Daredevil Pedals Fearless Distortion - ručně vyráběná kytarová krabička s agresivním, ale vyváženým zvukem

Daredevil Pedals Fearless Distortion - ručně vyráběná kytarová krabička s agresivním, ale vyváženým zvukem
Daredevil Pedals Fearless Distortion - ručně vyráběná kytarová krabička s agresivním, ale vyváženým zvukem

V americkém Chicagu se ručně vyrábějí kytarové krabičky (samozřejmě to neznamená, že by se tam nic jiného nevyrábělo), a to ve firmě Daredevil Pedals. Zakladatel firmy je kytarista kapely The Evictions. Potřeboval kytarové krabičky, které by měly mít syrový, pronikavý a agresivní zvuk. Takové se nedaly nikde koupit, tak je začal sám vyrábět.

The Evictions mají na svém webu pár ukázek, co ty krabičky Daredevils dokážou. Stylově bych jejich muziku zařadil do hodně syrového punk-hard-rocku. Kytary vrčí, skřípou a kvílí. V dnešním testu se podívám na jeden jejich „staronový“ pedál.

Fearless Distortion se již nějakou dobu vyrábí ve větším formátu. Verze 2 má menší rozměry. Mně se ty oldschoolové širší krabičky líbí, ale je fakt, že zabírají na pedalboardech trochu víc místa (rozdíl v šířce je 93 versus 66 mm). Kdyby kytaristé měli na pedalboardech jenom „málo“ krabiček, tak je to asi jedno... Jenže kytaristé mají krabiček většinou „hodně“, a pak je úspora i malého místa důležitá, protože se může stát, že zrovna ta poslední „důležitá“ krabička se už do boardu nevejde.

 

Vzhled

Krabička je kovová, černá a je ozdobena logem zobrazujícím nějakou velkou rozzuřenou kočku, možná pumu, s fousy ve tvaru blesků. Černý lak je matný a drsný, stejně jako je drsný zvuk, který z krabičky leze.

 

Ovládání

Je velmi jednoduché. Dva potenciometry, jeden páčkový minipřepínač a kovový foot switch. To je vše. Levý potenciometr ovládá volume (hlasitost) a pravý distortion (zkreslení). Páčkový přepínač Hi/Lo přepíná mezi režimy low-gain (menší zkreslení) a hi-gain (velké zkreslení).

Když je efekt zapnutý, tak svítí červená LED dioda (musel jsem to napsat :-)).

 

Zvuk

Kvůli zvuku si kytaristé přece krabičky kupují, takže to je to nejdůležitější (barva krabičky nebo logo, to je už třešnička na dortu, i když estetická stránka výrobku je taky důležitá).

Začnu tím, že oba režimy hrají trochu jinak. Mají trochu jiný zvuk, kromě zkreslení samozřejmě. Low-gain nabízí naprosto dokonalý střední crunch. Ten zvuk má všechno, co má mít. Dostatečné basy, výrazné středy a kousavé výšky. Užíval jsem si tenhle inspirativní zvuk. Nové riffy se ze mě jen sypaly...

Hi-gain režim je víc hutný a mnohem víc zkreslený. Velmi dobře při něm znějí powerakordy i dlouhé zvuky sólových vytahovaných tónů. Zvuk si zachovává punkově-rockový charakter s atakem i při tomhle hutném zkreslení. Při dostatečné hlasitosti, lze z kytary dostat nekonečný sustain přecházející snadno zpětné vazby. Metalové „dusání“ z toho ale nedostaneme, na metal to není, ale jinak je to použitelné na jakýkoli styl rockové muziky. Zvuk je dobře korekčně nastavený, krásně se prosazuje v nahrávkách a není potřeba s tím už nic dělat. Když jsem na aparátu nastavil „všechno rovně“ hrálo to k mé úplné spokojenosti (je potřeba mít na paměti, že efekt je korekčně nastaven do hlasité a ostře hrající kapely). Líbí se mi oba režimy, ale musím říct, že low-gain mě úplně dostal. Ten zvuk je naprosto perfektně vyvážený. A že nemá krabička žádné korekce, tak to není žádné mínus, naopak právě velké plus, protože to kytarista nemůže „nakroutit“ špatně.

 

Závěr

Fearless Distortion mě příjemně překvapil svým zvukem, který se odlišuje od zvuků běžných zkreslovacích krabiček, které znějí často „překomprimovaně“. Zvuk Fearless je agresivní, ale zároveň není nepříjemný, zachovává charakter kytary a dobře se v kapele prosadí. Na jeho dva režimy se dá bez problému kompletně nahrát celý song, a přitom nahrávka zůstane zvukově pestrá. Nevýhodou může být vyšší cena, ale za takový originální zvukový skvost se prostě víc platí.

 

Info:

Daredevil Fearless Distortion je ručně vyráběná kytarová krabička s agresivním, ale vyváženým zvukem jak pro doprovod, tak pro sóla. Zvukově se hodí do rockových stylů od punku až po hard rock. Vhodný je především pro kytaristy věnující se nezávislé scéně, kde se očekává nekomerční rockový zvuk. Cena je 5852 Kč.

 

Plus:

průrazný, konkrétní zvuk

dva režimy

jednoduché ovládání

 

Mínus:

vyšší cena

 

Technická specifikace

true bypas ano
napájení 9V baterie / adaptér s mínusem uprostřed
spotřeba 10–12 mA (údaj jsem si vyžádal přímo od výrobce)
rozměry 121 x 66 x 55 mm
hmotnost 240 g (bez baterie)

Web

http://daredevilpedals.com

 

Web kapely The Evictions

http://www.theevictions.com

Psáno pro časopis Muzikus