Buďte mobilní... Edirol R-1

Edirol R-1
Edirol R-1

Nejedná se o žádný nový typ mobilního telefonu ani PDA, nýbrž o novinku od firmy Edirol, která mnohým z nás zvukařů ušetří místo, jež dříve zabíral notebook či stolní minidisk pro nahrávání obyčejného stereo signálu. A díky paměťové kartě se ani nemusíme obávat náhlých otřesů či poškození během přepravy.

Firma Edirol, vzniklá spojením firem Edi a Roland, je známa nejen sortimentem MIDI a zvukových karet prvotřídní úrovně, ale i přístroji pro práci s videem. Tahle věcička je v jejich řadě první vlaštovkou, ale určitě ne první vůbec na trhu. Přesto si však myslím, že je o čem psát a určitě to mnohé z vás zaujme. Pokud se po přečtení tohoto článku rozhodnete jít R-1 koupit, v krabici naleznete kromě pečlivě zabaleného přístroje také paměťovou kartu CompactFlash nevelké kapacity (64 MB), napájecí zdroj, USB kabel, brašnu se zipem a návod k použití. Samotný přístroj je velký asi jako walkman a je vyroben ze světlešedého plastu. Jeho přednímu panelu dominuje velký alfanumerický LCD displej (2x 20 znaků) s oranžovým podsvětlením a pod ním dobře ovladatelné datové kolečko. Pak už jen gumová tlačítka pro všechny funkce.

 

Vstupy a výstupy

Připojení přístroje k aparátu je stejné jako u minidisku. Z boku přístroje jsou umístěny dva malé stereofonní vstupní jacky, první je linkový vstup a druhý je mikrofonní vstup s fantomovým napájením pro elektret (asi 2 V). Pro oba tyto vstupy je společný potenciometr pro nastavení vstupní úrovně. Kromě těchto kabelových vstupů je přístroj vybaven i dvěma citlivými elektretovými mikrofony, které dobře snímají prostor. Jsou vhodné např. i pro nahrávání kapely ve zkušebně. Pro reportážní účely je vhodné je přepnout do monofonního režimu. Výrobce přístroj bohužel nevybavil monofonním symetrickým vstupem, takže po připojení externího dynamického mikrofonu se bude potýkat s rizikem nežádoucích signálů (brum). Nahrávaný signál můžete poslouchat ve sluchátkách. Výstup je umístěn shora přístroje a slouží též jako optický výstup. Pak už zbývá jen nejpodstatnější konektor USB. Po připojení k PC nebo Mac se přístroj chová jako externí harddisk. Soubory jsou pojmenovány čísly, pokud je přímo nepojmenujete v přístroji. Díky USB 2.0 je přenos dat celkem rychlý. Doporučuji však ihned dokoupit větší kartu. Je vydán nový firmware podporující karty až do 4 GB.

 

Kolik se do něj vejde

V základní výbavě je již karta s kapacitou 64 MB, která ve většině případů postačovat nebude. Na ni se vejde nekomprimovaně 3 minuty ve 24 bitech nebo 5 minut v 16 bitech. MP3 záznamu samozřejmě mnohem více. Při bitrate 320 kbps 26 minut, 128 kbps 65 minut a při 64 kbps 130 minut. Samozřejmě nenabízí jen tyto tři bitraty, mezi vypsanými jsou ještě další hodnoty, které zjistíte na www.rolandus.com.

 

Ovládací prvky

Na čelním panelu je kromě LCD ještě třináct tlačítek a otočný encoder. Hlavní tři tlačítka jsou transport ovládání (rec, play/pause a stop). Tlačítko rec je navíc červeně prosvětleno, takže ve tmě je jasné, v jakém módu přístroj právě je. Další čtyři tlačítka jsou pro ovládání rychlosti, syčkování a skip mezi "skladbami". Nad nimi už jsou tlačítka pro menu, efekty a souhlas či nesouhlas (enter/exit). Menu přístroje je vcelku jasné a přehledné. Mezi funkcemi se uživatel snadno orientuje.

