Boss Dr. Sample SP - 303

Boss Dr. Sample SP-303 -
Boss Dr. Sample SP-303 -

Zvláštní kapitolu v oblasti samplerů tvoří přístroje, jejichž název je doplněn o přídavné jméno "frázový". Takový přístroj s cenou obvykle pod 20 000 korun by neměl zcela provětrat vaši kapsu, a nemusíte být přímo klokan, aby se vám do kapsy i vešel. Jaký je Dr. Sample s pořadovým číslem 303 a co vlastně umí, se nedozvíte až za chvíli, ale hned teď.

 

Boss SP-303 navazuje na svého předchůdce s označením SP-202. A nemusíte číst celý tento příspěvek, aby jste se dozvěděli, že snaha o úspěšné navázání tradice se bezpochyby vydařila.

Historie produktů Boss Doctor se píše již od roku 1980. První zvukový záznamník v této řadě se pak objevil přesně před patnácti lety. Jednoduchý sampler DSD 2 byl pouze 12bitový a v bateriovém provozu nevydržel déle než 15 minut. Současný Dr. Sample SP-303 je 16bitový, má 8 hlasů polyfonie a jeho interní paměť pojme kolem třiceti sekund záznamu. Přístup k paměti je rozdělen na banky A-B (interní) a C-D (karta). Do každé je možné uložit 8 samplů a stejný počet patternů.

Minimální, ale dostačující je rozhraní na zadním panelu. Audio vstup a výstup jsou pouze nesymetrické, na konektorech cinch. Z dalších je to pouze MIDI vstup pro externí ovládání a zdířka napájení z externího 9voltového adaptéru. Vynechaná možnost bateriového provozu snad nebude mnoha uživatelům chybět, ale připomeňme si, že předchozí Boss SP-202 s náplní šesti tužkových baterií zahnal ticho na téměř osm hodin i v nejodlehlejším koutu planety. Přední panel přístroje - to jsou zdířky pro mikrofon a sluchátka (obě překvapivě v provedení "velký" jack 6,3 mm), malý až titěrný otočný prvek regulace citlivosti mikrofonního vstupu a slot pro paměťovou kartu Smart Media. Není snadno dostupný, jeho krytka drží opravdu pevně a dvě ruce jsou minimum, jak se k němu dostat (pozor, nejprve je nutno vyndat dva šrouby na spodní straně). Boss SP-303 je kompatibilní pro Smart Media karty s napájením 3,3 V (pozor na podobné karty v 5V provedení!) s kapacitou v rozsahu 8 - 64 MB.

Příjemný je design panelu s ovládacími prvky. Hlavní dominantu tvoří čtveřice otočných knobů v horní části přístroje. Spolu s regulací hlasitosti (je společná pro linkový výstup a sluchátka) jsou to kontrolery Cutoff, Resonance a Drive pro stejnojmenný efekt. Přiřazení jednotlivých parametrů je odvislé podle navoleného efektu, a těch třistatrojka obsahuje přes dvě desítky. Podsvícené gumové pady pro spouštění vzorků nejsou dynamicky citlivé, dynamika je ovšem dostupná přes MIDI vstup při hraní z připojené klávesnice. Chybí zde i např. možnost chromatického hraní jednotlivých vzorků - ale to jsou spíše funkce klasických samplerů (nenabízí je např. ani Roland SP-808, groove sampler v ceně přes 60 000 Kč).

Pro nahrání vlastních vzorků stačí připojit zdroj signálu, stisknout Record, vybrat jednu z bank (A-B pro záznam do interní paměti, C-D pro kartu Smart Media) a pozici v paměti 1 - 8. S dalším stiskem Record začne samotný záznam. Každý vzorek může mít vlastní druh záznamu, stereo / mono, nebo rozlišení Standard / Long / Lo-Fi (44,1, 22,050, 11,025 kHz). Mezi funkce pro přehrávání samplů patří jednotlivé režimy spouštění / přehrávání: Reverse, Gate, One-shot, ve smyčce nebo bez. Editovat lze délku vzorku, začátek, konec, tempo a hlasitost. Každý vzorek je možné upravit i časovou kompresí / expanzí v rozsahu 50-130 % původní rychlosti, a to vše v reálném čase! Další editace uložených vzorků je již práce pro re-sampling, tedy přesamplování do jiné banky. Použít je možné libovolný efekt nebo nastavit horší kvalitu rozlišení (případně mono) - zejména pro uvolnění paměti. Převzorkovat lze současně i celou sadu samplů, vždy však jenom v rámci jedné z bank (A, B, C, D).

