Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje

Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje
Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje

Celý svůj dosavadní muzikantský život jsem byl kytaristou převážně akustickým. Ohledně akustické kytary mě vždycky zajímalo úplně všechno a hodně. Historie, tvary, materiály, laky, konstrukce... A veškeré příslušenství a také - komba. Jenže když o tom tak přemýšlím kolem dokola, velmi dlouhou dobu pro mě existovalo snad jenom jedno. A žádné jiné snad jako by nebylo...

Marshall AD50R později D byl neskutečným tahem. Marshallu se totiž podařilo nabídnout skvělý výrobek, který je na trhu právem drží, se snad jen jednou změnou v záměně pružinového reverbu za digitální, snad už třicet let. A vsadím se, že když se řekne kombo pro akustickou kytaru, většina z nás si podvědomě představí právě je. Kdy mluvím o třicetiletém Marshallu při testování úplně čerstvého, moderního Blackstaru, je to proto, abychom si mohli přece jenom trošičku lépe uvědomit ten vývoj a směr ozvučení akustické kytary.

V posledních letech se totiž všechno hodně zmenšovalo. Začaly pro nás být důležité, možná snad až zásadní, i další parametry než jenom zvuk, a to co nejmenší rozměry a váha. (Nejen) rozvoj digitální technologie mám tohle umožnil a dneska testovaný Blackstar je například tak malý a lehký, že vzbuzuje pocit, že „to přece nemůže vůbec hrát“... Koncepce akustického komba zůstává už od zmíněného Marshallu u nástrojových komb většinou stejná, protože je vymyšlena dobře a je lety osvědčená. Od začátku se už tak nějak nabízelo, že když už potřebujeme co nejvěrnější přenos akustického signálu čili hi-fi, akustický kytarista by také ocenil vstup na svůj mikrofon. Většinou i zpívá a kombo to přenese věrně. Taky kámoš, co spolu hrajem’, by si rád někam píchnul kytaru. A když už máme hotový dvoupásmový přenos, nějaké to dovybavení vstupy na přehrávač, ať už si vzpomeneme na diskmana, nebo MP3 přehrávač, je super. Tyto dva, často cinchové, vstupy, jsou v našem případě na zadním panelu v provedení 3,5mm jacku. Skvělou funkcí, kterou lze najít u modernějších produktů čím dál častěji. je možnost bezdrátového přenosu Blootooth a tak je tomu i u našeho testovaného Blackstaru.

 

Popis

Sonnet nám nabízí dva samostatné kanály, kde levý využijeme na připojení akustické kytary. Upravit můžeme korekce basy, středy i výšky a nastavit samostatnou úroveň reverbu pro tento samostatný kanál. Dvěma tlačítky, která k tomuto kanálu náleží, můžeme jednak otočit fázi, pro jednak dva zvukové projevy, jednak pro omezení možnosti vzniku zpětné vazby. Druhým tlačítkem Shape si můžeme vybrat z nastavení ekvalizace, kdy první je „rovná“ naturální a středová a stiskem Mid cut vyříznutá na středech. Tato pozice je velice líbivá, cinkavá, a ano, budete mít správný pocit, že jsou mírně posílené i výšky i basy. Velmi rychle můžeme díky této funkci střídat dva různé zvuky. Vybrat si můžeme ze dvou různých reverbů, a to Hall a Plate. Úroveň reverbu nastavíme vždy posledním ovladačem každého kanálu.

Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje
Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje

Druhý kanál je opatřen konektorem combo, použít tak můžeme jack i XLR a zapojit do vstupu tak můžeme mikrofon nebo například nástroj vybavený pasivním snímačem, a tím pádem vysokou impedancí. Stejně jako u prvního - zleva nastavíme vstupní citlivost Gainem, korekce jsou tu už skromnější, ale dostačující basy a výšky, a posledním potenciometrem opět nastavíme úroveň reverbu. Délku dozvuku lze nastavit hned vedle v sekci Master vlevo od posledního ovladače celkové hlasitosti. K tomu, abychom si popsali celý ovládací panel a zároveň také vlastně užitné možnosti Sonnetu, nám zbývají dva drobné otočné ovladače v sekci Master, mající vliv na celý výsledný zvuk. Ty nám mají pomoci s umístěním zvuku do celkového mixu v kontextu s ostatními nástroji. První je H.P. filter, který odstraňuje zbytečné „bučivé“ nízké frekvence na výstupu zesilovače a druhý ovladač, nazvaný Brilliance. Ten by nám mohl pomoci odstranit například zbytečně nacinkané výšky piezosnímače.

