přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraCharvel Pro Mod San Dimas Style 1 2H FR - elektrická kytara osazená snímači Seymour Duncan

8.4.2017 | Autor: Marek Vaňkát | sekce: pro muzikanty - testy

Charvel Pro Mod San Dimas Style 1 2H FR - elektrická kytara osazená snímači Seymour Duncan


Tak především, Charvel je neoddiskutovatelně jedna z ikon kytarového světa. No a pro ty, které éra trvalých na účesech rockových kytaristů nějak minula, začátky legendy budeme směřovat do Jižní Kalifornie na konec sedmdesátých let, kdy Charvel začal ve firmě Charvel’s Guitar Repair opravovat nástroje Fender a posléze začal vyrábět i své první nástroje.

K rostoucí oblibě kytar Charvel přispívá i to, že reagují právě na potřeby kytaristů, kteří začínají hrát více a více technicky, osazuje kytary snímači produkujícími větší zkreslení, používá rychlé krky, osazuje kytary tremoly Floyd Rose a v neposlední řadě kytary vynikají i vzhledově a jsou často vyvedené v opravdu originálních grafických designech. Mezi zákazníky můžeme namátkově zmínit jména jako Eddie Van Halen, Randy Rhoads, Ritchie Sambora nebo Jake E. Lee a v poslední době by to byl i virtuos Guthrie Govan. Pro vyjádření rozdílu mezi tradičními kytarami a kytarami Charvel sám výrobce používá přirovnání k muscle car, což jsou technikou a výkonem nabušené i designově zajímavé, většinou americké, bouráky, vycházející z běžných vozů. A právě tento „Hot Rod“ faktor je to, čím budeme charakterizovat dnes testovaného Charvela.

Když půjdeme po suchých faktech, tak tělo je olšové s polyuretanovou povrchovou úpravou, krk je javorový ze dvou kusů s grafitovou výztuhou s ukončením, který známe z kytar Music Man nebo Fenderovy série American Elite. Krk také v uretanové úpravě, ovšem ručně dobroušený pro dosažení saténového povrchu. Javorový hmatník s kombinovaným rádiusem od dvanácti do šestnácti palců je osazený dvaadvaceti pražci velikosti jumbo. Dimas je osazen humbuckery Seymour Duncan JB u kobylky a v krkové pozici dvoucívkovým Seymour Duncanem ’59 Zebra, a to originály, nikoli Duncan Designed. Cívky snímačů jsou rozpojitelné potenciometrem Volume, který je push-pull. Třípolohový přepínač tak nabízí šest zvukových možností. Humbucker u kobylky, vnitřní cívky humbuckerů a krkový humbucker. Po rozepnutí cívek hraje vnější cívka kobylkového snímače, ve druhé poloze obě vnitřní cívky a ve třetí poloze vnější cívka krkového snímače. Pro tónovou clonu je použit potenciometr No Load, při nastavení na 10 je tak signál čistý, bez ovlivnění signálu potenciometrem. Jak už to tak u těchto kytar bývá, je instalováno tremolo Floyd Rose, a to chromovaný originál FRT-O2000. Továrně jsou natažené struny .009-.042, a to asi právem a nemám k tomu výhrad.

Charvel Pro Mod San Dimas Style 1 2H FR - elektrická kytara osazená snímači Seymour Duncan


Tento v Mexiku vyrobený nástroj patří do série Pro Mod San Dimas, což jsou právě nástroje, které konstrukčně vycházejí z vytuněných Stratů. V tomto případě v nesporně nádherné barvě Rocket Red. Podobně zářivé barvy jsou podle mě právě tím, co kytarám tohoto ražení sluší a patří k nim i pro to, že tím vlastně odkazují ke kořenům svého vzniku. Chtěl jsem napsat, že by byla vlastně úplná blbost nabízet takovou veselou, zábavnou kytaru třeba v sunburstu, a ejhle, Dimas se nabízí celkově v jedenácti barevných provedeních včetně sunburstu, takže beru zpět. Nutno asi poznamenat, že v transparentních barvách je vždycky použitý top z vlnkovaného javoru.

