přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukD’Addario NS Micro Tuner - malá klipová chromatická ladička

13.12.2014 | Autor: Martin Filip | sekce: pro muzikanty - testy

D’Addario NS Micro Tuner - malá klipová chromatická ladička


„Kam jste mi schovali ladičku? Aha, sorry, já zapomněl, že používám NS Micro Tuner.“ Tak nějak by mohla znít reklama na ladičku od firmy D’Addario. Reklamu jim dělat nechci. Ve skutečnosti to bylo nějak takhle: „Jé, já úplně zapomněl, že mám na kytaře ladičku na testování. Snad jsem ji nerozbil, když jsem převážel basu v měkkým futrále!“ Nerozbil. Takže to je vlastně taky reklama.

D’Addario NS Micro Tuner je skutečně mikro a snadno jej přehlédnete. Maličké zařízení se připevňuje klipem na hlavu nebo jiné rezonující části nástroje. Klip se dá zvětšovat podle tloušťky kytarové hlavy, ostatně uchycení na ni je nejpřirozenější. Nasadit se dá na nástroj zezadu, ale také zepředu, řekněme na líc kytarové hlavy. Této variabilitě pomáhá mimo jiné tlačítko, kterým lze převrátit obraz na displeji.

Tak ladíme. Na digitálním displeji se po zahraném tónu zobrazí jeho označení. Jde o chromatickou ladičku, rozpozná všechny tóny a půltóny. Půltóny značí jen pomocí křížků, hledáte-li tedy E s béčkem, najdete jej jako D s křížkem. Pokud není struna naladěná přesně na určitý tón či půltón, svítí zobrazení červeně. K orientaci, zda kolík přitáhnout či povolit, máme sedm stupňů - po stranách zobrazeného písmene označujícího tón se může objevit až sedm čárek. Blížíme-li se k tónu, čárky ubývají, a to plynule, žádné blikání a skákání jako před lety na prvních digitálních ladičkách. Jsme-li v tónu nebo jen čárku od něj, zobrazuje se jeho písmenné označení zeleně. Pokud je rozladění větší, nebo zkrátka když natahujeme nové struny, ladička samozřejmě zobrazuje každý z tónů, přes které při ladění přecházíme.

D’Addario NS Micro Tuner - malá klipová chromatická ladička


Sedm stupňů orientační škály se mi jeví jako dostatečná pomoc při orientaci. Kdysi jsem si v učebnici Vítězslava Štefla přečetl, že nejlepší je mechanická ručičková ladička, šel jsem do obchodu a přesně takovou si koupil, používám ji dodnes. Jsem sice velmi konzervativní, ale uznávám, že NS Micro Tuner je už úplně jiná kategorie ladiček, než jaké se daly tenkrát tušit. Některé teze je zkrátka dobré časem přehodnotit.

D’Addario, přestože je jedním z největších producentů nástrojových strun, je rodinná firma. Jak se dá dle jména tušit, majitelé mají italské kořeny, ovšem hlavní sídlo firmy je dnes ve státě New York v USA. D’Addariové pocházejí z italského městečka Salle a struny tam zřejmě vyráběli už v sedmnáctém století. Dnes produkují či distribuují pod hlavičkou Planet Waves také další muzikantské nezbytnosti.

Velmi pohodné je, že nemusíte propojovat ladičku s kytarou kabelem, a zároveň to, že ji máte na hlavě kytary, basy, bendža, ukulele, na kobylce kontrabasu - nebo kde si vymyslíte - připnutou neustále. Netřeba ji při hraní sundávat, protože nijak nepřekáží. Snad jedině před záměrnou pódiovou destrukcí kytary bych ji radil sejmout. Ladička je tak nenápadná, že by se dokonce dalo předstírat, že ladíte dle sluchu a jen se logicky díváte směrem ke kolíku. Kdyby snad měl někdo potřebu tak jednat...

D’Addario NS Micro Tuner - malá klipová chromatická ladička


NS Tuner jsem vyzkoušel na baskytaře, stratocasteru a staré semiakustické kytaře Jolana. Ladička neměla ani jedou problém s rozeznáváním tónu na základě rezonance nástroje. Jen na base nerozeznávala referenční tón hraného akordu tak dobře jako na kytarách, ale k ladění akordů určená není. Ladičku lze kalibrovat. Kromě standardních 440 Hz je možné se pohybovat v rozmezí 410 až 480 Hz.

Další funkcí NS Micro Tuneru je světelný metronom. Zobrazuje rytmus kyvadlovým pohybem ikony na displeji. Tempo se dá nastavit od 20 do 270 bpm. Asi těžko s takovým tichým a malým rytmickým pomocníkem někdo dokáže zahrát celou skladbu. Ale ladičkový metronom může být užitečný v případě, že potřebujete chytit určité tempo, například když na svůj nástroj začínáte skladbu nebo se potřebujete trefit do tempa delaye apod. Necháte si tedy ladičkou napovědět, že požadované tempo je blik, blik, blik, blik...

Firma na svých stránkách předjímá, že vás NS Micro Tuner tak nadchne, že budete chtít pro každý svůj nástroj jeden. Záleží na tom, kolik máte nástrojů a kolik peněz. Úplně nemožné to vzhledem k ceně možná nebude. :-) Je to vtipná malá ladička, na kterou můžete klidně zapomenout, protože se po deseti minutách sama vypne, aby šetřila běžně dostupnou třívoltovou baterii CR2032. Určitě žádného muzikanta neurazí. Ty jo, docela dobrej dárek, škoda, že je po Vánocích...

Info:
D’Addario NS Micro Tuner je malá klipová chromatická ladička. Není ji potřeba propojovat s nástrojem žádným kabelem, využívá rezonanci těla nástroje. Mezi klipovými ladičkami je velmi pozdním stádiem na vývojové cestě z neohrabanosti k dokonalosti. Funkci ladičky doplňuje blikající metronom. Cena je 480 Kč.

Plus:
velmi malé rozměry
variabilita, lze ji použít v podstatě na jakýkoliv akustický nástroj
plynulé spolehlivé zobrazení tónů
velmi pohodlné používání

Mínus:
zatím žádný obchod s hudebními nástroji se nerozhodl rozdávat ji muzikantům při vstupu do krámu zdarma


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Typ klipová chromatická ladička
Displej tříbarevný podsvícený LCD
Rozsah kalibrace 410–480 Hz
Použití akustické a elektrické kytary, baskytary, mandolíny, banja a jiné strunné nástroje


www:
www.planetwaves.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2014/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/DAddario-NS-Micro-Tuner-mala-klipova-chromaticka-ladicka~13~prosinec~2014/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.