muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraCrafter Junior CJ-400/M.BK

17.5.2003 | Autor: Michal Staněk | sekce: pro muzikanty - testy

Crafter Junior CJ–400/M.BK

Crafter Junior CJ–400/M.BK

Předností této kytary vyrobené korejskou firmou Crafter je její cena. Cenovou hranicí pod pět tisíc otevírá lepší možnosti pro začínající kytaristy, jelikož kvalitou svou cenovou kategorii převyšuje.
Crafter
Firma, která se jmenuje Crafter, byla založena HyunKwon Parkem v dubnu 1972 v Koreji. Tou dobou měla firma čtyři zaměstnance, kteří vyráběli akustické kytary. V roce 1978 se firma přestěhovala a rozšířila výrobu, aby stačila poptávce. Dříve se firma Crafter jmenovala Sungeum, avšak toto komplikované jméno bylo nahrazeno dobře zapamatovatelným a lépe znějícím. Dnes je tato firma zastoupena ve více než čtyřiceti zemích světa a dostala se i do kontinentů, jako je Afrika.


Zvenku
Kytara Crafter Junior je jeden z modelů řady Comfort Series. Korpus je vyroben z blíže nespecifikovaného tvrdého dřeva, které je vyříznuto, dle mého názoru, do perfektně vyváženého tvaru. Tento model je proveden v černé barvě, jež dodává nástroji vysoce elegantní dojem. Na obvyklém místě najdeme potenciometry volume a tónové clony a hned pod nimi pětipolohový přepínač. Jelikož zde chybí pickguard, jsou snímače zapuštěny do kovových rámečků a přístup k elektronice je ukryt zezadu pod plastovým krytem. Firma Crafter použila na kobylku Vintage Tremolo, do kterého jde našroubovat páka, ale její použití je limitováno jen na jemné vibrato, protože při náruživějším použití se kytara rozladí do absolutně nepoužitelného stavu. Krk je vyroben z javoru a je na něm nalepen palisandrový hmatník. K tělu je krk přišroubován čtyřmi šrouby ve vaničkách, což usnadňuje hru ve vyšších polohách. Na hmatníku bylo použito 22 pražců a menzura je 25,5 palce. Ladící mechaniky jsou od firmy Diecast Halfmoon a bohužel odpovídají kvalitou cenové kategorii kytary a rozlaďují se. Celá hlava je tvarově hybridem mezi kytarami, jako je Fender, Jackson, Ibanez atd. Bílý nápis vás ujišťuje, že nástroj je skutečně dílem korejské továrny Crafter.

Zevnitř
Od kytary za pět tisíc bych nečekal modré z nebe, ale kytara Crafter Junior mě přesvědčila, že je kytarou, se kterou by šel odehrát koncert. Její síla spočívá spíše v čistém zvuku, jež je velice vyvážený a čitelný. Kytara hraje nejlépe při zapojení humbuckeru u krku a při zapojení středového singlu. Při zapojení humbuckeru u kobylky ztrácí tón na hutnosti a stává se nevýrazným. Zkreslený zvuk je velice specifický a věřím, že bude mít své příznivce, avšak můj osobní pocit z něj byl zvláštní. Pro mne měla kytara nedostačující drive a attack, a tak byla hra sól omezená. Při použití tónové clony se drive ještě zmenšil. Na zkreslený zvuk se hrají dobře pomalá sóla a působí hutně v beglajtech.

Dohmat, pocit a tak...
Na kytaru Crafter se hraje velice pohodlně. Má dohmat, abych tak řekl "akorát". Hra je pohodlná ve všech polohách a vytahování nečiní nějaké zvláštní potíže. Hlavní předností je, že jsem na kytaře neobjevil tzv. vlky, které by znepříjemňovaly hru.

Shrnuto
Kytara Crafter Junior je nástroj určený pro méně majetné kytaristy, kteří chtějí ucházející nástroj za levný peníz. Nejlépe hraje kytara na čistý zvuk, který je velmi výrazný a s čitelnými výškami. Zkreslený zvuk má pro mne určité nedostatky, co se týká drivu, ale věřím, že někomu může být k chuti. Crafter Junior bych se nebál vzít si jako záložní nástroj na koncert, kde by mohla dočasně nahradit mou vlastní kytaru.

info
Crafter Junior je elektrická kytara nízké cenové třídy. Její cena je 4980 Kč.
plus
cena
čistý zvuk
dohmat
minus
zkreslený zvuk
mechanikyPsáno pro: časopis Muzikus 2003/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Crafter-Junior-CJ400MBK~17~kveten~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.