Carter-Starter - pedal-steel kytara od firmy Carter Steel Guitars

Carter-Starter
Carter-Starter

Je to asi poprvé, kdy můžete jít do obchodu s hudebními nástroji, zakoupit pedal-steel kytaru a ponořit se do tajů tohoto výjimečného instrumentu.

Historie pedal-steel kytary se začala psát ve čtyřicátých letech minulého století, kdy začali výrobci havajských kytar (lap steel) používat pedály a kolení páky k přechodu do jiného ladění a ke změně výšky tónu během hraní. V kombinaci s kovovým válečkem (železa) a volume pedálu docílili "sirupovitého zvuku", tak charakteristického pro tento nástroj.

V šedesátých letech byli u nás steelkytaristé, kteří si podle amerických obrázků vyráběli první prototypy tohoto nástroje. První opravdová pedal-steel kytara dorazila do České republiky v roce 1975, kdy člen Country Beatu Jaroslav Hanslík na koncertní šňůře za oceánem dostal výměnou za svůj podomácku vyrobený nástroj americký originál značky Sho-Bud nejvyšší řady. Jeho dosavadní nástroj putoval do Country Music Hall of Fame and Museum v Nashvillu, kde je vystaven.

Standardní modely jednokrké steelky mají 10 strun, jsou laděny do akordu E (F, E, G, E, B, G, F, E, D a B). Osazeny jsou třemi pedály a čtyřmi koleními pákami. Existují dvoukrké, u nichž druhý krk (blíže k vám) je laděn do akordu C. Má svou sadu pedálů a pák. Jiné modely bývají i vícestrunné (8, 12 a 14 strun).

Firma Carter Steel Guitars sídlí v americkém městě Mesquite ve státě Texas. Před zhruba 40 lety ji založili steelkytarista Bud Carter, John a Ann Fabian. Jejich nástroje se těší velké oblibě, což dokazuje 1500 prodaných kusů po celém světě. V nabídce jsou modely v různých cenových relacích, od studentského Carter-Starter (viz tento test) až po nejluxusnější dvoumanuálové v provedení Custom.

Do České republiky dorazili první tři různé typy steel kytar. Již zmíněný Carter-Starter a pak nástroje vyšší řady Magnum. Typ S-10 (jednokrká, 10strunná, 3 pedály a 4 kolení páky), typ D-10 (dvoukrká, 2 x 10 strun, 8 pedálů a 5 koleních pák).

Carter-Starter jako jediný model je dodávána jako "pack", který mimo nástroje obsahuje vše potřebné ke hře a obsluze (volume pedal, železo, prstýnky, 2 x šňůru jack-jack, gig bag, příslušenství na ladění a údržbu, instruktážní DVD a manuál, tedy vše kromě aparátu). Na přiloženém DVD se dozvíte, jak nástroj rozbalit, sestavit, naladit a zapojit. Obsahuje ukázky práce pravé a levé ruky, funkci pedálů a koleních pák, výměnu strun a pár fíglů. To vše je zabaleno do papírové krabice. Pojďme jí odstranit!

Carter-Starter
Carter-Starter

Tento model má korpus (81 x 17 x 7,5 cm) z tvrdého dřeva. Na ostatní řady se používá javor. Laminátová povrchová úprava je v barvě Ebony Birdseye, je dokonale vyleštěná... a působí psychadelicky. Logo firmy je nalepeno na levé straně přední části. Na bocích svírají korpus steel kytary dvě železné části černé barvy, do kterých se zároveň našroubovávají nohy. Ty jsou z matného kovu a jsou zakončeny gumovými chrániči. Nemají možnost nastavení (vysunování), jako to bývá u jiných modelů vyšších řad. Pouze pravá zadní noha má spodní část vyšroubovatelnou. Mezi předními nohami je ukotvena dřevěná (!) hrazda se třemi kovovými pedály, které pomocí táhel spojují nástroj s ladícím mechanismem a čtyřmi koleními pákami - ty jsou vedeny přímo od mechanismu.

Podívejme se na nástroj svrchu. Stejného materiálu jako u pedálů bylo užito i na kostru hlavy nástroje. Zde jsou ukotveny ladící kolíky otevřeného ladění E. Součástí hlavy je i nultý pražec. Každá struna má vlastní váleček, po kterém se struna pohybuje při stlačení pedálu či páky. Krk je z černého lakovaného dřeva, struny jsou 1,25-1,55 cm vysoko nad hmatníkem, ten je z tenkého plastu a na krku je nalepen černý podklad, na němž je bíle vyznačeno 26 pražců. Značky, které jsou na každém lichém poli ve tvaru bílého erbu, jsou pro steel-kytary Carter typické.

Válečkový pražec (kobylka) má desetiprstý měnič, přes který jsou vedeny jednotlivě struny a jsou zde uchyceny. Při sešlápnutí pedálů nebo pohybu kolení pákou se prsty pohybují. Buď strunu natahují (pro zvýšení tónu), nebo stlačují (pro snížení). Na obrázku můžete vidět celý ladící mechanismus, ten je zakončen 12 dlouhými šestihrany a pomocí ladícího klíče zde ladíte přesnost pedálů a kolenních pák (viz obrázky). Snímač je jednocívkový, používaný pouze u tohoto modelu. Jinak firma své nástroje osazuje snímači George L's. Jacková zdířka ústí zespod vedle pravé zadní nohy. Hard-case není v ceně, ale doporučuji si jej zakoupit. Nástroj se vám bude lépe sestavovat či skládat a budete mít klid, až vám na něj někdo hodí... třeba kopák.

Pedal-steel kytara Carter-Starter působí jednoduchým dojmem, přesto je to pěkně zpracovaný nástroj, kde je kvalita přizpůsobena ceně. Na to, že se jedná o nejlevnější nástroj firmy, mě příjemně překvapil svým zvukem. Jednocívkový snímač má velice pěknou barvu tónu. U některých částí bylo užito jiného materiálu, než bývá obvyklé. Dřevo je použito např. na důležitou část - hrazdu. Při sešlápnutí pedálů se hrazda prohýbá. Nemá to vliv na ladění a hru. Kolení páky jsou přesné, akorát každá má jinak dlouhý průběh (vše se dá doladit). Válečkový pražec funguje na jedničku, nelíbí se mi jen jeho ostré hrany, které ovšem při hře nijak nevadí. Volume pedál je s potenciometrem od firmy Carter, má čistý a klidný chod. Struny jsou na našem trhu k dostání bez problémů (GHS, D'Addario).

Pokud jste již pokročilejší nebo rovnou hledáte ve vyšších řadách, pak jsou pro vás připraveny nástroje od Magnum Steel Guitars. Snad budeme mít možnost nahlédnout i na tyhle parády. Těším se, zase někdy na osadě. O zvukových možnostech vám napoví ukázky na CD příloze. Good luck, kovbojové!!

 

Cena:

Carter-Starter je desetistrunná pedal-steel kytara se třemi pedály a čtyřmi koleními pákami. Studentský prototyp nástroje prodávaného jako "pack", se základní výbavou pro hru a údržbu. Cena je 32 540 Kč.

 

Plus:

cena

pack (volume pedal, železo, aj.)

snímač

DVD

 

Mínus:

dřevěná hrazda

nenastavitelné nohy

chod koleních pák

Psáno pro časopis Muzikus