muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraDeering Calico - pětistrunné bendžo

24.5.2019 | Autor: Petr Brandejs | sekce: pro muzikanty - testy
Solidní americký nástroj
Česká republika je známá jako zvláštní země, kde je hudební žánr zvaný bluegrass v přepočtu na počet obyvatel pravděpodobně populárnější než ve své kolébce v USA. Když čtete americké bluegrassové časopisy, nikdo se už nad vysokou kvalitou českých muzikantů nepozastavuje, a totéž platí pro české výrobce hudebních nástrojů i jejich komponentů, které se daří již mnoho let prodávat nejznámějším světovým firmám a amatérským i profesionálům hráčům po celém světě.

Deering Calico - pětistrunné bendžo


Vzhledem k popularitě tohoto žánru u nás se zdá logické, že se na našem trhu lze koupit pětistrunná bendžabendža světově proslulé firmy Deering, a to od nejlevnějších (Good Time) až po středně drahé, z nichž typ Calico jsem měl možnost vyzkoušet.
Stává se mi to málokdy, ale zrovna v době testování jsem měl doma bendžabendža čtyři, takže to u nás chvílemi vypadalo jako v obchodě s hudebninami s poměrně jednostranně zaměřeným majitelem.

Calico
Calico je solidní a zřejmě spolehlivý hudební nástroj, v kvalitním řemeslném provedení. Komu to zní jako samozřejmost, nemá zřejmě zkušenost s různými levnými, na obrázcích téměř stejně vypadajícími bendži, většinou asijské provenience, která často skoro nehrají, neladí, časem se kroutí a rozpadají.
Bendžisté jsou zvláštní národ šťouralů, jejichž největší zábavou často bývá odmontovávat rezonátory bendž kolegů a špitat si s nimi o kobylkách, strunících, blánách, mechanikách, tonerinzích, korpusech a podobných tajemně znějících věcech. Pravda je, že zvuk bendža ovlivňují všechny jeho části, a to často zásadním způsobem. Rezonátor a krk bendžaCalico jsou například vyrobeny z javoru (curly maple) se zajímavou kresbou na rezonátoru. Javor dává bendžu jasný zvuk, zejména ve výškách. Pokud byste požadovali spíše bendžo s temnější barvou zvuku a hutnějšími basy, doporučil bych asi typ z mahagonu nebo ořechu, kterých vyrábí Deering také několik. Zkoušel jsem basům pomoci povolením struníku, který, myslím, příliš tlačil struny k bláně, ale nepomohlo to. Velikou krásou je u tohoto nástroje jemnost a délka tónu, což je důvod, proč bych ho doporučil spíše „nebluegrassově“ orientovaným hráčům.

Deering Calico - pětistrunné bendžo


Ostatní části bendža Deering Calico jsou pro bendžo vyšší cenové hladiny standardní a solidní - kvalitní struník, dobře fungující mechaniky, blána Deering. Na javorovém krku je rovný ebenový hmatník s vlastním zdobením firmy Deering - Mother of Pearl, jehož estetickou kvalitu nechci hodnotit, každý máme zcela jiný vkus a vykládání nehraje, že ano... Totéž bych řekl o všem ostatním zdobení a vykládání; každopádně bendžo vypadá krásně a při zevrubné prohlídce jsem nenašel žádné nedokonalosti. Krk je trochu masivnější, než bývá zvykem, ale hraje se na něj pohodlně a šťastný majitel si na něj jistě snadno zvykne. Osazení krku k tělu bendža je provedeno perfektně, stejně jako seřízení výšky strun a jejich vycentrování nad hmatníkem. Samozřejmě jsem musel bendžo rozšroubovat (viz předchozí odstavec) a prohlédnout si solidně provedený javorový třívrstvý korpus a bronzový tonering. Za jediný řemeslný problém bych považoval nesprávně umístěné úchyty, do kterých se upevňují šrouby přichycující flange (a tím celý zbytek bendža) k rezonátoru. Šrouby doléhají k flangi šikmo, a ne v celé ploše, čímž jsou náchylnější k povolení, jak se ukázalo při cestě bendža ke mně - jeden šroub vypadl.