Uložené vzorky není nutné spouštět výhradně v reálném čase přes pady nebo připojenou MIDI klávesnici - Dr. Sample totiž obsahuje jednoduchý interní sekvencer. Čtyři banky (jsou to ty samé jako pro ukládání vzorků) pojmou až 32 paternů, které mohou být až 99 taktů dlouhé. Kapacita sekvenceru je 7500 not a mezi jeho klady patří zejména možnost synchronizace na externí MIDI Clock. Obtížnější je pak editace, kterou je možné provádět pouze v reálném čase.

Již malá zmínka zde předcházela popisu efektové jednotky, nyní se pojďme seznámit podrobněji. Nabídku SP-303 tvoří 26 efektů. K první pětici z nich je samostatný přístup přes vlastní tlačítka, dalších 21 je k dispozici jako jednotlivé volby multiefektu. Největší limitace se ale zdá být v možnosti použít pouze jeden efekt ve stejném čase - ať pro jediný vzorek, globálně nebo přímo jako efektová jednotka na vstupní signál. Kvalita efektů je ovšem na velmi dobré úrovni a možnost jejich použití spíše limituje editace přes tři (dva) otočné kontrolery. Právě u celé jedenadvacítky multiefektů lze editovat pouze dva parametry (třetí kontroler slouží pro samotné navolení presetu). Malé plus tedy alespoň za skutečnost, že seznam efektů je vypsaný přímo na panelu přístroje.

Důležitá funkce, která výrazně rozšiřuje oblast a možnosti použití SP-303, je schopnost načítání souborů formátů wav a aiff. Nevyhnete se dodatečné investici do čtečky karet Smart Media, které jsou na trhu počítačových komponentů jako periferie v podobě USB nebo PCMCIA rozhraní. Tento doplněk, jehož cena se pohybuje okolo 4000 Kč, umožní obousměrný přenos mezi SP-303 a počítačem. Libovolný softwarový audio editor pak může převzít veškerou práci s editací samplů (ořezání vzorku, fade-in / out, normalizace, destruktivní efektování) - tedy funkce, které má doktor sampler výrazně limitované, složité na provádění nebo jimi nedisponuje vůbec. Disk počítače se navíc může stát místem pro ukládání záložních kopií. Ještě zmínka o dvou malých pihách na kráse, kterou jsou nízká rychlost přenosu a omezení délky samplů. Vzorky nesmí být kratší než 100 milisekund a delší než půl minuty. Relativně dlouhá doba konverze je pak dána přepočítáním mezi standardy wav / aiff a vlastním komprimovaným formátem Roland použitým v SP-303. U dlouhých samplů si stihnete uvařit i kafe, neb přepočítání může trvat až 10 minut.

Několik týdnů jsem měl SP-303 připojený na volnou sběrnici Aux mixážního pultu, kde přístroj rozhodně nezahálel. V budoucnosti ho nevyužiji, ale jsem toho názoru, že si své uživatele nový Dr. Sample najde. 15 210 Kč se zdá být odpovídající cenou za jeho možnosti. Ať je to postačující kvalita s rozlišením 44,1 kHz (i když pro použitý kompresní algoritmus nikoliv přímo v CD kvalitě), snadné rozšíření paměti pomocí cenově příznivých karet Smart Media, možnost přímého načítání zvukových souborů z počítače nebo široká škála nabízených efektů.

 

Info:

16bitový "frázový" sampler Boss Dr. Sample SP-303 s 8 hlasy polyfonie a třicetisekundovou interní paměťí. Cena: 15 210 Kč.

 

Plus:

snadné rozšíření kartami Smart Media

kompatibilita souborů wav a aiff

interní re-sampling

zvuková kvalita

široká škála efektů

podsvícená tlačítka, design

 

Mínus:

minimální kapacita interní paměti

pouze jeden efekt v reálném čase

limitované možnosti editace

malý displej

chybí vestavěný mikrofon a bateriové napájení

 

Parametry:

- Polyfonie: 8 hlasů mono, 4 stereo

- Počet efektů: 26

- Interní paměť: 16 samplů, 16 patternů (méně než 30 sekund / mono)

- Kapacita paměti Smart Media: 4 minuty (44,1 kHz, mono) - karta 8 MB, 16 min (44,1 kHz, stereo) - karta 64 MB

 

Efekty:

- Filtr + overdrive

- Pitch

- Delay

- Vinyl Simulator

- Isolator

- Reverb

- Tape echo

- Chorus

- Flanger

- Phaser

- Tremolo / Pan

- Distortion

- Overdrive

- Fuzz

- Wah

- Octave

- Kompresor

- Ekvalizér

- Lo-Fi

- Noise Generator

- Radio Tuning

- Slicer

- Ring Modulator

- Chromatický Pitch Shifter

- Voice Transformer

- Centre Canceller

Psáno pro časopis Muzikus