Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar

Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar
Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar

Většinu času, kdy jsem měl tři novinkové kytarové pedály od britského Blackstaru v držení, byly ještě pod přísným informačním embargem. Zavázal jsem se nic neprozradit. Vydržel jsem. Datum oficiálního uvedení na světový trh ale všechno mění a já vám tu můžu napsat všechno, co jsem se o nich dozvěděl, a také to, co si o nich myslím.

Novinkové pedály jsou tři. Menší jednoduchý jednotlačítkový Boost, červený Dual Overdrive a černý Distortion. Shodný u všech třech je jednotný design. Šasi pedálů je kovové, pro lepší viditelnost je vrchní plocha zkosená, vždy je složené z vrchní a spodní části z ohýbaného plechu, což v případě potřeby pomáhá pedál rychle a jednoduše rozdělit.

A proč bychom to dělali? Ne, baterii v nich měnit nebudeme, ale jednou za nějaký ten čas se budeme potřebovat dostat k pre-ampové elektronce ECC83, kterou má po jedné každý ze série těchto tří pedálů. Na téhle přítomné triodě je totiž založena přirozená komprese a strmost nasycení signálu a to je jeden z úplně zásadních rysů těchto krabiček. Tyto pedály s obvodem s elektronkou pracují s napětím 200 V, tedy stejně jako elektronkový zesilovač. Aby byly pedály přívětivé pro používání v běžných pedalboardech, lze je napájet přiloženým 9V adaptérem a napětí si mění až interně. Ke každému z těchto tří pedálů v balení dostáváme adaptér, který výrobce doporučuje s pedály používat. Prostě proto, aby dostával, co potřebuje a fungoval správně.

Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar
Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar
Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar
Blackstar Amplification Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion - trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar

Všechny tři krabičky mají konektor napájení z čelní strany, vstupy a výstupy na bocích. Ano, pro pedalboard je přeci jen trochu přátelštější, když jsou všechny konektory z čelní strany, jenže v tomhle prostoru je umístěná elektronka. Ta (a to je povedené) z efektu špičkou vystupuje, a proti rozšlápnutí zvrchu ji chrání černé kovové „účko“. Chytře jsou uspořádané i všechny ovládací prvky, které elektronku obklopují směrem zepředu, to kdybychom do ní nechtíc kopli při spínání nožních přepínačů. A to je jednak funkční, jednak designově čisté a přehledné. Snad kvůli tomu aby se do útrob pedálu nedostal žádný prach, vymezuje prostor kolem elektronky a zabraňuje vibracím gumový kroužek.

 

Boost

Bílý Boost je proti zbylým dvěma rozměrově poloviční. Vstup zprava, výstup nalevo, jeden switch pro zapnutí efektu a „pouhé“ tři ovládací prvky. Úplně vlevo nastavíme úroveň boostu, prostřední je označený jako Low a poslední High. A vychytávka - jakkoli tyhle ovládací prvky možná vypadají obyčejně, jenže jsou takhle schválně - použit je obvod James-Baxandal EQ. „Baxandall“ tone stack, je princip ekvalizéru, který můžeme najít třeba v některých starých modelech zesilovačů Ampeg. Obvykle má právě pouze dvě pásma, které ale mezi sebou interagují jinak běžné dvoupásmové korekce. Baxandall snížením basů i výšek zvyšuje úroveň středů a zároveň je dokáže frekvenčně posadit níže a výše.

Kdybych ke zvuku tohoto Boostu přistoupil ryze pragmaticky, zvukově nabízí samá pozitiva. A když o tom přemýšlím, ve zvuku bylo všechno, co my kytaristé potřebujeme, a nešlo tam najít to, co na některých krabičkách odsuzujeme. Na té první straně myslím to, že pedál má příjemný teplý zvuk. Není tenký. Je konkrétní. I jen přes pouhé tři ovladače na něm jde nastavit široká paleta barev. Proti třeba TS má třeba pocitově takový tvrdší a mírně chlupatější projev, ale to je spíš vlastnost než chyba. Není možné zaznamenat nějakou blátivost, díky které bychom mohli získat pocit, že sepnutím switche se s naším zvukem stalo cokoli negativního. Signál nám podle chuti „dokopne“ a přidá potřebný gain, barvu a objem.

