muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukDeath By Audio Interstellar Overdriver Deluxe - overdrive pro elektrickou kytaru nebo baskytaru

21.11.2018 | Autor: Marek Vaňkát | sekce: pro muzikanty - testy

Death By Audio Interstellar Overdriver Deluxe - overdrive pro elektrickou kytaru nebo baskytaru


Po nějaké době se mi na stole sešlo opět pár efektových pedálů na testování. Začínám tím, který mě oslovil úplně nejvíc a naprosto ihned. Nečekal jsem, že mi rukama projde cokoli jako overdrive a nějakým způsobem mě to ještě dokáže nějak překvapit. Neříkám, že mile, myslím to tak, že jsem zavřel pusu až tak za hodinu...

Brooklynská Death by Audio je firma relativně mladá, vznik je datován do roku 2002, a ani zakladatel Oliver Ackermann není rokem narození 1976 žádný vetchý stařec. V současnosti lze v portfoliu této malé butikové společnosti napočítat šestnáct pedálů, které ovšem nemají v určitém slova smyslu jak designově, tak i přístupem k zvuku obdoby. Tímto přístupem k věci získal řadu jistě zajímavých zákazníků, namátkou: U2, Lou Reed, Radiohead, My Bloody Valentine, Nine Inch Nails, Pearl Jam, Red Hot Chilli Peppers, Arktic Monkeys, třeba ale i Slipknot z ostřejšího ranku.
Za sebe oceňuji motto „garantováno pro život“ tak, že všechny pedály Death by Audio jsou vyrobeny, aby byly robustní, jak je vůbec možné. Oficiální stránky výrobce jsou na informace docela skoupé... Po pochopení filosofie Ackermannových výrobků naznáme, že možná i schválně, protože tyto efekty je poněkud nemístné popisovat slovy. Pro to, abychom si o nich mohli udělat obraz, je musíme slyšet, nedá se nic dělat... I přes to se o popis pokusím.
Dnes testovaný Interstellar Overdriver Deluxe v sobě spojuje dva plně analogové pedály overdrive, které ale disponují ještě dalšími možnostmi. Nejen že je možné rozšířit zvukové barvy propojením jednoho kanálu do druhého, ale v případě druhého kanálu je možné okořenit zvuk dodatečně dalšími pěti mody a získáme tím neskutečně širokou paletu zvuků spojujících overdrive s fuzzem, tremolem, lehkým teplým příjemným boostem, křiklavým leadem, vintage chrchláním nebo zvukem připomínajícím start raketoplánu.

Death By Audio Interstellar Overdriver Deluxe - overdrive pro elektrickou kytaru nebo baskytaru


Celokovová, asi nezničitelná krabička jako taková je vyvedena v zlato-černém, takovém jako „plexi“ designu. Spolu s bakelitovými ovladači v nás bude evokovat takový klasický retro-vintage pocit. Je opravdu bytelná a vcelku těžká. Vstup a výstup spolu s konektorem pro napáječ jsou vyvedeny na čelní straně, což je výhodné pro úsporu místa v pedalboardu. Každý kanál disponuje dvěma ovladači Drive a Master, přepínání šesti modů, které se pojí ke druhému kanálu, ovládá samostatný pětipolohový potenciometr se zobákem označujícím, který mod je na číselné stupnici zvolen, a červenou LED diodou, která nám signalizuje spuštění konkrétního kanálu dvěma kovovými switchi. Nedokážu si představit, jak bych byl schopen při běžném používání efekt zničit, a to jdu v představivosti do extrémů.
Nejdřív nás bude zajímat možná první kanál. Nastavením gainu a masteru získáme od lehkého boostu po velmi slušný overdrive. Vždy dynamický, perfektně konkrétní, teplý a s přibývajícím zkreslením nádherně křupavý a sprostý overdrive, který není, i když třeba v detailech, podobný ničemu, co znám. U žádného butikového výrobce nás asi nepřekvapí, že zvuk není slitý, placatý a nevýrazný. Stejně tomu tak zde. Možná v tomto případě povýšeno ještě více, mám pocit...
Sepnutím kanálu druhého oba signály mícháme. Dostáváme tak vždy leadovější zvuk založený na kaskádovém zkreslení. Konečný výsledek ale závisí na poloze prostředního otočného přepínače. Ve druhé pozici získáváme normální Normal Interstellar Overdriver, který můžeme buď v libovolném nastavení přimíchat ke stejnému zvuku prvního kanálu, nebo si přepínat switchem mezi dvěma podobnými drivy s odlišným nastavením. V modu označeném jako Thin Drive se výsledný zvuk, jak jinak, ztenčí. Působí hodně vintage dojmem. Trojka je basový overdrive. K uvedeným faktům poznamenám, že tento pedál je ve všech pěti modech na baskytaru vynikající. Na čtyřce přidáváme k signálu oscilující fuzz, na pětce octave fuzz a na šestce neskutečně zajímavě znějící envelope tremolo. Dvěma switchi můžeme přepínat dva samostatné zvuky a také je kombinovat. Spolu s využitím těchto efektů tak dostáváme nesskutečně bohaté zvukové možnosti.
Co bych na Interstellarovi vypíchl, je určitě zvuk. Naturální, v dobrém smyslu sprostý, konkrétní, teplý, šťavnatý, všude prolézající a barevný. Ačkoli zprvu v nás evokuje určitý vintage pocit a měli bychom chuť ho i s tímhle přístupem používat. Ovšem ne za dlouho zjistíme, že je nejen současný, ale výborně použitelný i pro jakékoli zvukové experimenty hodící se do moderních žánrů včetně elektroniky.
Nutno asi podotknout, že se jedná o efekt, který ocení ti kytaristé, kteří už mají s efekty nějaké zkušenosti a mají jistou představu o funkčním zvuku elektrické kytary v rámci kapely a aranže. Pevně věřím, že po vyzkoušení budou stejně příjemně překvapeni jako já. Death by Audio na mě udělali tímhle drivem velmi, velmi dobrý dojem.

Info
Death By Audio Interstellar Overdriver Deluxe je podlahový efekt overdrive pro elektrickou kytaru nebo baskytaru, využívající možnosti dvou samostatných kanálů, které lze používat odděleně nebo je kaskádově vrstvit. Ke druhému kanálu lze navíc přimíchat jeden z pěti dalších analogových efektů - Octave Fuzz, Oscilující Fuzz, Envelope Tremolo a další, které zvukové možnosti dále rozšiřují. Cena je 10 077 Kč.

Plus
funkční, tlustý, konkrétní a zajímavý zvuk zkreslení
neotřelé řešení designu volitelných efektů
originalita
bytelný design

Mínus
Nic mě nenapadá, beru ho se vším všudy.

Technická specifikace
vstup/výstup jack 6,3 mm
ovladače samostatný Drive a Master pro každý kanál, otočný přepínač režimů (Thin Drive, Normal Interstellar Overdriver, Bass Overdriver, Super Oscillating Fuzz, Octave Fuzz, Envelope Controlled Tremolo)
napájení 9V adaptér nebo baterie
spotřeba 2 mA
rozměry 14,3 x 12,5 x 6,4 cm
hmotnost 592 g

Web
https://deathbyaudio.com/products/interstellar-overdriver-deluxe

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Death-By-Audio-Interstellar-Overdriver-Deluxe-overdrive-pro-elektrickou-kytaru-nebo-baskytaru~21~listopad~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.