DR Pure Blues

DR Pure Blues
DR Pure Blues

Firma DR není v České republice nikterak řádně známa, i když by si to bezesporu zasloužila. Určitě mimo jiné i proto, že se jedná o jedny z mála "ručně" vyráběných strun na našem trhu, za relativně dobrou cenu.

 

DR Strings je americká firma se sídlem ve městě Emerson ve státě New Jersey s desetiletou historií. Zabývá se jak výrobou strun pro basové kytary - používá je např. Marcus Miller či Sting, tak pro elektrické kytary a konečně i nástroje akustické. Co se týče elektrických kytar, DR Strings v současné době nabízí pět sad strun: High-Rollers, Hi-Beam, Legend, Tite-Fit a Pure Blues. Dvěma posledně jmenovaným se budeme v našich testech věnovat. Dříve než tak ovšem učiníme, bude dobře říci si něco k technologii, kterou DR používají. Nazývají ji "Compression-Winding". Tato technologie by taky měla zajistit, aby struny déle vydržely, a byly rychleji připravené k samotnému použití, neopomíjejíc snadnější práci s laděním.

 

Nuže, technologie, o které hovoříme, spočívá v systému vinutí strun D, A a E. Jak sám výrobce uvádí, jedná se o to, že pro strunu .042 je použito jádro o tloušťce .016 a obal (vinutí) o tloušťce .0135, kterážto hodnota se z logických důvodů násobí dvěma. Což před ovinutím dohromady vytváří hodnotu .043. Ta je ovšem po navinutí za použití technologie Compression-Winding .042. Inu, jsou to siláci... :-)

Pure Blues, které jsou předmětem tohoto testu a které používá např. Jeff Haley, jsou baleny jednotlivě v "Corrosion Protection" obálkách firmy Cortex Corp. Dohromady jsou pak v tvrdých krabičkách připomínajících domeček, a to celé je znovu hermeticky zabaleno do fólie. To, že jsou opravdu americké, seznáte i z nepřehlédnutelného upozornění na obálkách s varováním, že vám struna může při špatném zacházení vypíchnout oko.

Co se týče samotného materiálu, sám výrobce uvádí pouze to, že struny nejsou vyrobené pouze z jednoho kovu. Nicméně u této sady je pro vinutí strun D, A a E použito čistého niklu. Sada obsahuje struny o tloušťce .010, .013, .017, .026, .036 a .046 v síle Medium Gauge, což se ovšem z obalu nedozvíte. V této desítkové řadě je tato možnost jediná. U devítek můžete vybírat mezi Lite - což jsou klasické .009 a Lite-n-Heavy - což je hybridní sada. Následují .011 a .012. Konečně, DR používá kulaté (round) jádro. Rozdíl mezi kulatým (round) a šestibokým (hex) jádrem je u zvuku strun obecně patrný a každý je přívržencem jedné či druhé varianty, takže se nějaké zavádějící specifikaci vyhneme.

 

Co můžete očekávat?

Díky výše zmíněné technologii vinutí jsou struny skutečně extrémně rychle připravené k hraní. To umožňuje výměnu jednotlivých strun i během studiové práce, což považuji za krajně výhodné. Během prvních patnácti minut máte sice trošku "blátivý" pocit, ale rychlost, s kterou zmizí, vás mile překvapí. Stejně tak je to i s laděním a zvukem. Tah strun se během testování prakticky nezměnil a i to je třeba přičíst zmíněné technologii. Koneckonců, to vše má svou logiku v tom, že trh je v podstatě dosti zasycen a prosazovat novou značku pouze skrze použitý materiál s tříprocentními odchylkami u slitin by bylo čiré bláznovství. A vsadit na tento způsob výroby s takovou péčí ohledně vinutí se DR dozajista vyplatí či vyplatilo. Výhodou těchto strun je, že je můžou používat i "siloví" hráči, aniž by se obávali zásadních změn v ladění na strunách A a E. Budete-li chtít tyto struny použít v kombinaci s mechanikou typu Floyd Rose, měli byste dodržet obecně doporučovaný postup a strunu napnout obráceně a po navinutí na kolíček ji teprve uštípnout či ji raději zatočit. Struny jsou vinuté až do konce, což je u "handmade" strun většinou obvyklé, stejně jako popsaný postup, a u strun s kulatým jádrem takový způsob zacházení platí dvojnásob.

 

Zvuk

Proti gustu žádný dišputát, ale tohle nejsou struny příliš do jazzu a i přes použití niklu mají hodně ocelový a silný zvuk s mimořádně dlouhým sustainem. Výrazný attack se velmi dobře projeví jak u zvuků clean, tak i crunch. Frekvenčně dávají velmi bohatý tón s výraznými alikvótami a jsou řádně ostré a konkrétní. Jsou příjemně pevné do ruky, ale je dobré mít na paměti, že jsou to skutečně pravé "desítky" co do síly tahu, takže pro ty hráče, kteří se neradi namáhají při "vytahování" strun, bych raději doporučil hybridní sadu. Budeme-li hovořit o dynamice hry, ta má pak velmi výrazný vliv na zvuk, což je obzvláště u bluesově orientovaných strun určitě dobře. Při vysoce zkresleném zvuku si tón ponechá čitelný attack v celém rozsahu, a stejně tak v rozsahu frekvenčním. Problémy se strunou g jsou ve standardní rovině. Konečně, pokud vím, je tento aspekt řešen některými výrobci pozlacováním "géčka", což má sice pozitivní vliv, ale zároveň to drobně struny prodražuje.

 

Závěrem

Tyto struny určitě stojí za vyzkoušení, i když se cenově řadí do spíše vyšší kategorie. Mají určitě výrazný zvuk a dozajista více než průměrnou dobu užití. Jsou příjemné pro obě ruce a navíc velmi pěkně zvýrazní kvality vašeho nástroje.

 

Info:

DR Pure Blues jsou niklové struny se speciální technologií ovinutí strun D, A a E. Cena je 275 Kč.

Plus:

velká flexibilita usazení a ladění, zvuk

Mínus:

standardní kompromis u strun tohoto typu při používání v kombinaci se zamykatelným tremolem

Psáno pro časopis Muzikus