muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyMaster Keyboard CME UF6

15.8.2005 | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - testy

CME UF6

CME UF6

Tři pohledy na master keyboard CME UF6. První pohled na "krabici". Je plný očekávání. Co tento elegantně robustní master keyboard dokáže? Druhý pohled na funkce. Je plný rozčarování a zklamání. Třetí pohled na cenu. Je velmi příjemným překvapením a vysvětlením spousty otázek.


Pohled první: design
CME UF6 je robustní (nejen na pohled) celohliníkový master keyboard se 61 klávesami. Svou váhou skoro 13,5 kg perfektně sedí na stojanu a nepohne se ani při divočejším způsobu hry. Jeho provedení je velmi impozantní. Výrazně červené bočnice přidávají nástroji na jeho přitažlivosti. Vlevo je však bočnice příliš široká. A tak je kolečko Pitch Bend daleko od okraje a hráč si nemůže opřít ruku a pohodlně s ním manipulovat v celém svém rozsahu. Popisky na krabici i polepky na samotném keyboardu slibují FireWire. Ve skutečnosti však v základní výbavě není. Je však možné ho dokoupit jako rozšiřující kartu.
Při rozbalování keyboardu mě překvapil rachot, který se ozýval z útrob UF6. Znělo to, jako kdyby byl uvnitř volný šroubek. Po odšroubování (celkem 39 šroubků) spodní desky jsem z keyboardu skutečně vyndal šroubek, který evidentně nikam nepatřil. Po pečlivém zašroubování a přenesení keyboardu na stojan jsem však uslyšel další uvolněný šroubek. Tentokrát jsem však již neměl sílu znovu vše rozšroubovávat a vyndávat další (a další?) šroubek. Tento zůstal vevnitř. Funkčnosti to nijak neuškodilo. Byl jsem však poznamenán nedůvěrou v mechanické provedení, které se mi následně ještě potvrdilo při vytahování kabelu z USB konektoru. Vyžadovalo značnou sílu.

Pohled druhý: funkce
Prostudování kompletního manuálu nezabralo mnoho času. Manuál sestává ze 24 nesvázaných listů papírů A4, ne zrovna hustě popsaných. Je pravda, že nebyl skoro potřeba. Téměř vše je přehledně popsáno přímo na panelu keyboardu, vše se provádí jedním, maximálně kombinací dvou tlačítek (či posuvných jezdců nebo otočných potenciometrů).
Z profesionálního pohledu mě funkce UF6 zklamaly. Od "profesionálního master keyboardu", který mi slibovaly popisky na internetu, krabici i samotném keyboardu, jsem čekal mnohem více.

