přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíDC-drums Classic - bicí souprava pro začátečníky

22.1.2016 | Autor: Václav Zima | sekce: pro muzikanty - testy

DC-drums Classic - bicí souprava pro začátečníky


DC-drums Classic
Za málo peněz opravdu hodně muziky


V dnešní době je konkurence právě na poli pro začínající bubeníky velmi široká a potencionální zákazník má z čeho vybírat. Úroveň těchto nástrojů je tak vysoká, že je můžete použít pro běžnou hudební produkci, ale i do studia. Příkladem toho je i tato souprava od firmy Drumcenter.cz, na kterou se podrobně podíváme.

Firma Drumcenter.cz je dlouholetý prodejce bicích nástrojů v Opavě. Majitel firmy Ivo Honajzer se zabývá nejen prodejem, ale také repasováním bicích, takže k výrobě a vývoji vlastní značky neměl daleko.

Firma našla v Číně partnera, který dokáže splnit jejich požadavky a kritéria, a výsledek mám dnes k posouzení. Už dávno neplatí, že co je made in China, je nekvalitní. Vyrábí zde úplně celý svět a produkty jdou napříč průmyslovými odvětvími. I tato souprava jako produkt z Číny je toho důkazem.

Cituji přímo Drumcenter.cz: „Rozhodli jsme se navrhnout a vyrobit soupravu určenou především mladým, začínajícím bubenicím a bubeníkům a vyplnit tak mezeru v nabídce našeho trhu. Cílem bylo nabídnout moderní a kvalitní nástroj za přístupnou cenu. Abychom dosáhli těchto parametrů, zvolili jsme osvědčený materiál pro výrobu bubnových korpusů, kterým je topolová překližka. Tato dřevo disponuje hutnými basovými kmitočty a její zvukové spektrum je velmi vyvážené i v oblasti středů a výšek. Navrhli jsme opravdu moderní rozměry bubnů i s ohledem na ten fakt, že na nástroje mohou začínat i poměrně mladí hráči. Zvolili jsme proto nevysoké tom tomy 10 x 7,5” a 12 x 8,5” a k nim klasický floor tom na nožičkách v osvědčeném rozměru 14 x 12”, to vše doplněno o basové bubny s nevrtaným korpusem v rozměrech 20 x 18” a 22 x 18"”, snare má opět moderní rozměr 14 x 6”.“

V každém případě je tato koncepce velmi praktická, jelikož sám bicí nástroje vyučuji, a když máte za soupravu posadit šestileté dítě, těžko dosáhne na tomy standardní soupravy. I když v posledních letech se staly populární i nízké korpusy, tzv. hyper drive.

Souprava ke mně dorazila ve dvou nevelkých krabicích, kdy po rozbalení na mě čekalo milé překvapení, že obsahuje i stoličku. Smontovat bylo nutné pouze basový buben, který je bez vrtání, a kotel. Dále balení obsahovalo dva činelové stojany, jeden rovný a šibenici, stojan na hi-hat, polohovatelný stojan na snare a pedál. Dva držáky na tomy pro přichycení tomů na činelové stojany a již zmíněnou stoličku. Navíc ještě paličky. Při montáži mě potěšilo, že součástí balení bylo i více ladicích šroubů, jak pro kotle, tak basový buben, včetně podložek. To se vždy hodí.

Ivo Honajzer

se zabývá repasováním souprav, jak bylo uvedeno v článku. Právě od něj vím řadu informací o korpusech a použití dřevin pro ně. Někdy mě ty informace dost překvapily a někdy vyvrátily řadu mýtů, které mezi námi bubeníky kolují. Jedna, která mě ale nepřekvapila je o starých, dnes již klasických, bubnech Yamaha Recording Custom. Mají jedny z nejtvrdších korpusů, co kdy řezal. Není se co divit, že se jedná o nejvíce nahrávané bubny v historii moderní hudby.

Už po bližším pohledu na korpusy jsem viděl, že zpracování hran i nalepení fólie je velice kvalitní. Všechny korpusy jsou z osmi vrstev topolové překližky a mají tloušťku 7,2 mm, takže jsou dost masivní. To se projevilo i na zvuku. Ale o tom až později.

Dodaný hardware je chromovaný s dvojitými nožičkami. Přece jen je znát, že je to ale souprava nízké cenové kategorie, a stojany nebyly úplně stabilní. Ale držely a nestalo se, že by padaly. Zase to má výhodu při stěhování. Razantnější hráč by asi zaplakal, ale pravda je, že tato souprava je určena hlavně pro začátečníky, a tam tento problém do jisté míry nevadí. Co se týká stojanu na hi-hat, jedná se o klasiku. Vše funguje, jak má, včetně nastavení.

