muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraCarl Martin Bass Drive - overdrive a pre-amp pro baskytaru

12.9.2017 | Autor: Martin Filip | sekce: pro muzikanty - testy

Carl Martin Bass Drive - overdrive a pre-amp pro baskytaru


Basáci a kytaristé jsou divní patroni. Jako by nebyli spokojení s tím, že technický vývoj jde stále dopředu a komba a zesilovače přenášejí zvuk nástroje stále věrněji a čistěji při stále menší váze, objemu a ceně. Ne, ne, když už hrají přes takový aparát, nedá jim to a musejí jeho zvuk něčím pokazit. Oni by řekli zašpinit. A myslí tím vylepšit.

Uznávaná dánská firma Carl Martin pro takové nenechavce hrající na baskytaru vyrobila podlahový efekt Bass Drive. Co to je? V úvodu svého manuálu píše, že je určený především hudebníkům hrajícím přes moderní tranzistorové a digitální zesilovače. Jde nejen o zkreslení typu ovedrive, jak název říká. Jedním dechem je dobré dodat, že je to vlastně předzesilovač.

Objemná a těžká kovová krabice uspokojí ty hráče, kteří byli dosud nesví z faktu, že své kombo přinesou do klubu v jedné ruce, zatímco v druhé mají baskytaru. Kvádr o rozměrech 18,5 x 11,5 x 5,6 cm váží téměř kilo. A bytelný je efekt tolik, jako kdyby výrobce předpokládal, že jej hráč nebude spínat nohou ale palicí. K tomu jen ladí masivní kovové knoflíky jakoby z nějakého pořádně velkého zesilovače. Na vrchní straně najdeme ještě nožní spínač s LED diodou signalizující zapnutí a přehlédnout nelze kovovou mřížku, za kterou se skrývá elektronka (konkrétně 12AX7).

Vstup a výstup je na zadní straně spolu s vstupem pro napájení a pouzdrem na pojistku. Pozoruhodný je fakt, že nám Carl Martin v balení nepřikládá adaptér, ale běžnou síťovou šňůru, jaké obvykle napájejí zesilovače. Potřebných 12 V si zařízení vyrobí samo. Na levé straně najdeme ještě přepínač pro přizpůsobení efektu dané elektrické síti (230 V/50 Hz nebo 115 V/60 Hz). Sympatické je, že celou spodní stranu krabice pokrývá měkká pryž.

Zapojený Bass Drive zaujme rudým světlem zpoza mřížky s lampou. Ovšem při troše zkoumání lze odhalit, že tenhle efekt hraje trochu na efekt :-) a takhle pekelně tam svítí dvě LED diody, samotná elektronka by tolik záře nevydávala. Ale nechápejte mě špatně, elektronka tam je. Lze ji vidět i slyšet. Jejím prvotním důkazem je i to, že zvuk naběhne až chvíli po zapojení efektu do sítě.

Carl Martin Bass Drive - overdrive a pre-amp pro baskytaru


Bass Drive nabízí ovládání pěti knoflíky. Level pro hlasitost, pak obvyklé a srozumitelné Bass, Middle a High pro basy, středy a výšky. A nakonec Gain pro míru zkreslení poskytovaného elektronkou. Ovládání reaguje tak, jako by to byl běžný zesilovač, a umožňuje nám nastavit zvuk podle gusta bez nějakého omezení. Pokud by se některý baskytarista obával, že jej tento zkreslovací efekt připraví o basový fundament jeho nástroje, jsou to obavy liché. Duní to parádně. Zrovna tak lze vykroutit výrazné výšky nebo zvuk podstatně ovlivnit přidáním nebo ubráním středů. A teď to hlavní: knob Gain. Jak Carl Martin zkresluje? Je věrný svému jménu odkazujícímu na označení ovedrive. Přidává teplé praskání lampového typu od nuly (naprosto čistého zvuku) až po chlupatý zvuk rozčílené elektronky. Nejde ovšem do poloh silného high-gain zkreslení ani se nestává distortionem či fuzzem.

V zásadě si myslím, že lze efekt používat dvěma způsoby: Buď jako čistě zkreslující efekt jen pro určité party, nebo jako pre-amp, který budeme mít zapojený takřka neustále a kterým přidáme vlastnímu aparátu feeling lampových zesilovačů (výrobce mluví o zvuku 60. a 70. let). V druhém případě můžeme například nastavit míru zkreslení do počátečních poloh - a je to velmi příjemný zvuk - a dále jej nakopávat jinými zkreslovacími efekty či boosterem zapojeným do řetězce před Carl Martin Bass Drive. Tuhle těžkou krabici si nelze nezamilovat. Výtka či spíše připomínka: Když už je to pre-amp, mohl by být zároveň DI boxem s výstupem XLR, čímž nedisponuje.

Info:
Carl Martin Bass Drive je overdrive a pre-amp pro baskytaru napodobující vintage zvuk 60. a 70. let. Cena je 5761 Kč.

Plus:
zvuk hodný lampového zkreslení
využitelnost jako ovedrive i jako pre-amp
velmi bytelná konstrukce

Mínus:
Hodila by se funkce DI boxu s XLR výstupem.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání Level (35 dB), Bass, Middle, High, Gain a nožní spínač signalizovaný LED diodou
Elektronka 12AX7
Napájení 230 V/50 Hz nebo 115 V/60 Hz
Rozměry 18,5 x 11,5 x 5,6 cm
Hmotnost 850 g


www:
carlmartin.com/bass_drive

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Carl-Martin-Bass-Drive-overdrive-a-preamp-pro-baskytaru~12~zari~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.