muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

hardwareCME Matrix X - mikrofonní a nástrojový předzesilovač ke zvukové kartě

5.2.2008 | Autor: Martin Sýkora | sekce: pro muzikanty - testy

CME Matrix X - mikrofonní a nástrojový předzesilovač ke zvukové kartě

CME Matrix X - mikrofonní a nástrojový předzesilovač ke zvukové kartě


Když jsem dostal na recenzi Matrix X od firmy CME, nejprve jsem si nebyl jist, co se může pod tímto tajemným názvem skrývat. Posléze se ukázalo, že jde o univerzální předzesilovač ke zvukové kartě, kombinující několik vstupů a výstupů a poskytující celou paletu možných způsobů využití.

Po rozbalení papírové krabice na mne čekala stříbrná plechová krabička, napájecí adaptér a návod k použití - v češtině a angličtině. Sáhnul jsem tedy nejprve po českém návodu, abych zevrubně prozkoumal všechny možnosti tohoto hardwaru. Ze spousty způsobů, jak se dá tento předzesilovač použít a jak jej lze zapojit, jsem byl nadšený. Ze samotného návodu už podstatně méně. Návod je vcelku přehledný, velmi jasně popisuje parametry zařízení, jeho ovládací prvky a různé způsoby zapojení. Bohužel některé doslovně přeložené věty téměř vyvolávají úsměv a některé termíny jsou jakoby z jiného oboru. Chtělo by se prostě říct "ztraceno v překladu".

Popis
Teď už k samotnému přístroji. Na čelním panelu úplně vlevo najdeme combo konektor s prachovkou pro připojení mikrofonu, případně nástroje. Těsně vedle něj pak čtveřici LED indikující sílu signálu. První z trojice tlačítkových přepínačů umístěných na čelním panelu umožňuje přepnout monofonní vstup mezi XLR konektorem (mikrofon) a jackem (nástroj). Druhým se zapíná phantomové napájení mikrofonu +48 V. Přítomnost phantomového napětí je signalizována zelenou LED umístěnou poblíž. Třetí přepínač propojuje přímo vstupní sběrnici s výstupní a umožňuje tak přímý poslech vstupního signálu. Tj. bez průchodu zvukovou kartou, a tudíž bez případného zpoždění. Čtveřice otočných potenciometrů slouží k nastavení úrovní. První nastavuje zisk předzesilovače - Gain. Další řídí úroveň do připojených monitorů a zbylé dva pak regulují hlasitost příslušných sluchátkových výstupů. Posledními prvky na čelním panelu jsou červená LED indikující funkci přístroje a konektor jack pro připojení sluchátek. Na zadním panelu pak najdeme symetrické konektory jack pro připojení aktivních monitorů, vstupu a výstupu zvukové karty (nebo jiného podobného zařízení) a konektor pro druhá sluchátka. Pak je na zadní straně ještě napájecí konektor a vypínač. Za zmínku ještě stojí na horním krytu natištěné blokové schéma, které jasně říká, co a kam se má připojit.
Samozřejmě že jsem neodolal a zařízení otevřel. Zajímalo mě, jakou technologii výrobce použil. Uvnitř jsem našel celkem solidní řešení. Celá elektronika je osazena na dvou deskách plošných spojů. Je použita kombinovaná technologie, jak SMD, tak klasické součástky. Provedení, desky plošných spojů a použité součástky patří spíše k tomu lepšímu, co lze v této cenové kategorii očekávat. Výhradu mám pouze k mechanickým součástkám. Konektory, potenciometry a přepínače nebudí příliš velkou důvěru a kazí tak celkový dojem z provedení přístroje.

A jak to hraje?

CME Matrix X - mikrofonní a nástrojový předzesilovač ke zvukové kartě

CME Matrix X - mikrofonní a nástrojový předzesilovač ke zvukové kartě


Při testování jsem se nejprve zaměřil na vlastnosti mikrofonního, respektive nástrojového vstupu. Připojil jsem baskytaru a Matrix X nakonfiguroval na přímý poslech z nástrojového vstupu. Předzesilovač nešumí ani při maximálním nastaveném zisku. V druhém kroku jsem baskytaru nahradil mikrofonem a rovněž jsem ani při velkém zesílení nezaznamenal šum. Pouze se při nastaveném vyšším zesílení projevilo rušení od zdroje phantomového napětí. Rovněž všechny výstupy nešumí ani při vyšších nastavených hlasitostech a tichém vstupu. Hlasitost poslechu do obou sluchátkových výstupů i do monitorů lze pohodlně nastavit a regulovat v dostatečném rozsahu. Zvukový projev je dostatečně neutrální, tak jak se od takového zařízení očekává.

Co říci závěrem?
CME Audio Matrix X je určitě dobrým řešením pro ty, kteří potřebují "něco" jednoduchého ke zvukové kartě, aby mohli rozšířit její možnosti při nahrávání. Kombinace nástrojového, resp. mikrofonního předzesilovače se sluchátkovými zesilovači a výstupem pro aktivní monitory se mi jeví jako dobrá volba. Koncepce tohoto přístroje umožňuje mnoho variant použití a zapojení. Hlavní účel samozřejmě představuje nahrávání z nástroje či mikrofonu do zvukové karty, která disponuje pouze linkovými vstupy a výstupy. Jinou rozsáhlou oblast použití vidím v případech, kdy zařízení (např. CD/DVD přehrávač) má pouze linkový výstup a je třeba k němu připojit sluchátka a aktivní reproboxy. Ale jsou i další rozličné možnosti. Od prostého rozšíření odposlechových možností ve studiu až po jednoduchý mix například pro domácí karaoke. Cena, za kterou se tento přístroj prodává, tedy 2490 Kč, se mi zdá vzhledem k provedení přiměřená.


Info:
Matrix X od firmy CME je mikrofonní, resp. nástrojový, předzesilovač ke zvukové kartě nebo podobnému zařízení. Je doplněn o dva sluchátkové zesilovače a výstup pro aktivní monitory. Doporučená maloobchodní cena je 2490 Kč.

Plus:
vnitřní provedení
rozmanitost použití

Minus:
kvalita konektorů a jejich umístění blízko sebe


Technická specifikace:

Mikrofonní vstup
konektor: XLR (combo)
phantom: ano, +48 V
impedance: 10 kOhm

Nástrojový vstup
konektor: 6,3 mm TRS (combo)
impedance: 1,5 MOhm

Linkový vstup
konektor: 6,3 mm TRS
impedance: 10 kOhm

Sluchátkový výstup
konektor: 6,3 mm TRS
impedance: < 10 Ohm

Linkový výstup
konektor: 6,3 mm TRS
impedance: 33 Ohm

Obecné
THD+N: -102 dBr
dyn. rozsah (A): 106 dBr
napájení: 15 VAC/1A, adaptér

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/CME-Matrix-X-mikrofonni-a-nastrojovy-predzesilovac-ke-zvukove-karte~05~unor~2008/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.