přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraBoss Katana Artist - moderní kytarové kombo

10.5.2018 | Autor: Vladimír Dvořák | sekce: pro muzikanty - testy
Kytarové kombo bez lamp
Spekulací kolem kytarových efektů a a aparatur není nikdy dost, koneckonců, kdo jiný by to měl lépe vědět než naprostá legenda takového světa - firma Boss.


Katana je celá nová řada komb a zesilovačů, v různých variantách výkonu či vybavení, Artist pak vlajkovou lodí této řady. Na první pohled kytarové kombo s rozměry, které by namísto jednoho „uneslo“ i dva dvanáctipalcové reproduktory. Čelní, matně černý panel dává dostatečný prostor pro poměrně rozsáhlou výbavu ovládacích prvků, vhodně rozmístěných do funkčně uspořádaných skupin. Zleva je to volba typu kytarového zvuku, na v pořadí další sekci ekvalizéru navazuje sekce efektů, pak celkové výstupní ovládání přístroje, směrované jak do interního reproduktoru, tak do linkového výstupu. Zadní panel, kromě běžných výstupů k reproboxům s různou impedancí, obsahuje připojovací body pro efektovou smyčku, výstup pro sluchátka či nahrávání, další samostatný linkový výstup, dva vstupy pro různé kombinace nožních přepínačů pro

dálkové přepínání funkcí a dále sofistikovanější, dnešní dobou vynucené formáty, tedy vstup pro MIDI, USB a nechybí ani minijack - stereo vstup pro externí zdroj hudby. Celé kombo je zahaleno do černé, jemně strukturované koženky, matně černé jsou i plastové rohy, a tak jinak barevné, tedy stříbřité, jsou jen decentní pásky horizontálně vymezující horní a spodní stranu ozvučnice a elegantní logo firmy a samotného přístroje. Pěkné. Kombo je, alespoň pro mě staromile sympaticky, poměrně těžké. Bytelné madlo na horní hraně působí důveryhodně.

Konstrukce
Zesilovač je tedy nelampový. Koncový stupeň třídy AB (solid state) je navržen jako ekvivalent plného lampového stowattového kytarového výkonu. Tedy s dostatečnou rezervou. Na čelním panelu zleva první sekce je nastavení typu kytarového zvuku. Nabízí volbu z celkem pěti dynamicky různých, přednastavených „aparatur“. Tři různě zkreslené (Brown, Lead a Crunch), jednu čistou (Clean), a jednu akustickou (Acoustic). Každou je možno v této úvodní sekci pro konkrétní situaci doladit Gainem a hlasitostí Volume. Nejde o modelingové zvuky konkrétních legendárních aparatur, všechno jsou to originální konfigurace firmy Boss. Navolená verze se v další sekci upravuje jednoduchými třípásmovými korekcemi Bass, Middle a Treble. Zmiňovat v další efektové sekci celou škálu nabídky, zrovna u firmy s tak legendárním portfoliem kytarových krabiček, je snad až zbytečné. U efektové sekce je proto potřeba zmínit její uspořádání do tří skupin současně použitelných efektů. První skupinu tvoří zkreslovací a modulační efekty, druhou zpožďovací a rozlaďovací efekty (s užitečným Tap tlačítkem pro pohodlnou volbu tempa zpoždění) a třetí je pro prostorové efekty typu reverb. Sekce Master celkového ovládání komba spočívá především v nastavení Presence, celkové hlasitosti Master a čtyřpolohové volby výkonové varianty (Standby / 0,5 W / 50 W / 100 W). V této sekci se také, prostřednictvím šesti podsvícených tlačítek, ukládá či vyvolává nastavení celkem osmi presetů (ve dvou bankách po čtyřech). Zajímavým doplňkem celkového ovládání je však také možnost volby tří rezonančních typů projekcí reproboxu (Vintage, Modern a Deep) a tří různě „živých“ variant linkového výstupu (Rec, Live a Blend).
Ozvučná polootevřená skříň je speciálně navržená pro použitý reproduktor. Tím je zakázkový, dvanáctipalcový G12W Waza Craft (zřejmě Celestion), podle popisu při vývoji inspirovaný vlastnostmi legendárních pětadvacetiwattových reproduktorů ze šedesátých let.