 

Dual Drive a Dual Distortion

Pedály Dual Drive a Dual Distortion jsou poněkud složitější. Oba shodně nabízejí obvod s elektronkou, „dvoukanálový“ režim, a můžeme si tak vybrat na každém kanálu ze dvou režimů zkreslení zvuku. Páčkovým přepínačem prvního kanálu si můžeme vybrat ze dvou charakterů zkreslení, první je pro nejčistší clean, druhý pro více zkreslenější crunch. Samostatnými knoby nastavíme potřebný gain a úroveň. Stejné je to u druhého kanálu s tím, že tam páčkovým přepínačem volíme z módu crunch a overdrive, resp. OD1 a OD2 u Dual Distortionu. Korekce obou jsou shodné: Třemi, tentokrát samostatnými korekcemi si nastavíme poměr basů, středů a výšek. Posledním ovladačem je knob označený jako ISF, který možná známe z některých jiných zařízení Blackstar Amplification - já si ho pamatuji z elektronkových i tranzistorových komb a zesilovačů. Tahle možnost se mi na Blackstaru líbila, přišla mi šikovná a užitečná. Myslím, že je plus, že je i tady. Dneska něco podobného používám na svém Kettneru Ampmanu a vždycky si na Blackstar vzpomenu. :-) Ve zkratce jde o další možnost nastavení korekcí, kde v extrémním nastavení knobu dostáváme k použití americký charakter zvuku, na straně druhé více „britský“ a my si můžeme natočit i cokoli mezi tím.

To samo o sobě ještě nejde považovat za převratné. Blackstar ale Dual Drive i Dual Distortion označuje jako „nejpokročilejší lampové pedály na světě“. A to bude hlavně tím, že navíc obsahují funkci, kterou v Blackstar nazvali jako Cab Rig. Jedná se o simulátor DSP reproduktorů zabudovaný do pedálu, který reprodukuje zvuk a charakter mikrofonem snímaného kytarového kabinetu. A tohle právě všechno mění. Protože když vezmeme v potaz, že (a to jsem ještě pořád neprozradil, že krabička má svoji vlastní regulérní efektovou smyčku a linkový výstup XLR) ji můžeme používat sice jako obyčejnou kytarovou krabičku, ale dostáváme tím i zajímavou možnost, používat ji jako komplexní kytarový aparát, který se nám vejde do pedalboardu. A tím se dostáváme k dalšímu rozměru použití v případě „živého“ hraní.

 

Připojení k počítači

Připojením PC nebo Mac pomocí USB, který krabička nabízí, se dostáváme k rozměru dalšímu. Po stažení bezplatné aplikace získáme možnost si podle své chuti dotvořit svůj zvuk, který uložíme do tří presetů, které můžeme bez počítače používat live a jednoduše je přepínat přepínačem Cab Rig. Při studiové práci se nám v tomhle bodě ale otevírá obrovský prostor, kdy nám Cab Rig umožňuje vybrat si konkrétní kombinaci kabinetu s řadou různých mikrofonů a jejich umístění a charakteristiky simulovaného koncového zesilovače z pohledu koncových elektronek. Dostáváme možnost vybrat si velikost simulované místnosti, kam imaginární box umístíme, a můžeme zvolit kolik z tohoto signálu přimícháme do nahrávaného zvuku. Určitou zajímavostí může být, že Cab Rig není založen na dneska velmi oblíbené bázi impulse response. V Blackstaru míní, že simulátory reproduktorů založené na impulse response jsou sice skvělým snímkem, ale mají určitou latenci a mohou hrozit určité potíže s fází při míchání více než jednoho snímku dohromady. Algoritmus Cab Rigu tak má simulovat reproduktor, reprobox, mikrofon a místnost efektivněji a s nulovou latencí, bez nesouladu fází při míchání více zdrojů.