Pro náš poslech slouží kombinace 6,5” reproduktoru v kombinaci s hornou. Pro ozvučení do PA využijeme zabudovaný výstup DI s možností „odzemnění“ spínačem Ground Lift. Kombo nám dokonce nabízí možnost výstupu z USB konektoru přímo do počítače. Užitečný je malý stojánek, který lze vysunout ze spodní strany a nasměrovat směřování zvuku výš než do našich nohou. A když už jsme u toho, spodní část také disponuje hnízdem, díky kterému můžeme kombo jednoduše nasadit na běžný stojan na reprobox.

 

Zvuk

Kombíčko jsem testoval s elektroakustikou Yamaha LL-TS. Vybalil jsem ho, korekce i gain nastavil zhruba na prostředek, Master tak na třetinu a začal... To, co se z komba ozvalo, mě bez přehánění uchvátilo. Byl jsem neskutečně příjemně překvapený. Z komba tak nicotných rozměrů, že být menší, snažil bych se ho nacpat do přední kapsy kytarového gigbagu, se ke mně donesl barevný, tlustý a (snad díky bassreflexu na pravém boku) hezky prostorový zvuk. Mám pocit, že jestli je něco dobré, je to dobré hned. Jakékoli testování tedy mohlo klidně v tu chvíli skončit. V hraní jsem sice ještě dlouho pokračoval, ale víceméně jen z radosti z toho zvuku. Uznávám, že částečně za moje nadšení mohla i kombinace s kytarou Yamaha, která je nacpaná moderní elektronikou Trans Acoustic. Hraní v téhle kombinaci mě opravdu hrozně bavilo. Dokázali jsme takhle spolu my tři zahrát krásné věci!

Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje
Blackstar Sonnet 60 - dvoukanálové kombo pro akustické nástroje

Při delším hraní a troše zkoumání by vám mohlo přijít na mysl, že vstup při silnějším signálu nějak komprimuje... Komprimuje. Při vyšších nastaveních gainu na obou vstupech je cítit funkce Dynamics Control Processing, kterou výrobce osadil pre-amp. Ti, kteří kompresi nechtějí, mohou gain snížit. Kombinací gainu a masteru docílíme spoustu kombinací nastavení výsledné citlivosti. Koncový zesilovač je až překvapivě výkonný. Celou dobu jsem hrál dost nahlas a využíval jsem cca třetinu dráhy potenciometru. Na další drobné úskalí jsem narazil při používání looperu s bicím automatem. Spolu s bicími a třemi smyčkami jsem měl pocit, že jsem kombo trochu zvukově zahltil tou spoustou hodně barevného zvuku najednou, a bylo potřeba zvuk přeci jen trochu poupravit. Pro připojení bicího automatu například je ideální využití linkového vstupu. Už proto, že automatického bubeníka budeme těžko připojovat přes Bluetooth...

 

Závěr

Shrnuto, podtrženo, máme před sebou kombo, které je nádherně malé. Je velice lehké. Velmi snadno a intuitivně se ovládá. Má velmi dobrý zvuk. Kdo čte moje recenze, už možná ví, že cena, kterou se většinou zabývám v posledním odstavci, může buď všechno zkazit, nebo ještě vylepšit. Aktuální cena za podle mě velmi dobré kombo na akustiku je necelých jedenáct tisíc korun. Než jsem to zjistil, tipoval bych minimálně dvakrát tolik. Super! Tomuhle Blackstaru přeju do života hodně štěstí a třeba taky těch třicet let na trhu.

 

Info:

Blackstar Sonet 60 je dvoukanálové kombo na akustické nástroje s 6,5” reproduktorem a hornou. Disponuje také vstupem na mikrofon, linkovým vstupem, výstupem DI, USB a Bluetooth konektivitou. Cena je 11 500 Kč.

 

Plus:

hmotnost

velikost

výkon

zvuk

intuitivní ovládání

 

Mínus:

Nehledám, mě se líbí tak, jak je, test jsem si užil.

 

Technická specifikace

  
reproduktory 1x Custom Designed 6,5" Speaker, 1x Custom Designed Tweeter
výkon 60 W
rozměry 345 x 310 x 250 mm
hmotnost 7,7 kg

 

https://www.blackstaramps.com/uk/ranges/sonnet

Psáno pro časopis Muzikus