DigiTech RP250 - modelingový kytarový procesor

DigiTech RP250 - modelingový kytarový procesor
DigiTech RP250 - modelingový kytarový procesor

Společnost DigiTech si za dobu své existence vybudovala dobrou pověst a kytarová obec si již zvykla na propracovanost a kvalitu jejích výrobků. Časy se mění, vzhled a zvuky taky, ale efekty s písmeny RP zůstávají. Když za tato písmena připíšeme ještě číslice 2, 5 a 0, dostaneme název testovaného kytarového procesoru - DigiTech RP250.

Základní seznámení

Co se vybavení, zvuků a možností týká, stojí tento "mulťáček" přesně uprostřed nové řady efektů mezi RP150 a RP350. Je ale dostatečně "nabušený" na to, aby vás v poměru ke své ceně zaujal.

Pojďme si jej tedy nejprve popsat: oproti předchozí edici s potěšením konstatuji, že celé tělo efektu je z kovu, ne z plastu, a to v odstínu kovová čerň. Svrchní strana obsahuje tabulku s nabídkou zvuků a efektů, čtyři otočné potenciometry, chcete-li "knoby", pro volbu zvuku, efektu, úrovně efektu a celkové úrovně, tlačítka Edit (nahoru a dolů), Drums a Store, šestimístný alfanumerický displej zobrazující, co se právě děje, dva nožní spínače z černého plastu pro přepínání zvuků (tam a zpět) a veliký Expression pedál z masivního kusu chromovaného kovu s pryžovými výstupky (aby to neklouzalo).

Na zadní straně najdeme pak tyto vstupy a výstupy: 6,3mm jackový kytarový nesymetrický vstup s vysokou impedancí, tlačítko Amp/Mixer, které v režimu Mixer aktivuje kompenzaci reproduktoru a optimalizuje výstupy při zapojení přímo do mixpultu, nahrávadla či sluchátek, 6,3mm levý (mono) a pravý jackový výstup (pouze levý - mono, oba - stereo výstup), 3,5mm jackový sluchátkový výstup, 3,5mm jackový vstup aux-in pro externí zařízení (Mp3 či CD přehrávač), USB port pro připojení přímo k PC či Mac. Ten lze využít buď pro přímý audio přenos, nebo se softwarem X-Edit Editor/Librarian. Ten umožňuje přístup k dalším parametrům efektů, jako například u středů a výšek k jejich frekvenci, u Phaseru k Levelu či průběhu vlny (waveform). Je zdarma ke stažení na www.digitech.com.

Výstupní signál má 16 či 24 bitů/ 44,1 kHz, podle nastavení v přiloženém softwaru. Minimální požadavky na vaše "počítadlo" jsou Windows XP a Service Pack 2, instalovaná NET 2.0, procesor 500 MHz (doporučeno 1,5 GHz), dále alespoň 128 MB RAM (doporučeno 512 MB) pro PC, pro Maca je to pak OS 10.4 a vyšší, 450 MHz procesor a 256 MB RAM. Ještě zmíníme zdířku pro napájecí adaptér a stran zevnějšku jsme komplet.

 

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Srdcem RP250 je DSP procesor nové generace AudioDNA2, vyvinutý speciálně pro použití v efektech DigiTechu, a má toho na starosti opravdu dost: obsluhuje šedesát továrních a šedesát uživatelských presetů, dvacet jedna simulací různých zesilovačů od fenderů přes marshall, vox, messu až po vlastní zvuky DigiTechu, čtrnáct simulací reproboxů (v osazení od 1 x 8 " až po 4 x 12 " značek Fender, Marshall, Johnson a DigiTech), dále efekty: PickupSimulator, Wah, Kompresor, Distortion (třináct napodobenin zvuků nejznámějších krabiček, například: Ibanez TS-9,TS-808, DOD-250), třípásmový EQ, Noise Gate a samozřejmě modulační efekty, kterých je tu opravdu požehnaně:

Chorus, Phaser, Flanger, PitchShift, Tremolo, Panner, VibratoPan, Vibrato, RotarySpeaker, YaYa, Autora, EnvelopeFilter, StepFilter, pět typů delayů, šest modelů reverbů (jedná se o autentické reverby renomovaného Lexiconu, s nímž DigiTech dlouhodobě spolupracuje) a Detune. Myslím, že z výše uvedeného výčtu je jasné, že možnosti hledání a editace zvuků jsou téměř nekonečné... Důležité ale je se v té džungli neztratit!

