muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukBoss Katana-Air - kompaktní bezdrátové kombíčko

16.1.2019 | Autor: Jezz. | sekce: pro muzikanty - testy

Boss Katana-Air - kompaktní bezdrátové kombíčko


Příruční palubní zesilovadlo

V dnešním testu si představíme přenosné bezdrátové kytarové modelingové kombo značky Boss. Kartonová krabice ukrývá kytarové kombo v igelitovém obalu, uložené v polyetylenových proložkách, manuál a v tvarovaných kartonech napájecí adaptér a kytarový jack-vysílačku. Solidní a jednoduché balení, na které jsme zvyklí.

Popis
Kombo je velmi malé, váha 2,2 kg je tak akorát, aby výrobek působil solidně, ale ještě se lehko nosil na kšefty. Jezevčíkovité tělo hostí dva třípalcové reproduktory chráněné kovovou perforovanou mřížkou, na zadní straně nalezneme pomocný vstup (malý jack), vstup pro napájecí adaptér a USB konektor (typ B). Naspodu komba jsou malé gumové nožičky a přístup k bateriím, nahoře pak pevné kovové ucho a veškeré ovládací prvky. Zleva doprava to jsou: volba typu zesilovače (Accoustic, Clean, Crunch, Lead a Brown), Gain, hlasitost (Volume) a třípásmový ekvalizér. Následuje sekce multiefektu se sedmi ovládacími prvky: tři otočné slouží pro nastavení vybraných parametrů daných typů efektů, tlačítky pod nimi vybíráme typ efektu. Tlačítka indikují volbu třemi barvami - zelenou, červenou a oranžovou. První ovladač, označený Booster/Mod, sdružuje distortion a modulace, druhý Delay/FX delay, wah, tremolo, a octaver, a třetí, Reverb, ovládá reverby. Samostatně pak stojí tlačítko Tap, které nastavuje rychlost opakování (čas zpoždění). V poslední sekci je celková hlasitost, volba paměti (Channel A a Channel B) a volba Panel, kterou aktivujeme zvuk aktuálně navolený polohou všech přítomných ovladačů. Nad nimi jsou tlačítka a indikátory pro Bluetooth, vypínač a indikátor režimu zesilovače a zcela napravo pak indikátor připojení vysílačky. Na horním panelu máme ještě tři zdířky: pro vysílačku (speciálně tvarovaný vstup, vysílačka se v ní nabíjí), pro kytaru (velký 6,3mm jack, pokud bychom se chtěli připojit kabelem, tento vstup je pak preferovaný a vysílačka deaktivována) a výstup na sluchátka, nebo nahrávání (stereo 3,5 mm).

Boss Katana-Air - kompaktní bezdrátové kombíčko


Jak to funguje
Abyste začali hrát, nemusíte nic nastavovat. Kombo zapnete (na baterie nebo připojíte adaptér), vysílačku zasunete do kytary, a už to hraje. Hned! Skvělé. K základním funkcím máme přístup na horním panelu, ale už teď je třeba říct, že to hlavní kouzlo spočívá v mobilní aplikaci. Funkce ovládacích prvků jsou většinou jasné od pohledu, tak jen k těm, u kterých to není jasné z jejich popisu. Typy zesilovačů jsou zřejmé, pouze Accoustic může zmást, není to simulace akustické kytary, ale nastavení předzesilovače pro akustickou kytaru (se snímačem). Tlačítka Channel A a B ukládají mimo jiné také volbu a nastavení efektů pro tři paměti, indikované v každé efektové sekci zelenou, červenou a oranžovou. Tovární nastavení můžete libovolně měnit jak v „appce“, tak na panelu tím, že to, co si nakroutíte delším podržením tlačítka Ch A (nebo Ch B), uložíte. Z továrny je Katana-Air nastavena takto: Sekce Booster/Mod má pod zelenou volbou blues drive a chorus, pod červenou overdrive a flanger a pod oranžovou distortion a phaser. Delay/FX má pod zelenou digitální delay a tremolo, pod červenou analogový delay a t.wah a pod oranžovou tape echo a octaver. Reverb má pod zelenou plate, pod červenou spring a pod oranžovou hall.

Znak , který najdeme pod logem Boss na přední straně, znamená japonsky katana. Označuje zakřivenou šavli používanou samuraji.

Otočné ovladače volí pro Booster/Mod do poloviny dráhy míru zkreslení, v druhé polovině pro Mod hloubku modulace. Delay/FX do poloviny dráhy hloubku delaye a v druhé půlce hloubku modulace. U Reverbu to je snadné, tam je po celé dráze ovladače hloubka reverbu. A než přejdeme do „appky“, řekneme si ještě dvě poslední věci: Zesilovač umí přehrávat zvuky přes Bluetooth audio a přes USB můžete do počítače nahrávat to, co Katana právě reprodukuje.

Boss Katana-Air - kompaktní bezdrátové kombíčko


Tone Studio (Boss Katana-Air)
Je k dispozici pro iOS i Android, instalace je standardní. Spojení s Katanou je dílem okamžiku, v nastavení Bluetooth si zvolíte zařízení Katana-Air, spárujete. a je to. Aplikace nabízí obrovské možnosti nastavení, na první pohled se vám z toho může zatočit hlava. Podívejte: Můžete změnit pozici zesilovače v signálové cestě a mít ho tak na začátku až po Booster/Mod, nebo dokonce až po Delay/FX. Do efektové sekce můžete vybírat z 58 efektů Boss, můžete nastavit globální ekvalizér na vstupu, globální ekvalizér na výstupu, vybírat mezi třemi různými nastaveními rezonance pro reprobox, využít ladičky a šumové brány. Kdybyste se v tom zamotali, a to se může stát, záchranný kruh vám poskytne Boss Tone Central, kde si můžete stáhnout desítky nastavení inspirovaná slavnými hity.

Závěr
Velmi kompaktní kombíčko nabízí spoustu zábavy prostřednictvím mobilní aplikace. Nastavení jsou tak rozsáhlá, že existuje riziko, že přinejmenším zpočátku víc času strávíte s telefonem než s kytarou. Příjemnou funkcí je, že se vysílačka i kombo samy přepínají do režimu stand-by a šetří tak baterky. Ocenit je nutno i fakt, že má kombo stereozesilovač a dva reproduktory, což zpříjemní jamování s oblíbenými skladbami.

Info
Boss Katana-Air je kompaktní kombíčko, které umí bezdrátově přijímat kytarový a pomocný signál, je vyzbrojené dvěma reproduktory, funguje na baterky i s adaptérem a ve spojení s mobilní aplikací nabízí nepřeberné možnosti nastavení s přístupem do globální databáze Boss Tone Central. Cena je 11 239 Kč.

Plus
Tone Studio
stereo zesilovač s dvěma reproduktory
kompaktní rozměry

Mínus
Baterie naspodu komba (přístup a riziko, že to někdo postaví do mokra).
8 ks (!) AA baterií
Rozměrná vysílačka, hrát vsedě s kytarou na kolenou lze jen s opatrností.

Technická specifikace
výkon adaptér – 15 W + 15 W; baterie – 10 W + 10 W
reproduktory 2 x 3’
výstup pro externí reprobox ne
výstup pro sluchátka ano
počet kanálů 5 simulací zesilovačů / 2 uložené kanály na panelu
efektová smyčka ne
footswitch ne
další příslušenství vysílačka
rozměry 350 x 144 x 181 mm
hmotnost 2,2 kg

Web
https://www.boss.info/us/products/katana-air/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Boss-KatanaAir-kompaktni-bezdratove-kombicko~16~leden~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.