muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyCME M-Key - šikovný a jednoduchý masterkeyboard

30.6.2009 | Autor: Stefan Segi | sekce: pro muzikanty - testy

CME M-Key - šikovný a jednoduchý masterkeyboard

CME M-Key - šikovný a jednoduchý masterkeyboard

Jen málokdy je možno věřit reklamním materiálům, které mají propagovat produkty hudební branže. Masterkeyboard CME M-Key je v tomto ohledu výjimkou. Je totiž výrobcem označován jako „pure straightforward keyboard“ a pravda je, že víc pure a straightforward už snad ani být nemůže.

V podstatě tu není moc co recenzovat. Firma CME udělala obstojnou díru do světa svými kontroléry řady UF a nyní se snaží zaujmout i low a high end segmenty. M-Key patří mezi nejlevnější výrobky na trhu. Představuje vlastně zjednodušenou verzi kláves U-Key Mobiltone, které byly primárně určeny tvůrcům vyzváněcích melodií (opravdu jsem si to nevymyslel!). Jedná se tedy o čtyřoktávový masterkeyboard s dynamickou klaviaturou. Ovládání je opravdu sparťanské, skládá se především z Pitch/Modulation joysticku, jednoho slideru, tlačítka Shift a dvou tlačítek, která jsou určena především k transpozici.
Celý přístroj je možné napájet pohodlně přes USB. Může být sice připojen i vnější zdroj (není součástí balení), ale je zřejmé, že M-Key je určen primárně pro práci u počítače. Díky opravdu titěrným rozměrům se pohodlně vejde na desku pracovního stolu. Pokud jde o rozhraní, kromě USB je na zadním panelu ještě MIDI výstup a dva vstupy na pedály. Toť vše. Pokud mám přejít k testování samotnému, k ozkoušení jsou vlastně tři položky.

Připojení k počítači

Aby bylo jasno, nepoužívám často počítač jako home recording studio, ani se hlouběji nezabývám softwarovou syntézou. Můj počítač je, pokud jde o externí MIDI rozhraní, pole neorané. Přesto jsem M-Key nainstaloval během deseti vteřin. Po zastrčení USB kabelu počítač zcela samostatně nainstaloval nově nalezený hardware. Nemusel jsem ani hnout prstem a vše proběhlo bez problémů a všechny programy klávesy zaregistrovaly.

Klaviatura
Klaviatura je klasická syntezátorová dynamická, spíše měkká než tvrdá. Svoji funkci plnila převážně bez problémů. Jedinou obtíží bylo nahrávání dynamických pasáží akustického a elektrického piana. Hrát na M-Key v jedné hladině chce prostě trochu cviku a klasické kusy či klavírní jazz bych na něm hrát opravdu nedoporučoval. V ostatních ohledech plní funkci uspokojivě.

Joystick

Joystick funguje všemi směry. Je průsvitný a plastový. Po pravdě, připadal mi trošku jako součástka takových těch překvapení ve vajíčkách Kinder a při ohýbání tónů jsem se troch bál, abych ho neutrhl. Svojí funkci plní, ale nepřijde mi nijak přesný, i když prst se na něm drží díky vrchní placce velmi pohodlně.
Co mě u CME M-Key doopravdy dostalo, je softwarová výbava. CME se totiž dohodla se spřátelenými firmami a ke svým výrobkům dodává CME music pack. Ten obsahuje virtuální syntezátory, sampler a klavíry a podle mého odhadu má přinejmenším srovnatelnou hodnotu s klávesami M-Key. Především ořezaná simulace klasických analogů od Arturie, která s CME spolupracuje na svém soft/hard systému Analog Factory Experience, mě opravdu nadchla. Vydržel jsem si s ní hrát dost dlouho, ale myslím, že Analog Factory si zaslouží vlastní recenzi. Dalším softwarem je potom: Samplitude SE, Waldorf Edition LE, TruePiano demo, Keytosound Remedy VST and Musicator MW5 UF edition.

Tak, a víc se k M-Key vážně říct nedá. Snad až na to, že jsem během testování totálně propadl domácímu nahrávání, a to do té míry, že si o půlnoci přišel stěžovat soused. Sice jsem měl vypnuté reproduktory a monitoroval jsem sluchátky, ale když mi nešlo nahrát jedno sólo, začal jsem si podupávat do rytmu. A hodinu a půl pravidelného podupávání náš dobrý soused psychicky prostě neunesl...

Info:
CME M-Key je jednoduchý masterkeyboard. Má 49 kláves a napájí se přes USB. Je dodáván se softwarovým balíčkem. Doporučená maloobchodní cena je 2590 Kč včetně DPH.

Plus:
cena
velikost
software
snadná instalace

Minus:
citlivost kláves
křehký joystick

Technická specifikace:
49 polovyvážených kláves
1 x joystick
1 x function button, 2 x data entry button, 1 x slider
1 x USB port, 1 x MIDI out, 2 x připojení na pedál
USB MIDI kompatibilní s Windows Vista/XP and Mac OS X 
software: Samplitude SE, Analog Factory SE, Waldorf Edition LE, TruePiano demo, Keytosound Remedy VST and Musicator MW5 UF edition

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/CME-MKey-sikovny-a-jednoduchy-masterkeyboard~30~cerven~2009/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.