CME UF6

CME UF6


Ovládání
Pro ovládání je k dispozici 9 posuvných jezdců (každý může pomocí přepínání ovládat až tři parametry) a 8 otočných potenciometrů (každý může pomocí přepínání ovládat dva parametry). Posuvný jezdec Master umí vysílat pouze událost Master Volume celé skladby (vysílá ji v SysEx formátu) a nebo přiřaditelnou událost. Dalších 8 posuvných jezdců vysílá Master Volume pro jednotlivé přiřazené MIDI kanály. V jednom případě tedy 1. až 8. MIDI kanál a může se přepnout na 9. až 16. kanál. Ale nemůžete zároveň vysílat Master Volume například pro 1. a 10. MIDI kanál. Posledním přepnutím funkcí posuvných jezdců se dostanete do přiřaditelných funkcí - každému z 9 posuvných jezdců (včetně Master) můžete přiřadit libovolný ze 128 kontrolérů. Přiřazená data pak vysílá na MIDI kanále, který přiřadíte celému keyboardu. Nemůžete tedy vysílat Brightness zároveň pro kanál 1 a 2. Stejná filozofie je i pro otočné potenciometry. Buď vysílají továrně přiřazené parametry (Cutoff, Resonance, Attack, Release, Pan, Reverb, Chorus a Tempo - a to vše na MIDI kanále přiřazeném celému keyboardu), a nebo uživatelem přiřazené kontroléry (pamatuje si je i po vypnutí a znovu zapnutí keyboardu).
Posuvné jezdce a otočné potenciometry kupodivu nereagují po celé své dráze. Na začátku a na konci dráhy nevysílají žádná data a zůstávají chvilku na pozici 000 nebo 127. Jinak reagují přesně; s posuvnými jezdci se manipuluje velmi snadno. Otočné potenciometry jsou trošku tužší a mají zbytečně výrazné "zadrhnutí" na střední hodnotě 64.
Dále jsou zde funkce (vysílané tlačítky), které se však (pochopitelně) nevysílají do MIDI, jako je například transpozice klaviatury po půltónech, posunutí klaviatury o oktávu, Reset nebo All Notes Off. Je možné vyslat SysEx události GM On, GS On a XG On. Klaviaturu je možné rozdělit libovolnou klávesou (Split) a vysílat Note události pro dva MIDI kanály zároveň. Je možné vysílat změnu programu. Není však možné zapsat číslo nového programu, ale k požadovanému se musíte dostat pomocí hlavního otočného potenciometru, takže do sekvenceru naskáče celá řada událostí Program Change.
Jediná funkce, která mě opravdu příjemně překvapila, bylo řízení externího sekvenceru přímo z master keyboardu. Slouží k tomu 6 tlačítek sekvenceru: skok na začátek, přetáčení vzad, přetáčení vpřed, record, stop a play. Externí sekvencer nastavíte na synchronizaci z MIDI a můžete jej řídit přímo z UF6. Ve skutečnosti mi v sekvenceru Sonar však fungovalo pouze play a stop. I tak se však při nahrávání tato funkce velice hodí.
Polovyvážená klaviatura je příjemně hratelná, dá se vysílat i After Touch, který reaguje přesně. Klávesy však nejsou ze stran zaoblené, a tak znemožňují divoká glizanda.
Na zadním panelu jsou vstupy pro nožní kontinuální a spínací pedály, dechový kontrolér (milé překvapení), konektor USB a pětikolík MIDI Out.

Podpora
Na dodávaném CD toho uživatel moc nenajde. Jsou zde pouze ovladače (pro Windows 2000/XP a Mac OSX) a textový dokument, jak ovladače nainstalovat. Při instalaci ovladačů (Windows 2000) došlo k chybě, instalace nebyla dokončena. Pro správnou funkci bylo nutné počítač restartovat. V dodaném balení nebyl potřebný kabel USB na propojení s počítačem.
UF je možné sehnat ve čtyřech variantách: 49 kláves, 61; 76 (všechny polovyvážené) a 88 s vyváženou kladívkovou mechanikou.

Pohled třetí: cena
Pohledem do ceníku jsem zjistil, že CME UF6 stojí pouhých 7190 Kč. Byl jsem mile překvapen, ale zároveň v rozpacích. Za tuto cenu opravdu nikdo nemůže čekat profesionální master keyboard. Proč nám jej však reklamní slogany slibují? Za vydané peníze tedy dostanete na svou třídu kvalitní master keyboard. Nemůžete však čekat zázraky.

info
CME UF6 je master keyboard s poměrně kvalitní klaviaturou za přijatelnou cenu, ale omezenými funkcemi. Cena je 7190 Kč.

plus
relativně kvalitní klaviatura
působivý design
vstup pro dechový kontrolér
cena

mínus
velmi omezené funkce
nedostatečná podpora

UF5: MIDI keyboard, 49 kl., 17 Control 5590 Kč
UF6: MIDI keyboard, 61 kl., 17 Control 7190 Kč
UF7: MIDI keyboard, 76 kl., 17 Control 8890 Kč
UF8: MIDI keyboard, 88 kl., 17 Control 13790 Kč

Psáno pro: časopis Muzikus 2005/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/CME-UF6~15~srpen~2005/

Komentáře

celkový počet: 5

Tomáš  Master Keyboard CME UF...
Martin Jirsák  Re: Master Keyboard CME UF...
Marian  CME UF seria = YAMAHA
Fido  Re: CME UF seria = YAMAHA
Ondra  No nevím

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.