 

Funkce

Všechny funkce jsou umístěny v menu přístroje. Po jeho stisku se mezi stránkami listuje enkodérem. V nabídce naleznete LCD contrast, zapnutí či vypnutí podsvětlení, správu souborů na kartě, způsob přehrávání (sequential, single), zapnutí či vypnutí limiteru na vstupu, formát nahrávání (od WAV po MP3 bitrate), spojování stop, input monitor (poslech vstupu), volbu vstupu, sleep timer, formátování karty a verze s upgradem firmwaru. Přístroj bohužel není vybaven editačními funkcemi pro střih, vkládání či mazání částí záznamu ve skladbě. Není však vyloučeno, že by v budoucnu výrobce těmito funkcemi přístroj vybavil pomocí nějaké novější verze firmwaru.

 

Efekty

Efekty jsou právě to, čím se liší od konkurenčních výrobků. Je vybaven nedestruktivní efektovou částí, kterou stačí zapnout či vypnout. Strukturálně jde o insert efekty v řetězci přehrávání a monitoringu. Zapnout je můžete všechny. Celý hvězdný řetězec začíná tzv. Easy EQ, což je ekvalizér s přednastavenými charakteristikami vybraných žánrů. Hned za ním je tzv. For Speech - efekt pro stopy s obsahem řeči, který umí částečně odbourat efekt místnosti a vyjasnit mluvené slovo. Třetí pozici zaujímá funkce Voice Perform pro komické hrátky s řečí. Můžete znít jako robot či šmoula. Čtvrtým v řadě je editovatelný desetipásmový ekvalizér s amplitudou do ±12 dB. Na pátem místě se umístil Noise Reducer - odstraňovač šumu. Hned za ním je Hum Noise Cut - odstraňovač brumu. Sedmé místo obsadil pan Reverb, jímž můžete obohatit např. koncert. Za nimi už jsou jen doplňkové efekty: Int.-Mic. Rec. - nastavení charakteru zvuku interních mikrofonů, Ext.-Mic. Rec. - totéž pro externě připojený mikrofon, Mastering - dvoupásmový kompresor pro finální nahuštění zvuku (doporučuji použít raději v editoru v počítači), Center canceler - zatlumí zvuk umístěný uprostřed stereofonní báze (např. zpěv), Tuner - zabudovaná chromatická ladička a na konci je metronom.

 

Výdrž baterií

Pro účelné použití přístroje určitě budete chtít použít baterie. Přístroj je kromě adaptéru možné napájet dvěma tužkovými bateriemi typu AA. Na klasické tužkovky vydrží běžet asi 50 minut, což není nic moc. Lepší je použití nabíjecích akumulátorů Ni-MH, se kterými vydrží podstatně déle. Nabíjet je však musíte v externí nabíječce. Dobu provozu lze ještě prodloužit vypnutím podsvětlení displeje.

 

Co ještě umí

Ještě jsem nepopsal funkci zpomalení na 50 % rychlosti, kterou aktivujete stiskem příslušného tlačítka. Chcete-li si zasmyčkovat určitý úsek záznamu, provedete jej stiskem 3x tlačítka A-B (1. zapamatuje si start pozici, 2. zapamatuje si end pozici, 3. spustíte loop) a běží, dokud nestisknete stop nebo pause. Budete-li přístroj nosit v kapse, určitě se vám bude hodit možnost zamknutí klávesnice přepínačem Hold.

 

Podtrženo sečteno

R-1 najde široké uplatnění mezi mnoha uživateli. Nejen jako MP3 přehrávač, ale i jako reportážní rekordér pro rozhlasové redaktory, nahrávání demosnímků ve zkušebně, recorder pro zvukaře a dárek dětem. K mání bude u všech dealerů Roland a Edirol za cenu 14 805 Kč.

 

Info:

Edirol R-1 je nahrávací zařízení s vestavěnými mikfofony, které zaznamenává na flash kartu. Jeho cena je 14 805 Kč.

 

Plus:

záznam na kartu

interní stereo mikrofony

velký LCD

USB a optika

efekty

 

Mínus:

výdrž baterií

neumí editovat

cena

Psáno pro časopis Muzikus