muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraBoss ME-25 - nový kytarový multiefekt s COSM technologií

18.2.2011 | Autor: Václav Košař | sekce: pro muzikanty - testy

Boss ME-25 - nový kytarový multiefekt s COSM technologií

Boss ME-25 - nový kytarový multiefekt s COSM technologií

Není tomu tak dávno, kdy jsem psal test na tehdejší novinku firmy Boss, efekt ME-70. Nyní mám na stole aktuální novinku stejné značky. Jde o zařízení vycházející zvukově ze zmíněného ME-70. Je to takový menší, jednodušší a levnější bráška. Kytarový procesor, využívající technologii COSM.

Popis

Jak jsem se již zmínil, vychází se zde z ME-70, kde bylo možno otočnými knoflíky nastavovat jednotlivé efekty, podobně jako u stompboxů. I zde najdeme na celokovovém šasi procesoru otočné potenciometry, ale jen čtyři kusy pro nastavení jednotlivých parametrů všech obsažených efektů a simulovaných aparátů. ME-25 totiž obsahuje sekci Sound Library, což je jakási knihovna předem připravených zvuků, kde si stačí vybrat v dané kategorii a variaci. Přednastavené zvuky můžeme vybírat v šesti kategoriích, pojmenovaných Clean, Crunch, Drive, Heavy, Lead a Extreme. V každé kategorii si můžeme dále vybírat některou z deseti nabízených variací pomocí otočného přepínače. Tlačítka pro volbu kategorie lze přepnout do funkce Edit, kdy můžeme detailně nastavovat jednotlivé parametry efektů kompresor, overdrive + distortion, různé druhy pre-ampů, dále pak modulační efekty, delaye a reverb. Třemi otočnými potenciometry můžeme kdykoliv měnit parametry efektů jako na stompoxech. Tlačítkem lze aktivovat i funkci Super Stack, což výslednému zvuku dodá na mohutnosti.
Z ovladačů dále nutno zmínit tři kusy nožních přepínačů pro listování ve zvucích a přepnutí do režimu Ladička, pro aktivování až třicetiosmivteřinového looperu k vrstvení zvuků, dále jeden expression pedál pro efekt wah, zvyšování a snižování o oktávu a efekt Freeze, který umožňuje prodloužení zvuku pedálem. Kontrolu zde máme zajištěnou pomocí podsvícení zaktivovaných tlačítek a velkým světelným displejem, nepřehlédnutelným i na sebetemnějším podiu. Pokud jde o vstupy a výstupy, tak krom vstupu, který aktivuje zastrčením jacku bateriový provoz (6 x AA), je zde stereo výstup a sluchátkový výstup, vstup pro přídavné zařízení (mp3...), USB fungující jako audio převodník a vstup pro adaptér, který tedy není součástí balení, jak jsme si u Bossů už stihli neradi zvyknout. Přibalen je software Cakewalk Sonar 8.5 LE a dále je také možnost si stáhnou software Librarian.

Zvuk

Nejprve jsem si projel tak nějak v rychlosti celou knihovnu zvuků na kvalitní sluchátka a poznamenal jsem si na kus papíru, co „jo“, co „nejspíš ne“ a co „určitě ne“. Nebudu tady určitě vnucovat svůj názor na nastavené zvuky, protože ten může mít každý různý, navíc to není třeba, každý zvuk je možné v rámci možností tohoto mulťáčku nějak upravit a doladit k poslechu svému. Musím uznat, že za tyhle celkem legrační korunky zní krabička moc hezky.

V podstatě si potvrzuji svůj pohled z testu na ME-70. Několik zvuků pro živé hraní si zde určitě nastaví každý a pro demo snímek ve vašem DAW si jistě uplatnění také najde. Pořád se v tomto směru opakuji, ale je super, že se máme tak dobře a můžeme si takovéto malé radůstky v této postkomunistické době dopřát... Když se probírám zvuky podrobněji, již na malý lampový aparát, rovnou bych si mohl ukládat svoje vzorky. Jasně, čistej à la tweed, trochu nakreslenej à la plexi, lead à la osmistovka JCM a pak nějaký ten moderní, hodně zkreslený zvuk, vrcholící až v novém rejstříku Ultra Metal, což je opravdu ječící hi-gain distortion.

