muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

zvukBlack Lion Audio Bluey - kompresor/limitér

03.09. | Autor: Roman Helcl | sekce: pro muzikanty - testy

Black Lion Audio Bluey - kompresor/limitér


Píše se rok 1966 a americký konstruktér Bill Putnam experimentuje s právě vynalezeným tranzistorem řízeným elektrickým polem (field-effect transistor, FET). Zkouší jej umístit do kompresoru 175/176, který začal vyrábět pod vlastní značkou Universal Audio. Výsledek je ohromující. Vzniká legendární FET Limiter/Compressor 1176. Dodnes je slyšet na nespočetném množství nahrávek.

Limitací a barvou od té doby „vylepšuje“ náběry zpěvů, bubnů, akustických nástrojů a dalších instrumentů, stejně jako celkový výsledek hudebních mixů a masterů po celém světě. Několik historických kousků tohoto zařízení vlastní i legendární producent Chris Lord-Alge. Všiml si, že jeden z nich zní lépe než ostatní. A tady začíná historie kompresoru Bluey od firmy Black Lion Audio, na který se podíváme v dnešní recenzi.
Některé věci se nemohou odehrát bez náhody a souhry okolností. To je i případ vzniku mono FET kompresoru Bluey. Zvukový inženýr Chris Lord-Alge, který stojí za slavnými alby Madonny, Rolling Stones, Green Day, Bon Jovi a dalších si totiž během prací na svých nahrávkách všiml, že jeden z jeho originálních 1176 zní jinak než ostatní.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2021/09 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2021/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Black-Lion-Audio-Bluey-kompresorlimiter~03~zari~2021/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.