Fima Grega a Janety Deeringových z Kalifornie vyrobila od svého vzniku v roce 1975 přes 100 000 bendž.

Bendžo nebylo opatřeno skobičkami pro pátou strunu, takže mé možnosti vyzkoušet hru s kapodastrem byly omezené, ale nenarazil jsem na žádné potíže, kromě té, že na čtvrté pole jsem musel kapodastr nasadit trochu šikmo, protože mechanika páté struny překáží. Pokud ale používáte kapodastr, který se nasazuje jen z jedné strany (např. typ Shubb), není to žádný problém.
Bendžo se prodává s kvalitním tvrdým černým kufrem, který velmi těsně kopíruje tvar bendža a v němž jsou mechaniky umístěné na hlavě bendža opřeny o jakýsi vyjmutelný měkký molitan, což pomáhá fixovat polohu bendža. S tímto řešením jsem se ještě nesetkal, ale na první pohled vypadá prakticky. U tak kvalitního pouzdra bych snad jen čekal, že bude v poloze „na boku“ trochu stabilnější.

Deering Calico - pětistrunné bendžo


Závěrem
Kdybych měl vyjádřit svoje zcela subjektivní pocity při hře na tento nástroj, tak mně osobně by se na něj nechtělo hrát bluegrass (rozhodně tedy ne ten tradiční), ale spíš bych pro něj hledal uplatnění ve folkověji orientovaných kapelách, jako byli třeba Nezmaři v 80. letech nebo Sem Tam. Nápadně dlouhý tón mě také okamžitě nasměroval ke zpomalení tempa a vyzkoušení skladeb pro sólové bendžo, které na Calico zněly krásně.
Bendžista světové třídy Jens Krueger, jehož jsem měl možnost poznat blíže při jeho koncertech v ČR, má na YouTube krátké video, v němž nabízí, abyste si bendžo Deering koupili s jeho pomocí. Popisuje v něm, kolik různých druhů zvuku bendža vám může „vyrobit“ tím, že použije určitý druh a kombinace komponentů, seřízením atd. Jens je milý a solidní gentleman, takže bych mu věřil. Bendžo Deering Calico je jednou z dobrých voleb, pokud chcete jemnější, spíš vyšší tón s dlouhým dozvukem. Vzhledem k ceně kolem sto tisíc korun ale rozhodně doporučuji nejprve bendžo vyzkoušet třeba spolu s dalšími kousky (nejen) firmy Deering - v každé kuchyni se vaří jinak a proti gustu...

Info
Pětistrunné bendžo Deering Calico je nejdražším modelem americké firmy Deering z kategorie Flagship (vlajková loď). Jde o solidní nástroj vhodný pro amatéry i profesionály. Cena je 106 390 Kč.

Plus
dobré řemeslné provedení
kvalita všech komponentů
snadná ovladatelnost
dlouhý dozvuk

Mínus
cena, což u dobrého bendža není nic neobvyklého
nevhodně umístěná mechanika páté struny
šikmo umístěné šrouby držící flange k rezonátoru
díky dlouhému dozvuku tendence ke splývání tónů

Technická specifikace
Rezonátor javor
Materiál korpusu javor
Krk javor
Tonering Deering 06
Blána Deering z vrchu pískovaná
Struník Deering True Tone
Vykládání Deering – Mother of Pearl
Menzura 667 mm
Počet pražců 22
Šířka nultého pražce 32 mm
Hmatník eben, rovný
Kobylka Deering, eben/javor, typ smile (R)
Ladící mechaniky Deering Planetary
Hardware Deering, poniklovaná ocel
Kufr ano
Země výroby USAwww.deeringbanjos.com


Psáno pro: časopis Muzikus 2019/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Deering-Calico-petistrunne-bendzo~24~kveten~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.