profesionální mix použijete nějaký vyšší systém Pro Tools. Kupujete-li tedy své prvé a jediné Pro Tools LE, a chcete na nich dělat vše až do konce včetně mixu, kupte raději klasický Mbox 2. Budete moct také nahrávat audio, MIDI a díky digitálním vstupům a výstupům můžete po přikoupení high-end převodníku dosáhnout špičkové zvukové kvality. Hledáte-li pouze možnost editovat vaše projekty, kdekoliv se právě nacházíte, nepotřebujete nic nahrávat a nechcete zbytečně nic tahat se sebou, pak volte Micro.

Info:
Digidesign Mbox 2 Micro je nejmenší systém z rodiny Pro Tools LE. Doporučená maloobchodní cena je 7497 Kč.

Plus:
rozměry
jednoduchost použití
robustní mechanické provedení

Minus:
nemá digitální výstup
zvuková kvalita
chybí podpora MacDrive pod Windows

Technická specifikace:
analogový výstup 3,5mm jack
maximální rozlišení 24 bitů/48 kHz
napájení pouze z USB sběrnice (USB 1.1)
maximální výstup: +3 dBV do 600 ?
frekvenční rozsah: -2/+0 dB, 20 Hz-20 kHz
dynamický rozsah: 103 dB A-weighted (THD+N: 0,002 %)

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Digidesign-Mbox-2-Micro-nejmensi-system-z-rodiny-Pro-Tools-LE~16~rijen~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.