Calato Regal Tip - hikorové paličky se speciální povrchovou úpravou

Calato Regal Tip - hikorové paličky se speciální povrchovou úpravou
Calato Regal Tip - hikorové paličky se speciální povrchovou úpravou

S paličkami, metličkami a Blasticks - plastovými špejlemi - firmy Calato mám velmi dobrou zkušenost, a hlavně zkušenost již velmi letitou. Poprvé jsem je vyzkoušel na začátku osmdesátých let v Americe a od té doby mám vždy něco od firmy ve svém "arzenálu". Postupem let se měnila loga firmy, nebo firma vyráběla i pro jiné výrobce. Dodnes mám doma například již značně ohrané, neuvěřitelně skvělé modely pro bubnovou firmu Noble & Cooley, které jsem si šetřil pouze pro studio a výjimečné příležitosti. V dobách, kdy dnes naprosto běžné "špejle" u nás prostě neexistovaly, jsem používal Blasticks Calato jak plastové, tak s hikorovými držadly. Ty hikorové mám také dodnes a nechce se mi věřit, že je jim už přes dvacet let...

Takže není divu, že když jsem se dozvěděl, že paličky a spol. firmy Calato se budou konečně prodávat i v Česku, a zároveň mi bylo nabídnuto je otestovat, pochopitelně příležitosti jsem se chopil s nadšením a také se zvědavostí. Naposledy jsem si Regal Tip kupoval někde v Německu před pár lety a tak jsem byl zvědavý, jak je na tom firma nyní.

 

Povrch

Co jsem vždy na paličkách Regal Tip oceňoval vedle nesporné kvality nejvíce, byly pro mé suché a téměř nepotivé ruce (paličky v nich skvěle seděly) jakoby přilnavé povrchy. S tím jsem míval vždy problémy u některých jiných firem a musel jsem si povrchy upravovat, většinou jsem je mírně voskoval. Regal Tip mají výborný lak, který netrhá kůži, což některé laky dělají, ale jeho přilnavost roste s tím, jak ruka paličku zahřívá. Samozřejmě to nemusí vyhovovat každému, ale pro mě to fungovalo a funguje na sto procent.

Firma pochopitelně nabízí i povrchy s přirozenou úpravou, pouze hlazené, ale na ty mám já osobně ruce příliš suché a nemohu se do nich takříkajíc "opřít". Povrchová úprava paliček Regal Tip je již dávno proslulá a všeobecně považovaná za nejlepší v ranku. Proces úpravy má tři stádia a je pochopitelně střežen asi tak jako recept na nejmenovanou všudypřítomnou limonádu.

 

A nejen hikor...

Další jasně pozitivní devizou těchto paliček byla vždy vysoká kvalita v podstatě všeho, čeho je třeba. To znamená v první řadě dřeva (v případě Regal Tip Calato jde o hikor) a jeho struktury, proporcí paliček a jejich vyváženosti, hlaviček a jejich trvanlivosti. Trvanlivost hlaviček je ve spojení se jménem Calato kapitola sama pro sebe, protože dnes běžné nylonové hlavičky vynalezl po mnoha experimentech právě Joe Calato, zakladatel a majitel firmy, a sám bývalý profesionální bubeník. A došlo k tomu již v roce 1958. Vedla ho k tomu frustrace, kterou s ním sdílelo mnoho hráčů, že totiž dřevěné hlavičky nevydržely, odštěpovaly se z nich kousky dřeva a paličky tak ztrácely konzistentní zvuk. Bubenické paličky nebyly nikdy záležitostí zrovna lacinou, proto byl Calatův vynález bubenickou komunitou vřele uvítán a kvitován. Znamenal také jistou změnu zvuku na ride činelech a hi-hat a zvukové záznamy z tehdy ještě ne tak technicky dokonalých studií byly čitelnější. Markantní rozdíl ve zvuku je především právě na ride činelech, o které se dřevěné hlavičky také nejvíce ničí.

 

Přiznám se, že sám preferuji hlavičky dřevěné, kvůli přirozenému zvuku i pocitu ze hry, ale nylonové mám ve futrálu na paličky také, a když je horší zvuk nebo hrozí například duchna na ride činelu, použiji je. Bylo období, kdy jsem nylonové hlavičky na paličkách Regal Tip používal téměř permanentně, a to kvůli čitelné artikulaci rychlých skupinek na hi-hatce. Nikdy se mi nestalo, že by hlavička upadla, ale i to je nejspíš individuální, protože konec konců je hlavička na paličku nasazena a přilepena, takže při opravdu brutálním ataku a při hodně silném ride činelu k tomu asi dojít i může.

