Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII

Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII
Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII

Blackstar Amplification je firma založená v roce 2007 ve Velké Británii, takže loni slavila desetileté výročí. Jak se může mladá a neznámá firma vyrábějící kytarové aparáty stát (relativně velmi rychle) celosvětově uznávanou a úspěšnou? Je to zázrak?

Ne tak docela, oni totiž zakladatelé Blackstar Amplification byli dříve zaměstnanci firmy Marshall. Takže měli know-how a také měli jasnou představu o produktech, které chtějí kytaristům nabídnout. A že jich je! Když se podíváte na web Blackstaru, je tam 150 fotografií kytaristů a kapel, kteří aparáty Blackstar používají. Vypadá to, že firma je ke kytaristům vstřícná, a to je také základ úspěchu - čím více známých kytaristů bude na Blackstary hrát, tím se to víc proflákne. Samozřejmě se to musí podpořit také velkou reklamní kampaní. Asi největší globální reklamu pro Blackstar udělal Ozzyho kytarista Gus G. Takže celkově dělá Blackstar mix moderních lampových (i vintage) aparátů pro profíky i amatéry, dále sérii digitálních modelingových komb a kombíček, krabičky lampové i nelampové. Kvalitní celosvětové promo a desítky zvučných jmen kytaristů z celého světa firmě pomohly na nohy. A „zázrak“ je na světě. V dnešní tvrdé konkurenci je obdivuhodný výkon za deset let vybudovat slavnou značku.

Sešly se mi na test dva celolampové kousky (žádný modeling, nebo profiling). Stowattová lampová hlava a šedesátiwattové dvoureproduktorové kombo ze série HT Venue MKII (test je na obě věci dohromady, protože jsou to kromě výkonu vlastně totožné zesilovače). Když jsem to táhl po schodech (s pomocí redaktorů Muzikusu) do auta, tak jsem se proklínal, co jsem si to na sebe zase ušil. Kombo totiž samo o sobě váží 30,3 kg plus ten plechový footswitch. No jo, rocker musí něco vydržet. Abych pravdu řekl, vůbec jsem nevěděl, co od těch Venue MKII (Mark 2) mám očekávat. Přeci jen Gus G. hraje na trochu jiný typ zesilovače a to, co jsem dříve od Blackstaru testoval, byly úplně jiné věci.

Kombo vypadá docela neutrálně. Trochu vintage, ale zas ne moc. Celkově to působí velmi solidně, no tak uvidíme, jak se to ukáže... Zapínám power, chvíli čekám, až se lampy nažhaví, a zapínám Standby. Jako první kytaru beru do ruky Fender Stratocaster USA Standard. Zkouším čistý zvuk a zdá se to v pořádku, dokonce velmi v pořádku. Při vytočení gainu čistého kanálu naplno to začíná slušně kreslit. Jo, to se mi líbí. Čistý kanál má „jen“ ovládání Volume, Bass, Treble (hlasitost, basy, výšky) a nenápadný přepínač Voice. Ten přepínač Voice mají všechny tři kanály. Čistý kanál nedisponuje blackstarovskou „fičůrkou“ ISF. Tu mají k dispozici až dva další zkreslené kanály. Korekce čistého kanálu jsou minimalistické, ale stačí. Kdo by chtěl tenhle krásný zvuk ještě poupravit, tak v sekci Master je ovládání Presence a Resonance, což jsou výšky a basy na koncových lampách.

 

Tříkanál

Kombo (i hlava) je velmi šikovný tříkanál. Dva zkreslené kanály mají společné korekce (Bass, Middle, Treble a ISF), nezávislé ovládání hlasitosti a gainu, a také má každý kanál přepínač Voice. Ten přidává trochu gainu a brilantnosti na zvuku, takže něco jako treble booster. Tím se nám z každého kanálu vlastně stává dvojkanál. Že se v těch kanálech už nevyznáte? Tak ještě jednou: Tři kanály a každý má svůj přepínač Voice a k tomu má kombo ještě celkový Boost na konci. To nám dává celkem čest různých úrovní zkreslení plus Boost, a to je docela dost.

Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII
Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII

Zkreslené kanály

Jsou dva. OD1 a OD2. OD 1 má oranžovou LED diodu a OD2 červenou (Clean má zelenou). Přepínat mezi kanály můžeme buďto ručně na předním panelu nebo pomocí footswitche, který se dodává v ceně komba (i hlavy). Nožní přepínač je plechový (takže by měl něco vydržet) a je na něm celkem pět přepínačů. Clean, OD1, OD2, Boost a Reverb. Ano, kombo má i reverb, a to digitální se dvěma různými zvuky. Zpátky k footswitchi. Každý přepínač kanálu má u sebe LED diodu. Když svítí zelená, hraje každý kanál v základu, a po druhém sešlápnutí (červená) se aktivuje funkce Voice. Na každém kanálu nezávisle. Takže třeba na Clean můžeme mít Voice aktivovaný a na OD1 ne. Tím se nám oba zvuky víc přiblíží k sobě. Boost a Reverb fungují společně pro všechny kanály.

Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII
Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII

Jak to hraje

Čistý kanál dělá přesně to, co od něj očekáváme. Má teplý lampový zvuk s příjemnou jemnou kompresí a při vyšším gainu začíná nakreslovat, při aktivaci Voice není problém na něm nastavit zvuk à la AC/DC. Sám o sobě by tenhle kanál pro rockera vlastně stačil. No ale máme tady další dva kanály. OD1 poskytuje střední úroveň zkreslení, s aktivací Voice se dostáváme skoro do hi-gainu. Zkreslení je dostatek na všechny rockové styly. OD2 se posouvá až do hi-gainového metalového zkreslení. Zkreslení je ale příjemné, zvuk je plný, dlouhý. Dá se v pohodě ukočírovat, není to přehnané zkreslení, při kterém pískají snímače. Kanál OD2 se dá použít na všechno, od blues po metal, stačí to jen patřičně „nakroutit“. Funkce Boost je nastavená natvrdo, není k ní žádný další ovládací prvek, není potřeba. Boost je tak akorát, abychom při sólech byli přiměřeně víc slyšet než při doprovodu.

Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII
Blackstar HT Venue MKII HT Stage 100 MKII a HT Stage 60 212 MKII

ISF

Povinností při recenzi zesilovačů Blackstar je zmínit funkci ISF (Infinite Shape Feature) neboli možnost plynulého přechodu mezi „britským“ a „americkým“ zvukem. Mně se to líbilo víc doprava, cca na třetí hodinu, kdy je zvuk víc plnější.

 

Reverb

Ten je tady digitální. Dozvuk má dva režimy (zvuky), jeden má střední dozvuk s více výškami a druhý je trochu kratší, temnější. Přepínání zvuků reverbu je na zadním panelu komba (i hlavy).

 

Sekce Master

Nechal jsem si ji na konec. Sekce Master má čtyři ovládací prvky. Celkovou hlasitost Master, Presence (výšky na konci), Resonance (basy na konci) a výkonovou brzdu. Ta „brzdí“ na desetinu celkového výkonu. Takže kombo má naplno 60 W, nebo s brzdou 6 W. Hlava 100 W a 10 W. Těch 6 W je ale stále na doma docela hodně, naštěstí kombo i hlava jsou navrženy tak, aby to hezky hrálo i velmi potichu, takže se dá v pohodě vzít ta 100W hlava domů na cvičení.

A nejen na cvičení. Ono to totiž má na zadním panelu (kombo i hlava mají úplně stejné ovládání) další věci: Výstup na sluchátka. Ano, tyhle lampové bestie mají výstup na sluchátka. Dále tu máme výstup XLR se simulací reproboxu 4x 12” nebo 1x 12” pro nahrávání do PC. A taky to má USB konektor, jaký bývá u tiskáren. To USB slouží k přímému propojení s počítačem na tzv. reamping (reampingu se zde nevěnuji, bylo by to na celý samostatný a dlouhý článek). A samozřejmostí je efektová smyčka s útlumovým přepínačem -10 dB.

Kombo má koncový zesilovač osazený dvěma lampami EL 34 a dvěma 12” reproduktory Celestion. Hlava je osazena čtyřmi EL 34. V předzesilovači jsou u obou verzí dvě lampy ECC83 a jedna ECC82.

 

Závěr

Všichni, kdo u mě tyhle Blackstary slyšeli, byli ze zvuku nadšeni a závistivě si kombo i hlavu prohlíželi. Jsou to univerzální aparáty se skvělým lampovým zvukem. Dá se na to hrát úplně všechno. Od jazzu přes bluesrock až po metal. Navíc se s tím dá i hrát doma, na sluchátka a nahrávat do počítače. Díky přepínačům Voice a Boost se velmi hodí pro živá vystoupení. Kytarista by si s takto vybaveným zesilovačem měl bohatě vystačit. Kromě delaye, nějakého modulačního efektu do smyčky a kvákadla vlastně kytarista už nic jiného, kromě šikovných rukou, nebude potřebovat. S těžkým srdcem jsem oba aparáty vracel, a až mi odejde do věčných lovišť můj aktuální aparát, tak mám jasného favorita právě v sérii Blackstar HT Venue MKII.

 

Info:

Blackstar HT Venue MK II je celá série kvalitních, moderních, celolampových aparátů různých výkonů. Ceny jsou 28 800 Kč pro HT Stage 100 MKII a 30 300 Kč pro HT Stage 60 212 MKII.

 

Plus:

skvělý lampový zvuk

tři kanály

ISF

přepínač Voice u každého kanálu

sluchátkový výstup

výstup XLR

USB pro reamping

footswitch v ceně

 

Mínus:

Nožní přepínač by mohl být o něco širší.

 

Technická specifikace

HT Stage 60 212 MKII
výkon 60 W (2x EL34)
preamp 2x ECC83, 1x ECC82
reproduktory 2x 12” Celestion
rozměry 715 x 586 x 278 mm
hmotnost 30,3 kg (bez příslušenství)
HT Stage 100 MKII
výkon 100 W (4x EL34)
preamp 2x ECC83, 1x ECC82
rozměry 591 x 245 x 225 mm
hmotnost 17,8 kg (bez příslušenství)

 

Web

www.blackstaramps.com/uk/ranges/ht-venue-series-mkii

Psáno pro časopis Muzikus