muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukDigiTech Live FX - zpěvový efektový procesor

13.1.2015 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

DigiTech Live FX - zpěvový efektový procesor


A zvukaře můžete poslat do výčepu

Žijeme v době okamžitého záznamu, v době moderních efektů a současně v době, kdy si jeden muzikant musí vystačit. Toto všechno se snoubí v jediném přístroji – v DigiTechu Live FX. Ne že by na trhu nebyly další podobné krabičky, my si dnes ale otestujeme právě tuto, v uvozovkách americkou, nádheru. A nepíši to jen tak, mé osobní estetické dojmy byly naplněny, zvukové vlastně taky. Ale pěkně popořádku.

Domnělá filozofie výrobce

Myslím, že mohu mluvit za DigiTech,cílovou skupinou Live FX jsou pódioví zpěváci, kteří mají sami touhu zasahovat do svého zpěvu, vytvářet to, čemu se „mezinárodním“ jazykem říká performance. Majitel krabičky, resp. nožního pedálu, má v reálném času, jinými slovy kdykoli, možnost spustit efekt, přidat delay, popřípadě zkreslit svůj hlas do podoby megafonu, telefonu apod. Možnosti jsou sice omezené, ale jen zdánlivě.Vzhledem k pohodlnému ovládání se meze vaší kreativitě nekladou. I to je význam použitého slova performance. Zařízení lze navíc velmi jednoduše programovat přes software Vocalist Live Librarian Software.

DigiTech Live FX - zpěvový efektový procesor


Co se přinesete domů

Především tedy (a světe div se!) úhlednou krabici červenočerné barvy. Uvnitř se nachází Live FX, napájecí trafo a dokumentace. Najdete tam i účtenku jako ze supermarketu. Kolik stojí vejce v akci, tam ale nepíšou, je to doklad o kontrole přímo u výrobce. Jinak pozor, DigiTech to nevyrábí v Číně, jak by si našinec myslel, ale přímo ve Spojených státech.

Live FX je tradiční pedál se třemi nožními tlačítky, kterými stojící nebo sedící pěvec ovládá efekty, vypíná efekty – krátkodobě nebo dlouhodobě (systémem on/off) – a ovládá nahrávací část přístroje. Těsně nad tlačítky jsou čtyři potenciometry k nastavování úrovně, doprovodná tlačítka (System, Sound Check, Live Adapt, Anti-Feedback, Set List, Store) a o pár milimetrů výše displej. Názvy efektů jsou dostatečně viditelné, v případě programování se předpokládá, že osoba hledí na displej z menší vzdálenosti. Ještě výše jsou prosté vypínače/spínače jednotlivých efektů (Reverb, Delay, Modulation, Double, Harmony, Dist/Filter, Pitch FX, Gold Channel).

Provedení přístroje je poměrně zdařilé, kde se šlape je tvrdý, nepoddajný plast, na zbytek Live FX bych rozhodně nešlapal, mohl by to být jen jeden „šláp“. Jemně podroušeným pěvcům doporučuji zařízení odebrat a nebo jim rovnou zkrátit honorář, záruka se totiž na rozšlápnuté efekty nevztahuje.
    
Zadní, resp. přední, panel patří vstupům a výstupům. Mikrofon má klasické XLR s možností napájení a nastavení volume (spíš gainu), hned vedle je stereo vstup pro mp3 přehrávač, audio výstupy jsou také XLR (dle mého názoru by byly lepší jacky), výstupy na sluchátka a další ovládací pedál, mikro USB a napájení.

DigiTech Live FX - zpěvový efektový procesor


Funkce základní a funkce pokročilé

Základní použití Live FX je na pódiu. Zpěvák má k dispozici 99 základních továrních efektových kombinací, ze kterých si vybere asi každý. Jen namátkou – klasický reverb, reverb s delayem (pro ty konzervativnější), pro odvážnější různé modifikace zkreslení, robotického zvuku do taneční muziky, „ohýbaný“ zpěv à la Cher, harmonizér. Harmonizér pochopitelně nemá žádné ovládací možnosti přes MIDI nebo kytaru,jsou to pouhé akordy (v továrním nastavení C dur), zní to ale – jak je u DigiTechu zvykem – velmi dobře.
  
Reverby, jestli chcete hally, zní také dobře, obzvláště ve velkých sálech to oceníte. Není divu, jsou od Lexiconu. Volba double zdvojí zpívaný hlas, což je důležitá vlastnost,budete-li chtít pět třeba jako Ozzy. Kromě továrních nastavení máte k dispozici ještě dalších 99 uživatelských pozic pro své vlastní kombinace.

Nesmím zapomenout na další možnosti,totiž nahrávání. Live FX umí až 70 sekund dlouhou smyčku. Co dodat? Snad jen: improvizaci se meze nekladou.

Live FX je možné používat i nacvičení. Protože štěstí přeje připraveným, můžete si nahrát svého oblíbeného interpreta či hudební podklad do přehrávače, který kabelem připojíte k Live FX,nasadíte sluchátka a můžete cvičit a cvičit. A celá výbava se vejde do igelitky.

Kytarista si o svém zvuku vždy rozhodoval sám, zvukař jen korigoval výsledek. Ne tak dávno je doba, kdy osud zpěváka měl v rukou skutečně jen pán u mixpultu. Časy se ale mění, zpěvák má k dispozici vysoce pohodlné zařízení a může davy svých fanoušků těšit nejenom svými pohledy, ale i zcela osobitým modelováním svého zpěvu.

Kdo, co, kdy, kde, jak, proč?

Digitech Live FX je možné nastavit dle libosti uživatele, zpěvák má k dispozici poměrně silnou efektovou výbavu a může před publikem doslova kouzlit – zazpívat, zabručet, svolat megafonem hasičskou schůzi nebo si zahrát na pěvecký sbor. Však to znáte – v repertoáru kapely jsou dvě stovky písniček a zvukař si ne a ne zapamatovat, kde má pustit delay, kde přidat hall a o dalších nemluvím. Zvukaře pošlete za děvčaty a můžete si o všem rozhodovat sami.

Info:
Digitech Live FX je pódiový efektový pedál pro zpěváky. Uživateli nabízí 99 továrních nastavení (performance) a 99 uživatelských. K tomu možnost programování přes počítač. Obsažené efekty jsou od předních světových tvůrců – DigiTech, Lexicon, dbx. Přístroj dále umožňuje nahrávat smyčku v délce do 70 sekund. Cena je 6990 Kč.

Plus:
výborné efekty a možnosti
operativnost ovládání
poměr cena/výkon

Mínus:
méně fyzicky odolné
pouze XLR výstupy


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstupy XLR (mikrofon), 3,5mm stereo jack (aux)
Fantomové napájení ano, +48 V
Výstupy 2x XLR (možno využít jeden jako mono), 6,3mm stereo jack (sluchátka), 6,3mm jack (pedál Digitech FS 3X)
Napájení externí zdroj
Počet presetů 99 továrních + 99 uživatelských
Efekty DigiTech, Lexicon, dbx
Audio kvalita 24 bitů/44,1 kHz


www:
www.digitech.com/en-US/products/live-fx

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/DigiTech-Live-FX-zpevovy-efektovy-procesor~13~rijen~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.