Boss FBM-1 a FDR-1 - zvuk legendárních komb Fender do kapsy

Boss FBM-1 a FDR-1 - zvuk legendárních komb Fender do kapsy
Boss FBM-1 a FDR-1 - zvuk legendárních komb Fender do kapsy

Kdo by nechtěl mít doma komba Fender z padesátých a šedesátých let? Asi téměř každý kytarista, ale jen málokomu se to poštěstí. To si zřejmě řekli ve společnosti Boss, která se už dlouhá léta specializuje na výrobu kytarových pedálů. Její vývojáři se spojili s firmou Fender a díky nové spolupráci vznikly dva kytarové efekty.

První z nich FBM-1 je vlastně legendární kombo Fender `59 Bassman, ovšem schované do malého nožního "tvídového" pedálu. Efekt FDR-1 je pak něco podobného, ale v černém. Uvnitř bossácké krabičky se totiž v tomto případě schovává Fender 1965 Deluxe Reverb Blackface.

 

"Zesilovače Fender jsou pro svůj nezaměnitelný zvuk po desítky let snem snad všech kytaristů po celém světě.. Firma Boss se díky své letité know how a digitální technologii COSM (Composite Object Sound Modeling), pokusila tento vintage zvuk přenést do dvou pedálových efektů, tak aby byl tento sound každému dostupný," říkají oficiální materiály firmy Boss. A co je na tom pravdy? Samozřejmě nečekejte, že koupí jedno z efektů za zhruba čtyři tisíce korun dosáhnete stejného soundu jako s originálním lampovým aparátem za desítky tisíc. Díky těmto pedálům se mu však můžete alespoň přiblížit.

 

FBM-1

Jak už bylo výše uvedeno, sound krabičky FBM-1 je založen na legendárním kombu Fender 1959 Bassman, které disponuje čistým, tlustým a bohatým zvukem. Na efektu tedy najdete stejné korekce jako na originále: tedy Presence, Treble, Mid, Bass a Volume. Před samotným hraním se navíc můžete ještě rozhodnout, zda si kytaru zapojíte do kanálu Bright či Normal. Výhodou je, že krabička má těsně nad Volume, ještě potenciometr Gain. Díky němu dosáhnete vybuzeného, nakresleného zvuku i při nízké hlasitosti.

Když jsem efekt zapnul, ihned jsem zvuk Fendera Bassmana poznal. Tón kytary měl s krabičkou velmi podobný "tlustý" a kultivovaný charakter. Po zapojení originálního Fendera Bassmana `59 Reissue, byl však slyšitelný rozdíl, samozřejmě ve prospěch "opravdového" aparátu. Největší nedostatky tkvěly ve výškách (které nedosahovaly takové brilance a zněly více uměle) a v pevnosti a přirozenosti basů. Každopádně v mixu s více kytarami naopak může pedál slušně překvapit a kombům s tenším čistým zvukem může dodat chybějící kulatost. Ocení jej většinou majitelé kytar se singlovými snímači.

Boss FBM-1 a FDR-1 - zvuk legendárních komb Fender do kapsy
Boss FBM-1 a FDR-1 - zvuk legendárních komb Fender do kapsy

FDR-1

Zvuk druhého z efektů, který má evokovat zvuk aparátu Fender 1965 Deluxe Reverb, mi připadl méně povedený než FBM-1. A to i přesto, že si s ním konstruktéři vyhráli. Krabička má totiž kromě klasických korekcí jako Level, Treble a Bass i populární Vibrato a deluxovský Reverb.

FDR-1 mě však během testu příliš neoslovil, a to jak v kombinacích s různými aparáty, tak i během nahráváním přes lampový pre-amp přímo do zvukové karty. Simulaci tohoto legendárního aparátu totiž chyběly zvonivé výšky, jaké známe u blackface modelů firmy Fender, a při srovnání s Fenderem Deluxem z roku 1964 zcela propadl. Zvuk Bosse FDR-1 byl na můj vkus "suchý", zastřený a bez dynamiky. Naopak mě mile překvapil reverb s tremolem. Jen kvůli nim by efekt stál za to mít.

 

A co dodat závěrem? Krabičky Boss FBM-1 a FDR-1 ocení spíše ti, kteří nemají na originální aparát, ale chtějí na svých nahrávkách či koncertech použít barvu a podobný zvuk, jako mají legendární aparáty fender. Těm, kteří chtějí mít opravdu autentický zvuk Bassmana a Deluxe, nezbývá než začít šetřit. Holt celé kombo se do krabičky nevleze.

 

Info:

Díky technologii Boss a jeho know-how zvuku, přináší nové efekty FBM-1 a FDR-1 zvuk legendárních komb Fender (`59 Bassman a `65 Deluxe Reverb Amp). Jejich cena je 4004 korun za kus.

 

Plus:

možnost mít zvukový charakter starých fenderů za pár tisíc korun

u modelu FDR-1 tremolo a reverb

efekty mohou rozšířit a obohatit zvuk tranzistorového komba

je možné je využít i jako overdrive

vzhled

 

Mínus:

zápory jsou stejné jako u většiny simulací - zvuk nemá takovou šířku, dynamiku a hutnost jako lampové aparáty

 

Technická specifikace:

nominální vstupní úroveň: -20 dBu

nominální výstupní úroveň: -20 dBu

vstupní impedance: 1 MOhm

výstupní impedance: 2,2 kOhm

doporučené zatížení: 10 kOhm nebo vyšší

indikátory: check indikátor (stavu za/vypnutí efektu, stavu baterie)

konektory: jacky input, bright in, output, jack AC adaptéru (DC 9 V)

zdroj napájení: DC 9 V - karbonový/alkalický; AC adaptér (řady PSA volitelný)

spotřeba: 36 mA (DC 9 V)

předpokládaná životnost baterie: karbonová 3 hodiny, alkalická 10 hodin (tyto hodnoty se mohou lišit podle aktuálního stavu při použití)

rozměry: 73 x 129 x 59 mm

hmotnost: 440 g (včetně baterií)

příslušenství: uživatelský manuál, suchý 9V článek typu 6LR61

Psáno pro časopis Muzikus