 

Zvuk

Dual Drive je zvukově velmi univerzální pedál. Je vidět, že je to v dobrém slova smyslu „moderní“ efekt. To ve smyslu toho, že funguje ve velmi širokých možnostech nastavení. Věřím, že ke každé kytaře a ke každému aparátu si tam můžeme najít každý to svoje. Opět vypíchnu ovladač ISF, který se mi na Blackstaru líbí vždy. Skoro jsem měl pocit, že bych nechal každou kytaru bez korekcí a použil jen ISF pro dobarvení podle představy o svém zvuku, který nosím v hlavě. To, že ale můžeme vyřešit korekce každým ovladačem zvlášť, určitě není ke škodě. Z obyčejného jednokanálového zesilovače dostáváme krásný tříkanál, třeba s nastaveným zvukem na sólo. A radost mají všichni, kteří si chtějí každý zvuk nastavit „do puntíku“. Po Dual Distortionu sáhnou určitě spíše vyznavači tvrdších žánrů. Zkreslení má o dost zubatější křivku. Možná, že je to proto, že je to pro mě trochu neprozkoumané území, ale napadlo mě, jak by mě tenhle pedál pomohl, kdybych potřeboval nahrát nějaké hodně agresivní, tvrdé a moderní kytary. Kombinací čtyř samostatných módů, samostatného nastavení gainu a levelu spolu s třípásmovými korekcemi v kombinaci s ovladačem ISF bych dokázal jednoduše a rychle vytvořit těžkotonážní metalové zvuky, které by si navzájem i ve velkém množství nevadily v celkovém mixu. A to bych je ještě mohl dotvořit přímo v aplikaci Architekt konkrétním kabinetem a mikrofonem... Nebyl by to žádný „porod“, a tak by mě to asi hodně bavilo.

 

Závěr

V poslední době je docela probírané téma, jak udělat kytarový zvuk, nějak jinak než kytarovým aparátem. Simulace jsou docela vysoko a IR se zabývá a posouvá je výš také kdekdo. Řešil jsem to i já, a tak mi rukama prošlo několik podobných zařízení, kdy jejich výrobci řešili to samé, ale každý k tomu přistoupil trochu jinak. Nejvíce podobných rysů vidím v některých produktech od Two Notes. A ti jsou dobří. Z toho, že tady přibylo ještě něco podobného a zároveň jiného, můžeme my kytaristé jen těžit. Navíc - konkurence je zdravá. Natož taková!

 

Info:

Trojice novinkových pedálů od firmy Blackstar osazených elektronkou ECC83 čítá Boost s ekvalizérem Baxandall, Dual Overdrive a Dual Distortion pro samostatné použití jako běžný efektový pedál nebo jako komplexní kytarový aparát s efektovou smyčkou, výstupem DI pro živé hraní a možnost připojení PC nebo Mac přes USB pro použití aplikace Architekt, kde je možné nastavit možnosti kytarového kabinetu, mikrofonu a nahrávacího prostoru. Lze je použít také pro cvičení se sluchátky.

 

Plus:

ovlivnění dynamiky zvuku elektronkou

zvuková univerzálnost všech jednotlivých pedálů

možnost rychlého a intuitivního nastavení

design, kompaktnost a bytelnost provedení

 

Mínus:

Hledal jsem, ale nenašel.

 

Technická specifikace

  

Boost
napájení 9 V DC
elektronka ECC83
ekvalizér Low/High „James-Baxandall“ Style EQ
konektory vstup, výstup, napájení
Dual Drive a Dual Distortion
napájení 9V DC
elektronka ECC83 Triode
ekvalizér basy, středy, výšky a ISF
konektory vstup, výstup, napájení, Cab Rig / sluchátka, USB, send, return, line out (XLR)

 

https://blackstaramps.com/dept10/

Psáno pro časopis Muzikus