Celkem se nám zde nabízí deset druhů simulací preampu, deset druhů napodobenin overdrivů, distortionů, fuzzů a boosterů, osm druhů modulačních efektů, jako je flanger, chorus, phaser, tremolo, rotary, harmonizér. Dále jsou zde čtyři stupně delaye, z čehož poslední je pro možnost Tap (nadupat si rytmus opakovaček podle bubeníka). Neměl bych zapomenout na autowah, který reaguje na sílu úderu trsátkem, dále na celkem solidní kompresor a pak funkce expression pedálu, který krom wah umí také přidávat oktávu k původnímu tónu či jej o ni snižovat Do akordů to zní ale nepoužitelně, ostatně k tomu to asi vymyšleno nebylo. Looper se ovládá pohodlně a zvuky si bez problémů donahrávám na sebe, chce to jen šlápnout vždy v pravý čas. Zvědavý jsem byl na funkci Super Stack, ta, tuším, u ME-70 nebyla. Skutečně to působí monstrózně i z malé bedničky, ale zvukařovi bych to do mikrofonu asi neposílal, ten si ty basy bude umět udělat pravděpodobně sám.

Závěr

Podtrženo, shrnuto, multiefekt ME-25 je vhodný pro kytaristy, kteří si umí nastavit svůj zvuk, a jestli hrají v tanečňáku, s bigbítem po klubech nebo si jen tak doma preludují do počítače, to je myslím jedno. Jednoduchost ovládání a zapojování před hraním, mobilita - za to vše palec nahoru. Vzhledem k výdrži baterií bych asi ani neřešil ten adaptér, který se beztak často někde zapomene, navíc je to kabel navíc, který vám může někdo z kolegů přešlápnout. Když tak píšu o tom zapojování, úplně jsem si vzpomněl na kámoše, který má se svou bigbítovou kapelou vystoupení tak pětkrát do roka, a vždy, když před některým z těch „kšeftů“ vytáhne z polorozpadlýho pedalboardu ty tři krabičky - žlutou, oranžovou a bledě modrou -, pokouší se je propojit všema možnýma kablíkama, který kde najde, a nakonec chce vše napájet podivným adaptérem s rozšlapanýma konektorama, tak si říkám, že mu tuhle šikovnou věcičku snad koupím :-)

info
BOSS ME-25 je nový kytarový multiefekt s COSM technologií modelingu.

plus
celokovová konstrukce
velikost
ovládání a snadná manipulace
červené LED diody
USB
cena

minus
adaptér není součástí balení

Technologii, která simuluje stávající fyzikální struktury, materiály, apod. různými virtuálními algoritmy, nazýváme „technologie modelingu“. COSM (Composite Object Sound Modeling) je technická inovace od Rolandu, která kombinuje několik technologií modelingu zvuku a vytváří tak zvuky zcela nové.

AD konverze: 24 bitů + AF metoda (vlastní metoda firmy Roland, která výrazně zlepšuje odstup signálu od šumu)
DA konverze: 24 bitů
samplovací frekvence: 44,1 kHz
patche: 60
vstupní úroveň: Guitar In: -10 dBu; Aux In: -18 dBu
vstupní impedance: Guitar In: 1 MΩ; Aux In: 22 kΩ
výstupní úroveň: -10 dBu
výstupní impedance: 2 kΩ
displej: 7 segmentů, 2 cifry, LED
napájení: DC 9 V (není součástí balení); baterie 6 x AA 1,5 V
spotřeba: 150 mA
životnost baterie: alkalická cca 9 hod
rozměry: 300 x 191 x 72 mm
hmotnost: 1,9 kg

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Boss-ME25-novy-kytarovy-multiefekt-s-COSM-technologii~18~unor~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.