Brace Audio DWG-1000 - bezdrátový systém pro kytaru, který vzduchem hory přenáší

Brace Audio DWG-1000 - bezdrátový systém pro kytaru, který vzduchem hory přenáší
Brace Audio DWG-1000 - bezdrátový systém pro kytaru, který vzduchem hory přenáší

Značka Brace Audio mě známá nebyla, dovolím si krátké představení. Znalci přeskočí. Jde o mladou americkou značku z Auburnu, což je ve Washingtonu, tedy na severozápadě USA. Vznikla v roce 2005 a v současné době nabízí jediný produkt, a to testovaný DWG-1000, který byl představen v srpnu 2008.

Zelená a šedivá

V celkem všední kartónové kostce, která upoutá snad jen zelenou barvou, najdeme vlastní systém, český, německý a anglický manuál a baterie. Ti z vás, kteří již mají zkušenost s „vysílačkami“, budou překvapeni vzhledem přijímače. Žádné antény. Obě krabičky, vysílač i přijímač, mají zcela stejný tvar, vzhled, popisky, počet konektorů. Jediné, čím se liší, je barva. Šedivý je vysílač, zelený přijímač. A abych nekecal, přijímač má na sobě navíc vstup pro napáječ. Na horní straně čtete stručné, leč výstižné To Amp, tedy do aparátu, na přijímači a To Instrument v případě vysílačky. V krabici najdeme ještě adaptéry pro uchycení na pás (pro oba) a krátké stereo kabely. Napáječ není součástí, ani baterie ne, což je velmi nepříjemné (zejména pro nás chudáky testery, kteří se musí vracet ze zkušebny pro baterky na nejbližší benzínku). U seriozních výrobců obvykle baterie nechybí, snad se ostatní poučí, je to malá položka a rozhodně velmi potěší.

 

Z šedivé do zelené

Jak jsem naznačil v nadpisu, systém je novátorský v tom, že signál z kytary převede na digitální, ten přenese vzduchem a v přijímači opět převede na analogový. Výhodou je minimalizace rušení signálu, zbytnost diverzitního příjmu, tedy menší a jednodušší přijímač, a dle výrobce také krystalicky čistý signál. Systém pracuje na frekvenci 2,4 GHz, což, jak uvádí výrobce, je výhodné vzhledem k faktu, že to je volný prostor, na rozdíl od UHF/VHF spektra, kde běžně pracují ostatní bezdrátové systémy a také digitální vysílání televize.

A jak to funguje? Neuvěřitelně jednoduše. Do obou krabiček nacpete baterie, strčíte kablík z aparátu do přijímače, z kytary do vysílačky, a po několika sekundách se blikající diodky na obou jednotkách rozsvítí stálým světlem a ukážou, že se samy spárovaly. Fantazie. Pokud budeme potřebovat použít jiný kanál, to když používáme více DWG-1000 najednou, použijeme tlačítko Fn (Function). Systém je omezen na čtyři současně používaná zařízení ve stejný čas, tedy pro kapelu stačí, pro velké projekty by již nemusel vyhovět.

 

Zkušenosti

Velmi snadné nastavení, které je opravdu spoj a hraj. Dobrý dosah signálu i při nepřímé viditelnosti, např. ze zákulisí (frajeřinka, kterou si málokterý rockový harcovník na velké stagei odpustí). Kvalita signálu v porovnání se spojením kabelem je skvělá. Nemám čím změřit, berte tedy jako subjektivní, ale mám z toho dobrý dojem. A to nejen z čistoty signálu bez rušení, či výpadků, ale také z dynamiky, která bývá u digitálních zařízení kamenem úrazu. Dostatečný frekvenční rozsah zařízení zaručuje věrohodný přednes.

 

Info:

Bezdrátový systém, přenášející vzduchem digitální signál. Funguje na dvě AA baterie a pracuje v pásmu 2,4 GHz. Doporučená maloobchodní cena je 5490 Kč včetně DPH.

 

Plus:

digitální přenos

zvuk, jednoduchost použití

 

Mínus:

pouze čtyři zařízení najednou

 

  

frenkvenční rozsah: 50 Hz-15 kHz

input level: 2,75 V

output level RF: 16 dBm

konstrukce: plast

ovládání: změna kanálu

konektory: stereo jack 3,5 mm

manuál/návod k obsluze: ano

další příslušenství: clip

napájení: nutno dokoupit adaptér

životnost baterie: 7 hodin přijímač, 5 hodin vysílač

frekvenční pásmo: 2,4 GHz, FHSS

Psáno pro časopis Muzikus