muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukDigiTech JamMan Express XT - looper

17.2.2015 | Autor: Tomislav Zvardon | sekce: pro muzikanty - testy

DigiTech JamMan Express XT - looper

Novým přírůstkem do poměrně úspěšné řady looperů firmy DigiTech je krabička JamMan Express XT. Zařadit bychom si ho mohli do kategorie tzv. malých, jednoduchých looperů, jejíchž obliba, zvláště pak po úspěchů malého Ditta od TC Electronic, stále stoupá. Myslím, že je to dáno především hlavně onou nekomplikovanou obsluhou, kterou právě tyto malé loopery nabízejí. Jelikož mi přijde výše zmíněné Ditto asi nejbližší konkurent a ho už pár měsíců používám, nebudu se bránit, snad mi prominete, malým srovnáním.

Co tedy Expres XT nabízí a jak funguje ? Looper je schován do malé celokovové krabičky retro vzhledu o velikosti 11,2 x 6,5 x 3,3 cm, které dominuje jeden velký potenciometr. Rozměry jsou sice o dost větší než v případě Ditta, nicméně jde pořád o spíše menší krabičku. K ovládaní a tvoření smyček slouží již zmíněný potenciometr (hlasitost) a pak nožní spínač se zapojením true bypass. Pro indikaci právě probíhané činnosti, tedy nahrávání/přehrávaní či vrstvení a mazaní, zde máme k dispozici tři barevně odlišné diody, pro každou činnost zvlášť. Tohle trochu zlepšuje přehled o tom, kterou z činností looper právě provádí. Obsluha looperu je zde stejně jako u Ditta velmi jednoduchá a intuitivní.

Jednou zmáčknete, nahráváte první smyčku. Pak dalším zmáčknutím přehrajete a pak opět jedním sešlápnutím můžete začít nahrávat další. Vrstvit se dá v podstatě do „aleluja“ - tedy přesněji do té doby, než vypotřebujete desetiminutovou paměť. Mimochodem dvakrát větší než v případě looperu Ditto. Pokud uděláte chybu a budete chtít vámi nahranou novou stopu smazat, můžete využít funkce Undo/Redo a nahranou stopu smazat, aniž byste museli rušit celou smyčku. Celou smyčku zastavíte dvojím poklepáním. Za naprosto skvělý nápad považuji tzv. Silent Clear, tedy tiché vymazání. Stačí smyčku zastavit, přidržet trochu déle pedál, červená dioda se rozbliká a smyčka se, aniž by se znovu rozjela, tiše vymaže. Skvělé. To je vlastnost, kterou Ditto, bohužel, neumí a která mi u něj docela chybí, zvláště na živém hraní. Pokud chcete smyčku smazat, ta se, bohužel, na chvíli ozve (dá se to ale řešit třeba ladičkou, která celou zvukovou cestu na chvíli vypne).

Expres XT disponuje jak stereo vstupy, tak stereo výstupy (opět něco navíc oproti Dittu) a skvělou možností propojení, a hlavně synchronizaci s dalšími loopery řady JamMan (např. Solo XT) nebo dalšími Express XT. Synchronizovat lze tak i nezávislé smyčky dohromady.

To umožňuje třeba na pódiu synchronizovat smyčky buď s dalšími spoluhráči, kteří Express nebo jiný looper řady JamMan vlastní, a nebo si propojit několik Expressů za sebe. Jeden můžete mít nastavený jako slave druhý jako master. Napájení je zde možné devítivoltovou baterií (opět navíc oproti Dittu) a nebo klasicky pomocí adaptéru. Baterie dle manuálu vydrží dvě hodiny. Což, pokud je to pravda (neověřoval jsem, používal jsem adaptér), je plně dostačující a potěší to! Pokud vám začne baterie docházet, rozblikají se nepřehlédnutelně všechny tři diody, takže můžete baterii včas vyměnit.

Kdybych nyní řešil malý jednoduchý looper, nevím, jaký bych si vybral. Ditto je menší, pro mne má lepší design a lepší (perfektní) zvuk. Je malinký a totálně jednoduchý. Sice nemá tak dlouhou nahrávací paměť a další funkce, nejde propojit s dalším loopery a není stereo, ale je totálně nekomplikovaný, jednoduchý. Express XT má dvakrát větší paměť, geniální Silent Clear, díky těm třem diodám můžete mít lepší přehled, stereo výstup, možnost propojení s dalšími loopery, no a teď koukám, že je i levnější. :-) No, nechám ten konečný výběr na vás. Tak šťastnou volbu...

Info:
JamMan Express XT je novým přírůstkem do poměrně úspěšné řady looperů firmy DigiTech. Cena je 2390 Kč.

Plus:
intuitivní ovládání
desetiminutová paměť
stereo vstupy a výstupy
Silent Clear
schopnost propojit looper s více loopery řady JamMan (JamSync)
true-bypass

Mínus:
Chybí nějaká možnost propojení looperu s PC (např. USB).
Bylo by skvělé, kdyby šla aspoň jedna smyčka uložit.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vzorkovací frekvence24 bitů/44,1 kHz
Vstupy2x 6,3mm jack (R/L), 1x 3,5mm jack (JamSync in)
Výstupy2x 6,3mm jack (R/L), 1x 3,5mm jack (JamSync out)
Kapacita10 minut stereo záznamu
Rozměry11,2 x 6,5 x 3,3 cm
Hmotnost0,3 kg


www:
digitech.com/en-US/products/jamman-express-xt

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/DigiTech-JamMan-Express-XT-looper~17~unor~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.