Carl Martin Andy Timmons Signature Compressor/Limiter - kytarový efektový pedál

Carl Martin Andy Timmons Signature Compressor/Limiter - kytarový efektový pedál
Carl Martin Andy Timmons Signature Compressor/Limiter - kytarový efektový pedál

Pokud byste přede mě postavili dvě naprosto stejné krabičky od sirek, ale naprosto stejné krabičky od sirek, a řekli mi o jedné, že je z USA a druhá dánská, tak která by pro mě byla lepší? Samozřejmě americká. Americká, samozřejmě. Můj zjednodušující pohled na svět mi pravidelně čas od času, test od testu, nabourává svými efekty právě dánský Carl Martin. A Andyho Timmonse uznávám jako jednoho z vůbec nejlepších kytaristů současnosti. Je to hroznej borec. Na jeho signovaném kompresoru nemůže být snad nic špatně... A to teda není. Naopak.

I když to sem třeba úplně tak nepatří, není to dlouho, co se mi do ruky dostal kompresor Pulp ‘N’ Peel V4 od amerických JHS. Stal se pro mne bez výhrad jednoznačně nejlepším kompresorem na světě. Nikdy jsem neviděl ani neslyšel nic lepšího. Zanechal na mě takový dojem, že pro mě cokoli jiného absolutně přestalo existovat. Že by se jeho kvalitám nějaký jiný kompresor mohl byť jen přiblížit, to jsem považoval za absolutně nemožné...

 

Andy Timmons podle všeho dlouhé roky používal Carl Martin Compressor/Limiter. Carla poprosil o vylepčení se dvěma presety. Jeden spíš pro rytmickou hru a druhý s tvrdší kompresí a větším sustainem pro sólové party. A díky tomu dostáváme v jednom zařízení hned kompresory dva. Pro každý zvlášť můžeme nastavit samostatně úroveň výstupního signálu Level a úroveň komprese (Comp). Nastavit můžeme také práh citlivosti Treshold a odezvu maličkým potenciometrem Response, ale ty nastavujeme už pro oba presety dohromady. Levým switchem přepínáme mezi oběma presety, právě aktivní režim signalizuje výrazná jasně svítící LED dioda pod oběma potenciometry Level, a pravým switchem efekt zapneme nebo vypneme, a to, jestli je kompresor právě aktivní nebo ne, opět uvidíme přes celé pódium díky třetí LED diodě právě nad pravým switchem. Vstup pro kytaru a výstup jsou šikovně na čelní straně, což nám ušetří místo v pedalboardu a na levém boku nalezneme ještě jeden vstup pro footswitch, kterým můžeme na větší vzdálenost ovládat ony dva nastavené presety. Další a nezanedbatelný rozdíl oproti běžnému Compressoru Carl Martin je použití nově vyvinutého převodníku napětí DC/DC. Ten umožňuje pedálu pracovat s vnitřním napětím 12 V, a to je to, proč je zvuk tak dobrý a má takový headroom. I tak ale pro napájení použijeme běžný devítivoltový adaptér (200 mA), protože převod na 12 V se vyřeší v efektu samotném. Praktickou lahůdkou je LED dioda, tentokrát červená, uprostřed efektu, která nám i vizuálně pomůže s nastavením, tím že ukáže strmost a práh komprese a její doznívání. Super.

 

U některých efektových pedálů, většinou ovšem u butikovějších záležitostí, výrobce počítá s možností napájení i více než doporučenými devíti volty. Projděte si schválně manuál. Pokud to zrovna váš efekt skutečně dovolí a je obvod konstruován tímhle způsobem, budete příjemně překvapeni výraznou změnou zvuku k lepšímu a nárůstu headroomu.

 

Pokud jde o samotný zvuk, za mě je famózní. Na potenciometrech můžete nastavit úplné pitomosti a pořád to hraje dobře. To, že můžeme nastavit dva rozdílné charaktery kompresoru, beru jako nespornou a výjimečnou výhodu, o tom žádná. Při průchodu vypnutým efektem nezaznamenáte žádnou změnu zvuku. Klidně bych ho používal jako pure boost jen pro zesílení signálu. Nejvíc se mi pochopitelně líbí na úplně čistý zvuk a lehce nakreslený. Trochu se to možná u kompresoru vylučuje, ale je nádherně dynamický. Ta muzikálnost! Hraje se přes něj hrozně dobře, inspiruje vás hrát krásné sladké melodie. Je to jedna z těch krabiček, kterou prostě nechcete vypnout. Vždycky si vzpomenu na články pana Štefla o tom, jak je kompresor vůbec - návykový. Tenhle teda obzvlášť...

Myslel jsem si, naivně, že kompresor, který nějakou dobu používám, je v celku obstojný. Není to ten JHS (bohužel :-)). Buďto ho hodím z okna na chodník, nebo ho vezmu do sklepa rozmlátit ho kladivem. Carl Martin sám o tomto efektu tvrdí, jakkoli to zní domýšlivě, že vytvořil možná jeden z nejlepších - uživatelsky přívětivý, všestranný, užitečný a muzikální kompresor na současném trhu.

A já se pod to klidně podepíšu. V plném rozsahu.

 

Info:

Carl Martin Andy Timmons Signature Compressor/Limiter je efektový pedál s možnostmi nastavení dvou samostatných presetů, vyrobený ve spolupráci s texaským kytarovým virtuosem Andym Timmonsem. Cena je 8232 Kč.

 

Plus:

zvuk

dva kompresory v jednom

muzikálnost a inspirativnost

neskutečná univerzálnost

obrovský headroom

bytelná konstrukce Carl Martin

 

Mínus:

návykovost

 

Technická specifikace

typ dvojitý kytarový kompresor/limitér
vstupní/výstupní imedance 1 MΩ/ 200 Ω
odstup signál/šum 105 dB
vstupy/výstupy in, out, footswitch
ovládání Level, Comp, Treshold, Response
footswitche Bypass, Select
napájení 9 V/200 mA, převodník napětí na ±12 V ve vnitřním obvodu
rozměry 120 x 95 x 56 mm
hmotnost 420 g

 

Web

carlmartin.com/andy-timmons-signature-compressor-limiter/

Psáno pro časopis Muzikus