Zajímavé bylo, když jsem přebíral testované paličky, porovnat mnou donesený, pětadvacet let starý model Rock s tím současným. Dá se říci, že kromě loga a možná barvy laku se nezměnilo nic. Model Regal Tip Rock byl podle mě vždy oproti jiným firmám trochu subtilní a v osmdesátých letech byl například dost používán i swingovými bubeníky. Nevím, ve které době Calato model Rock zavedl, ale možná ještě v době, kdy se rocku říkalo spíše big beat a kdy se nehrálo takovými kůly jako dnes. Každopádně Calato u modelu Rock tvrdošíjně dodnes drží původní rozměry.

Slyšel jsem, že sami výrobci dnes doporučují paličky příliš dlouho kvůli dřevu neskladovat, že se mohou kroutit a ohýbat. A některé se také tak chovají! To rozhodně ale není případ těch prastarých Calato, které mi stále zůstaly a které jsou perfektně rovné, stejně jako staré paličky jiných firem, které mám. Možná to má co do činění se světovými zásobami správně (tzn. dostatečně dlouho a při správné teplotě) vyzrálého dřeva, ale to už mohou být i trochu spekulace. Jenže třeba kytaristy jsem na toto téma slyšel vášnivě mudrovat nesčetněkrát.

Každopádně všechny modely na test byly rovné, což je vlastnost, kterou u paliček zkoumám nejdříve. Všichni dobře víme, jak je nepříjemné hrát na soupravu hokej...

 

K vyzkoušení...

... jsem dostal pět nejpoužívanějších modelů. Přestože párování paliček do krabičky, co se týče váhy a zvuku, inzeruje firma coby dokonalé, tak úplně ideální to nebylo. Váha byla perfektně stejná, ale zvuk se u některých párů nepatrně lišil. Ovšem to vůbec není problém řešit rovnou v krámě a prostě si vybrat opravdu zvukově velmi blízký pár, což vřele doporučuji.

Calato Regal Tip - hikorové paličky se speciální povrchovou úpravou
Calato Regal Tip - hikorové paličky se speciální povrchovou úpravou

Regal Tip Rock (dřevěné hlavičky) - jak již bylo řečeno, na označení rock příliš subtilní paličky, průměrem stejné jako model 5A a váhově poměrně lehké. Přesto velmi dobře hrající a velmi univerzální model. Kde věci dostávají jiný rozměr, jsou totiž hlavičky, které jsou robustnější a mají daleko hutnější zvuk jak na činelech, tak na bubnech. Vyvážené jsou také spíše směrem dopředu, takže jsou mírně pádnější, než je obvyklé například u modelu 5A. Doporučil bych model Rock všem, kdo mají rádi lehčí a ne příliš silné paličky, ale upřednostňují intenzivnější zvuk.

 

Regal Tip Jazz (dřevěné hlavičky) - klasický jazzový model s útlejšími hlavičkami ve tvaru protáhlé kapky. Lehčí, tenčí paličky designované pro fajn artikulovaný a křehčí zvuk na činelech a maximálně technickou hru. Výborný odskok na ride činelu i bláně malého bubnu, umožňující hrát dobře swingový"fast" či vířit tlakem jednou paličkou.

Doporučení jednoznačně jazzovým bubeníkům a také všem ostatním, kteří musejí či potřebují hrát tišeji.

 

Regal Tip 5AX (nylonové hlavičky) - tento model je poněkud delší (o šest milimetrů) a těžší než tradiční (a asi ve světě nejpoužívanější) model 5A. Také má poněkud více zesílený krček, čili výsledkem je pádnější a o něco trvanlivější pár paliček. Zvuk nylonových, barelovitě oválných a mírně větších hlaviček je hutný, takže tento model mi přijde jako ideální kompromis mezi modely 5A a 5B. Velice příjemně se s ním hraje, těch šest milimetrů navíc mně osobně velmi vyhovovalo. Výborný odskok, velmi dobře vybalancované, zkrátka univerzální model s jasnějším a výraznějším zvukem s doporučením pro kohokoliv, komu vyhovuje model 5A a vše okolo.

 

Regal Tip 5B (dřevěné hlavičky) - vedle modelu 5A a 2B asi masově nejoblíbenější model, především pak mezi rockovými bubeníky. O něco silnější a těžší než model 5A. Paličky mají opět perfektní balanc, váhu, pádnost, odskok, a díky robustním oválným hlavičkám hutný zvuk na činelech. Pro mě ideální paličky pro cokoliv kromě swingu a jemu spřízněných stylů.

S tímto párem jsem po celou dobu testu, zhruba tři týdny, hrál nejvíc. Je nejohranější, v místech frekventovaných při rim shotech otřepený, ale je celý a ještě chvíli určitě schopný provozu. Opotřebení je běžné jako u jiných kvalitních paliček. Určitě by pár dopadl jinak, kdyby ho testoval třeba bubeník z hardcorové kapely, tam spotřeba stoupá, záleží také samozřejmě na technice hry. Každopádně ani jedna z testovaných paliček se nezlomila.