Dále zde najdeme i automatického bubeníka, jenž nabízí šedesát patternů bicích různých žánrů včetně metronomu.

Osvědčeným pomocníkem je Expression Pedal, který ovládá hlasitost (režim Off) a Wah (režim On), ale lze mu přiřadit ovládání téměř jakéhokoli parametru z RP250 v reálném čase, a co víc, lze nastavit i minimální (pata) a maximální (špička) hodnoty ovládaného parametru. Tuto vychytávku používá ale DigiTech už nějaký ten pátek, čili se nejedná o nic nového... Samozřejmostí je také funkce Tuner, v tomto režimu je výstup "zamutovaný", čili ladění v pauzách mezi songy na koncertě je v pohodě.

Ovládání RP250 je přehledné a se zdařilým překladem manuálu do češtiny bezproblémové a srozumitelné. Kdo už přišel s DigiTechy do styku, ví, že ovládací prvky jsou u jednotlivých modelů obdobné, a má tedy malou výhodu...

DigiTech RP250 - modelingový kytarový procesor
DigiTech RP250 - modelingový kytarový procesor

Co na to ušiska?

Je jasné, že s jednotlivými presety si inženýři v DigiTechu opravdu pohráli. Samostatně znějí zvuky opravdu dobře a některé hodně zajímavě! Musím pochválit zvuk Boogyman, ten je fakt super, a vůbec většinu těch méně nabuzených zvuků, které znějí vážně dobře. Důležité ale je i to, jak se bude tahle mašinka chovat v kapele. Tady bych vyzdvihl kvalitu modulačních efektů, s těmi si člověk opravdu vyhraje a pro živé hraní jsou rovněž velmi dobře použitelné. Zároveň tak simulace aparátů a krabiček (mám na mysli zkreslené zvuky) jsou vcelku dobré, tady ale už použitelnost při živém hraní klesá. Mám vyzkoušené, že žádná simulace ještě nepřeválcovala vlastní vzor, ať už v barvě či dynamice (u té zejména). Nemůžu se ubránit dojmu jakési placatosti a neprůraznosti zkreslených zvuků, hrají jakoby stále v rovině a v kapele se špatně prosazují...

 

Závěr

Obecně lze říct, že DigiTech laťku kvality neustále zvedá, jak ve vztahu ke konkurenci, tak ve vztahu ke svým vlastním starším výrobkům. Myslím, že RP250 bude výborným pomocníkem třeba ve studiu, při hledání nového zvuku, na cvičení v omezených podmínkách. Na živé hraní pro dobarvení vlastního zvuku z aparátu taky výborné, zkreslení pak ano, ale je třeba hodně hledat a laborovat.

Samozřejmě je RP250 určen hlavně těm, kteří si nemohou dovolit dobrý dražší aparát, nebo těm, kteří hledají pestrost a rádi si se zvukem hrají. Anebo prostě těm, kteří za relativně málo peněz chtějí hodně muziky a místo utrácení za jednotlivé škatulky si pořídí všecko naráz v jednom "heblu" a ve velice slušné kvalitě. Do této kategorie patřím i já, protože jednoho takového broučínka sám mám doma... A svou službu plní výborně! ?

 

Info:

Modelingový kytarový procesor DigiTech RP250 se širokým využitím v masivním kovovém provedení. Doporučená cena 5190 Kč včetně DPH.

 

Plus:

jednoznačně poměr cena-kvalita

kvalitní modulační efekty

USB port, propojení s počítačem

software pro editaci zvuků v PC

Expression Pedal

zvukové možnosti

 

Mínus:

použitelnost zkreslených zvuků pro živé hraní v kapele

horší dynamika

 

Technická specifikace:

USB rozhraníUSB 2.0 typ B,

podpora USB 1.1

MIDI in/out/thrune

zálohování pomocí Sysexne

počet presetů továrních/uživ.60/60

výstup na sluchátkaano

expression pedálano

napájení (adaptér součást balení)ano

slot na paměťovou kartune

rozměry20,9 cm (d), 23,8 cm (š) a 5,4 cm (v)

konstrukcekov

váha1,5 kg

editace parametrůtlačítka i potenciometry

mikrofonní vstupne

displejpodsvícený

(alfanumerický, šest pozic)

zvuková kvalita16/24 bitů/44,1 kHz

manuál/návod k obsluze ano, cz i eng

další příslušenství ne

Psáno pro časopis Muzikus