muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraCort A4 - dobrá partie

3.12.2007 | Autor: Michal Samiec | sekce: pro muzikanty - testy

Cort A4 - dobrá partie

Cort A4 - dobrá partie

Jsou nástroje, nejen basové, které se již "za živa" staly legendami a s oblibou po nich saháme pro jejich nezaměnitelný zvuk či vzhled. Pak existuje další, neméně oblíbená skupina nástrojů, a to jsou ty, které se snaží kombinovat přednosti svých legendárních předloh, navíc nabízí hráčský komfort, kvalitní zpracování, a to vše za pokud možno přijatelnou cenu. V testech našich imperialistických kolegů většinou dosahují hodnocení best value, tedy po našem dobrý poměr kvality a ceny. Cort A4 je jedním z těchto nástrojů.

Materiál, konstrukce...
Na první pohled mne na tomto nástroji nejvíce upoutala povrchová úprava "open pore". Materiál těla jakoby není zaleštěn, lak kopíruje kresbu dřeva a hlavně jeho přirozenou strukturu, od první chvíle je vám jasné, že máte v ruce hezký kousek dřeva. Nakolik má tato povrchová úprava vliv na zvuk nástroje, to již nechávám následným učeným diskuzím váženého čtenářstva.
Tělo nástroje je vyrobeno, jak výrobce uvádí, z figured maple, já bych to přeložil jako javor se vzorem, není to ani obláček ani fládr, ale javor to zcela určitě je, a pěkný. Průchozí krk kombinuje pět kusů javoru a wenge, hmatník je palisandrový, čtyřiadvacetipražcový, perletí vykládaný. Zvolený materiál a velmi dobrá konstrukce jsou prvním plusem tohoto nástroje. Řemeslné zpracování je kvalitativně úměrné ceně nástroje, váha s přihlédnutím k použitým materiálům přiměřená a celkově vypadá basa v barevné úpravě black cherry poměrně sexy.
Hlava nástroje je osazena licenčními ladicími kolíky Hipshot v otevřeném provedení. Fungují bezproblémově, stejně jako kobylka. Ta nese firemní označení EB12, je matná, má velké kameny, malým imbusem nastavitelné, a struny se do ní jenom zahákovávají.
Nástroj je osazen snímači a vypínatelnou (!) aktivní elektronikou renomované značky Bartolini. Snímače typu humbucker nesou označní Mk1, aktivní elektronika se ovládá pěti potenciometry: jeden pro celkovou hlasitost, druhý pro poměr obou snímačů a zbytek klasicky basy/středy/výšky. K deatilnímu popisu nástroje snad už chybí jen dodat, že baterka je umístěna na zadní straně těla a je snadno přístupná, rolny jsou pevné a plastový kryt elektroniky po odšroubování neskýtá obvyklý pohled do myšího pelechu (změť káblíků, třísek a rýže). Výrobce pamatoval na to, že zvídavý uživatel dříve či později i tuto část nástroje odhalí, proto je tam čisto, sucho, přehledno a vymalováno.

Zvuk a hratelnost
Basa na sucho (to je moje oblíbená fáze testovacího procesu) v drtivé většině odhalí reálné zvukové možnosti daného kusu, pokud basa nehraje jen "ze dřeva", obvykle to pak s ní není valné ani po zapojení. Cort A4 při prvních tónech "unplugged" nezapře svou konstrukci a materiál, z něhož je vyroben. Zvuk je plný, přirozeně vrčí, sustain i díky průchozímu krku poměrně dlouhý, hmatník nemá hluchá místa a i při prvních pokusech o slap, kdy nástroj přirozeně zvoní, se dává tušit, kde budou hlavní zvukové přednosti tohoto nástroje. Další kapitolou je hráčský komfort. Basa je velmi dobře zkonstruována, nic nepřevažuje, hra je ve všech polohách příjemná, ať už si nástrojem kryjete prsa, rozkrok či kolena. Krk jde příjemně do ruky, tuhostí dovoluje laborovat s výškou strun skoro nemezeně a nejvíce bude určitě vyhovovat hráčům, kteří preferují technické disciplíny jako hammering, tapping či perkusivní střelbu. Basa je výborná na slap a prstové hraní, s trsátkem, zvlášť při větší intezitě, si úplně nerozuměla a popravdě: ani jí to trsátko moc neslušelo.
Po zapnutí se žádné negativní překvapení neděje. Nástroj hraje sytě, plně, přiměřeně reaguje na techniku a intezitu hry. Elektricky basa funguje výborně, nezapře osazení Bartolini. Nástroj nabízí širokou škálu zvuků, od agresivních navařených tónů až po zahuhlaný spodkový syntetický bas. Tady už jsme na poli debaty, kde, jak praví klasik: "Je to po chuti každého soudruha". Laborovat s ekvalizérem této basy lze opravdu dlouho a popravdě, nepodařilo se mi najít nastavení, které by nehrálo. Zvukově se tento nástroj řadí do skupiny moderních a variabilních, staré dřevní zvuky zde nehledejte.

Závěr
Cort A4 je dle mého univerzální nástroj, slušně zpracovaný, který nabízí kvalitní zvuk a dobrý hráčský komfort. Doporučil bych jej všem, kteří preferují technickou hru a hledají nástroj nabízející dobrý poměr kvality a ceny. Cort A4 jím bezpochyby je.


Info:
Cort A4 je aktivní čtyřstrunná baskytara v ceně 18 680 Kč.

Plus:
poměr kvalita/cena
příjemný zvuk
hráčský komfort

Minus:
táhlo krku je úmístěno poněkud hluboko


Technická specifikace:
počet strun: 4
počet pražců: 24
materiál tělo: javor
materiál krk: javor/wenge
materiál hmatník: palisandr
ovládací prvky: master volume, balance snímačů, on/off switch, basy, středy, výšky
elektronika: aktivní, Bartolini
snímače: humbucker, Bartolini Mk1

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Cort-A4-dobra-partie~03~prosinec~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.