 

Regal Tip 5AE (nylonové hlavičky nového typu s žebrováním) - nejlepší nakonec! Klasické nylonové paličky pana Calata znamenaly jistý přelom v minulém století, tyhle znamenají přelom v tomto! Je to zkrátka bomba, na co Calato přišel. Nylonové hlavičky jsou sice maximálně trvanlivé, ale jejich jasný a cinkavý zvuk prostě ne každému sedí a časem se ho přejíte, alespoň mně se tak stalo. Tyhle žebrované hlavičky ale poskytují - nejspíš díky menší ploše, která přijde s činelem do styku - tak unikátní zvuk, že i méně kvalitní ride povýší do lepší kategorie. Zvuk je temnější a jakoby nakřáplý, velmi podobný dobré dřevěné paličce, ale s vlastní, originální charakteristikou. Ale co teprve pocit ze hry a samotná reakce, to je naprostá paráda. Vydržel jsem hodně dlouho hrát jenom prostý swingový beglajt a nemohl jsem se toho nabažit. Odskok paličky je tak úžasný a přitom zároveň měkký, že swingové superfasty asi nikdy nešly zahrát snáze. Na bubnech je odskok a zvuk možná příliš "tenký", například pro rock, ale jsou tu i další modely s hlavičkami typu E, jenom je třeba vyzkoušet, co bude to pravé ořechové.

 

Jazzmanům rozhodně tento model velmi vřele doporučuji, na činelech vyrobí perfektní vintage zvuk, pro techniku je jako stvořený a třeba jemné víření bylo velmi snadno proveditelné. No a maximálně trvanlivá nylonová hlavička se zvukem dřeva je přece dobrá zpráva...

 

Názory...

Na závěr testu jsem oslovil dva bubeníky, kteří s paličkami Regal Tip hrají a požádal jsem je o jejich názor.

Lukáš Doksanský (Arakain): "Regal Tip Calato jsou kvalitní paličky, které mi "zahrají" to, co od nich chci. Povrchová úprava je ideální pro moji sušší kůži na rukou, případně v kombinaci s rukavicemi Zildjian, které na koncertech Arakainu používám, tvoří optimální spojení."

Vojta Douda (Krucipüsk): "Tyhle paličky mě prostě baví! Jsou příjemné do ruky, jsou vyvážené a nelámou se. Možnost vybrat si rozměr, který mi sedí, je samozřejmostí. Jo - a taky s nimi hraje Keith Carlock..."

No a můj názor již z testu vyplynul, Regal Tip od Calata jsou jednoznačně kvalita a špička mezi paličkami, lze se na ně spolehnout.

 

Info:

Regal Tip firmy Calato jsou hikorové paličky se speciální povrchovou úpravou, která zajišťuje komfortní úchop a její přilnavost v rukou roste se zahřátím povrchu. Exkluzivní novinkou jsou nylonové žebrované hlavičky s označením E, které mají odlišný zvuk i "feel".

 

Plus:

vynikající zpracování a vlastnosti

lakované povrchy se speciální úpravou skvěle sedí v rukách

inovativní modely E

 

Mínus:

model Rock (jinak univerzální a dobře fungující) je o dost tenčí a lehčí, než bývá zvykem

 

Doporučené maloobchodní ceny:

Regal Tip Rock (dřevěné hlavičky) 235 Kč

Regal Tip Jazz (dřevěné hlavičky) 235 Kč

Regal Tip 5AX (nylonové hlavičky) 245 Kč

Regal Tip 5B (dřevěné hlavičky) 245 Kč

Regal Tip 5AE (nylonové hlavičky nového typu s žebrováním)250 Kč

 

Logo

Také jsem se zadostiučiněním našel obligátní černé "puntíky" na silnějších koncích paliček, tradiční poznávací znamení, se kterým Regal Tip Calato snad již ani nepotřebují žádné logo. Jedná se o odštípnutou, zapuštěnou plastovou "stopku", za kterou palička visí v lakovně. Tedy žádná vnitřní výztuha, nebo prostě ozdoba a podobně, nýbrž zcela prozaická a praktická věc.

 

Pro začínající bubeníky - paličky nejprve poválejte po pultě, nejlépe skleněném, čili perfektně rovném. Pokud se palička všelijak vrtí, je to hokejka. Rovná se při kutálení téměř ani nehne. Potom je dobré každou paličku páru vyzkoušet jenom jednou rukou, držet je ve stejném místě stejným způsobem a hrát s nimi - opět třeba na sklo pultu - do stejného místa. Tak poznáte odlišnost zvuku nejlépe. Jenom malá odlišnost ale není na škodu.

Psáno pro časopis Muzikus