Boss Katana Artist - moderní kytarové kombo


Zvuk
Progresivní zastánci nejnovějších technologií snad prominou, ale pro zastánce staré školy není až tak podstatné, že Katana má na palubě přes padesát kytarových krabiček stáje Boss, a že většinu jejich konfigurací lze, podobně jako algoritmy hotových zvukových presetů, ukládat či zpracovávat pomocí digitálních komunikačních protokolů. A proto se po aktivaci komba zaměříme na syrový zvuk. Bez efektů. Se všemi třemi ovladači efektů na nule, s gainem, hlasitostí zvoleného zvuku a korekcemi na středních hodnotách. Na dvanácti hodinách je rovněž Presence ve výstupní sekci, hlasitost Master je na devíti hodinách. Atenuátor výkonu je naplno, rezonance kabinetu je na variantě Vintage. První zvuk v sekci úvodní volby zesilovače je Brown. Při takto nastaveném kombu překvapí hlasitý, dravě průrazný, ale především barevně velmi pěkný zkreslený zvuk. Výrazné, jakoby prostorově posunuté basy, zdravě agresivní středy s jasnými, avšak nezrnitými výškami. Je překvapující, jak úspěšně se s takovým zvukem (především v basech) vypořádá jediný reproduktor. A to i ve výrazně hlasitějších nastaveních. Podobně se chová druhý zkreslený zvuk Lead, který má oproti předchozímu pěvnější a bezprostřednější basy. Barevně podobný je Crunch, který je však v základu méně zkreslený, a téměř bez zkreslení je ve stejném nastavení Gainu čistý zvuk Clean. Tady jsou už basy lehce dominantní, ale záleží samozřejmě na typu snímače,

Boss Katana Artist - moderní kytarové kombo


kdy se dá zvuk komba s korekcemi stále na středních hodnotách jednoduše a rychle přizpůsobit. Zvuk Acoustic, jak už název napovídá, je určen pro elektroakustické kytary. Tady se dostavilo další překvapení, kdy vyloženě kytarový reproduktor (tedy s chybějícími frekvencemi nad 5 kHz) příjemně a relativně přirozeně přenáší zvuk akustické kytary s kombinovaným (podkobylkový snímač + mikrofon) snímáním. Nadšené dojmy z přednesu zkreslených, lampové zesilovače připomínajících, zvuků jsou bezprostředním porovnáním s klasikou Marshall JCM 800 lehce korigovány poněkud užší dynamikou a chováním při stahující se hlasitosti kytary. U lampových zesilovačů přeci jen frekvence zvuku „necouvají“ tak vyrovnaně jako u Katany, nebo u solid state aparatur obecně. U velmi rychlých běhů lze pak oproti osmistovce zaznamenat decentně menší ochotu jít „za rukou“.
Tak jako se v dnešní době relativizují různé přesně měřitelné hodnoty (například skutečná versus pocitová venkovní teplota), je potřeba směrem ke všímavým čtenářům, které možná zaujal zřejmý rozpor mezi prvním a posledním řádkem výše uvedené tabulky, poznamenat, že perpetuum mobile samozřejmě neexistuje. Jde o takový, řekněme pocitový výkon...
Porovnávání zvuku Katany přes jiný box je, díky odpojitelnému reproduktoru, snadné a rychlé. Ve srovnání s jednoreproduktorovým Thiele s dvousetwattovým EVM12L se projevila obecná zvuková tendence měničů Celestion (méně středů, více krajních frekvencí), ale v případě Waza v daleko menší míře, s daleko příjemnějším výsledkem. Zvuk komba Katany je uvěřitelný ve všech jeho podobách, bez problému proleze kapelou, výkonová rezerva je víc než dostatečná, efektová výbava je zcela nadstandardní, navíc doplněná o volitelně seriovou či paralelní efektovou smyčku. V dodávce sice chybí nožní ovladač, ale s ohledem na variabilitu použití presetů a připojovacích bodů pro footswitch je na volbě „plejera“, zda zvolí jeden nebo dva jednoduché či dvojité nožní spínače, nebo rozměrnější MIDI kontrolér. Všechny samozřejmě nechybějí v nabídce firmy.

Info
Katana Artist je moderní kytarové kombo s kvalitní široce univerzální škálou základních zvuků, s nadstandartní výkonovou, efektovou a komunikační výbavou a skvělým reproduktorem. Cena je 15.699 Kč.

Plus
kvalitní zvuková variabilita
skvělý reproduktor
efektová nabídka

Mínus
decentnější dynamika

Technická specifikace
Výkon 100 W
Vstupní úroveň –10 dBu/1 MΩ
Repro 1x G12W Waza Craft
Efektová smyčka volitelná seriová/paralelní
Rozměry 630 x 248 x 515 mm
Hmotnost 19 kg
Příkon 77 W

www.boss.info/us/products/katana-artist

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Boss-Katana-Artist-moderni-kytarove-kombo~10~kveten~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.