DC-drums Classic - bicí souprava pro začátečníky


Pedál dodávaný se soupravou byl asi jediným problémem, který jsem objevil. Bohužel u něj nefungovala regulace přítlaku čelisti na ráfek, takže nedržel dobře a nedalo se na něj moc hrát. To se samozřejmě může stát. Ale i jeho reakce a hra na pedál nebyly úplně to pravé. Osobně si myslím, že to zase až takový problém není, jelikož dnes už všichni stejně většinou sáhnou po dvojpedálu. Nový pedál bývá z mnoha možností to první, co si bubeníci-začátečníci pořizují. Mně osobně ještě vadily i krátké nožičky u floor tomu. To je ale zase osobní věc, jsem přece jen poněkud vyšší postavy.

Jako povrchová úprava byla zvolena perleťová fólie v barvě blue sparkle. Tato souprava se ještě nabízí v úpravě black sparkle. Jak jsem uvedl výše, fólie je nalepena a na hranách opracována kvalitně. Tomy mají nevrtané korpusy. Mechanika zavěšení tomů je uchycena přes mušle ladicích šroubů a ventilační otvor, který tím pádem není ve středu korpusu, ale v jeho spodní polovině. Mušle jsou odlévané v úpravě satin chrom, což přidává vzhledově soupravě na atraktivitě. Podobně mají ventilační otvory řešené i některé soupravy, například od firmy Yamaha.

Na desetipalcovém tomu je pět ladicích šroubů na dvanáctipalcovém je jich šest, čtrnáctipalcový kotel jich má také šest. Malý buben má osm ladicích šroubů a basový buben o rozměru dvacet palců také pouze osm. To ale bývá u souprav v této cenové relací standardní. Mechanika napínání struníků je přítlačná směrem ke korpusu bubnu a chodila velmi dobře. Osazení blánami je kvalitní. Nejedná se o žádné převozní blány, ale jako hrací jsou použity plnohodnotné blány Evans vyrobené s logem DC-drums. Na tomech jsou to dvouvrstvé čiré typu G2 jako hrací a G1 jako rezonační. Na basovém bubnu je to jednovrstvá s tlumicím okružím typu Powerstroke 3 a rezonanční černá také s prstencem a logem DC-drums. Na malém bubnu je použitá pískovaná typu PW 3, takže odpadá nutnost používat tlumicí okruží nebo něco jiného. Rezonanční je klasická snare side. Všechny obruče jsou o tloušťce 1,6 mm a jsou třikrát ohýbané. I obruče basového bubnu jsou kovové.

DC-drums Classic - bicí souprava pro začátečníky


Zvuk

Při testu jsem v základu zkoušel tři různá základní ladění tomů. Vyšší, střední a nízké - povolené blány tak, aby to ještě hrálo. Musím konstatovat, že vzhledem k tomu, o jakou cenovou hladinu se v tomto případě jedná, jsem byl více než spokojen. Ve všech případech byl vždy zvuk plnohodnotný s plnými basy a i dostatečným atakem. Mně osobně nejvíce vyhovovalo trochu vyšší střední ladění, kde byla artikulace jednotlivých úderů nejlepší a nejkonkrétnější. Basový buben bez jakéhokoli tlumení a s plnou přední blánou byl také zvukově velmi dobrý i v nízké dynamice s plnými basy a atakem. To bylo velmi potěšitelné zjištění, protože toto bývá většinou u levnějších sad problém. Malý bubínek jsem ladil způsobem spodní blána co nejvíce napnout a s hrací jsem potom řešil již konkrétní výšku naladění. Zde se osvědčilo spíše blánu více napnout. Bubínek tak dostal jemnost reakce, citlivost, kratší dozvuk a plnost úderu. A to při všech způsobech hry. Blána, rim shot, rim click. Určitě je dobrou volbou právě pískovaná PW 3.

Závěrem

Z vlastní zkušenosti si troufám říci, že tento výrobek se jednoznačně řadí mezi nejlepší ve své kategorii. O to více potěšitelné je, že se jedná o tuzemskou produkci, i když s využitím čínského výrobce. Je opravdu znát, že zkušenosti, které v Drumcenter.cz mají, byly využity beze zbytku a ku prospěchu začínajících bubeníků.

Info:
DC-drums Classic je bicí souprava určená především mladým a začínajícím bubeníkům. Bubny jsou osazeny blánami DC-drums od firmy Evans. Součástí sady je i hardware a stolička. Cena je 12 990 Kč.


Plus:
cena
zpracování
zvuk
nevrtané korpusy
blány

Mínus:
krátké nožičky u floor tomu
špatně funkční uchycení pedálu


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
  
Tloušťka korpusů 7,2 mm
Počet vrstev 8
Povrchová úprava fólie
Barva blue sparkle/black sparkle
Rozměry 10 x 7,5”, 12 x 8,5”, 14 x 12”, 20 x 18”, 14 x 6”
Blány Evans DC-drums
Příslušenství stolička, stojany, pedál, paličky


www:
http://www.drumcenter.cz/eshop/dc-drums-classic-bd20-t10-12-f14-sd14-hw/produkt-81403.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/DCdrums-Classic-bici-souprava-pro-zacatecniky~22~leden~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.