Pocitově se vkrádá myšlenka na tělo mexického standarda. Pokud jde o krk, s dovolením vyzdvihnu, že se tak úplně nejedná o superstratové párátko, ale o vcelku masivně působící kus materiálu. To se pochopitelně kladně podepisuje na plném nosném zvuku, ruku v ruce s jumbo pražci na hmatníku. I přes vzhledovou mohutnost se ovšem jedná o velmi pohodlný, rychlý krk, vhodný i pro velmi technickou hru. Použité snímače jsou takovým etalonem. Charvel bez debat ví, proč tam jsou. Charakterově podporují výraz kytary, jsou krásně barevné, tóny nádherně „přefukují“.

Navíc jsou ’59 i JB v perfektní rovnováze i vůči sobě. Za celou dobu jsem neměl potřebu zapínat boost pro posílení signálu. Snímače nabízejí širokou paletu barev, jen je umět použít, ony tam všechny jsou. Sustain nekonečný, a to se šroubovaným krkem. Z čeho jsem byl opravdu překvapený, byl čistý zvuk v mezipoloze, kdy jsou aktivní vnitřní cívky obou humbuckerů. Floyd floyduje, kytara se prostě nerozlaďuje, můžeme kvedlat sem a tam.

Charvel Pro Mod San Dimas Style 1 2H FR - elektrická kytara osazená snímači Seymour Duncan


Kytaru jsem testoval na hlavách Marshall 2555X Silver Jubilee, Hughes & Kettner Triamp MK3 a Englu E650 Ritchie Blackmore, vždy s odpovídajícími boxy. Ve všech rozpoutávala přesně to, co bychom čekali, vždy dokořeněné charakterem konkrétního aparátu. Nejvíc jí slušel asi Marshall, což není asi úplně obrovské překvapení. Kvůli nadhledu proběhlo porovnání s kytarou Jackson Adrian Smith. Koncepčně je to totiž relativně podobný nástroj z Fenderovy stáje s humbuckerem i Floyd Rosem. Ne že by z toho vyšel Jackson s nějakou ostudou, ale Charvel se přeci jen projevil jako ochotnější, otevřenější, zvuk měl větší headroom. Ke cti nutno poznamenat že Smithův signature je ale za zhruba poloviční cenu, z čehož vyplývá osazení levnějšími snímači a podobně.

Nemyslím si, že předchozí odstavce by někoho asi nějak překvapily. Co je teda vlastně natolik výjimečného na kytaře, která jednoduše a prostě dobře vypadá a má vynikající zvuk? Kytara, na které všechno funguje tak, jak má, protože byly použity díly, které jsou osvědčené a fungují? Je to Charvel. Je nositelem nejen legendárního jména, nese ale také tu duši, která k němu patří, a to je to, co se právě že ne každému modernímu výrobci daří. Je zábavná už od chvíle, kdy ji vezmete do ruky. Přináší vám radost, když začnete hrát. Je zábavná, už když se na ni i jen díváte. Máte pocit, že je to dáma. Taková ta pokérovaná blondýnka v kraťáskách, kalifornsky pohodářská, trochu volnomyšlenkářka, přátelská, ale hrdá. Je to jedna z těch kytar, ke kterým budeme přistupovat jako k osobnosti a budeme ji mít rádi. I když to bude třeba druhá, taková ta levnější, záložní kytara, nebudeme ji jen tak posílat dál.

Info:
Charvel Pro Mod San Dimas Style 1 2H FR je šestistrunná elektrická kytara osazená snímači Seymour Duncan a tremolem Floyd Rose. Cena je 23 800 Kč.

Plusy:
zvuk a hratelnost
velice příjemný krk
kvalitní použitý hardware a snímače
barva
kytara s charismatem a duší

Mínusy:
alespoň gig-bag by mohl být součástí za tu cenu, no co...


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Barva Rocket Red (lesklý polyuertan)
Tělo olše
Krk dva kusy javoru s výztuhou
Hmatník javor
Menzura 25,5”
Počet pražců 22 (jumbo)
Tremolo Floyd Rose FRT 02000 Locking
Krkový snímač Seymour Duncan JB
Kobylkový snímač Seymour Duncan ’59 Zebra
Ovládání Volume (push/pull), Tone, třípolohový přepínač
Ladicí mechaniky Charvel Die-Cast


www:
www.charvel.com/guitars/pro-mod/pro-mod-san-dimas-style-1-hh-fr-maple-fingerboard-rocket-red/

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Charvel-Pro-Mod-San-Dimas-Style-1-2H-FR-elektricka-kytara-osazena-snimaci-Seymour-Duncan~08~duben~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.