přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukBig Joe Stopm Box Company B-309 Texas Screamer - overdrive pro citlivou a dynamickou kytarovou hru

05.01. | Autor: Vladimír Dvořák | sekce: pro muzikanty - testy

Big Joe Stopm Box Company B-309 Texas Screamer - overdrive pro citlivou a dynamickou kytarovou hru


Pedály americké firmy Big Joe Stomp Box Company se v nabídce našich prodejců objevují stále častěji. A to je dobře. Když už si někdo vetkne do jména firmy legendárního hráče a zpěváka Big Joea Williamse, dá se očekávat, že se u svých produktů bude snažit zachovat tradičního ducha prvopočátků světa elektrické kytary, na čemž má firma, prostřednictvím stoprocentně analogových obvodů a uplatněním true bypassů, svojí filosofii postavenou od samých svých začátků.

Popis
Texas Screamer svými rozměry nevybočuje z obvyklých hodnot podobných podlahových efektů. Na první pohled zaujme netradičním, velmi povedeným barevným grafickým pojetím na leskle bílém podkladu. Rozměrné černé ovládací knoflíky s výraznou bílou ryskou celkový design vhodně doplňují, navíc vhodně zpřehledňují nastavení poloh jednotlivých ovladačů. Při bližším osahání je nápadná vyšší hmotnost pedálu, díky poctivému a robustnímu odlitku samotné krabičky i spodního víka. To tvoří celou spodní plochu opatřenou gumovou vrstvou proti posunu na podlaze. S velmi užitečnou, samostatně a snadno přístupnou šachtou pro napájecí devítivoltovou baterii. Žádné šroubování při výměně, to je jasné plus.

Konstrukce
K žádným elektronickým prvkům jsem se nedostal, po odšroubování víka je zřejmé, že tištěný spoj součástek je přelepen izolační pěnovou vrstvou. Zajímavým konstrukčně-mechanickým prvkem je umístění vstupního a výstupního jackového konektoru přímo vpájených do desky plošných spojů, a zároveň jejich stabilní umístění do výřezů odlitku skeletu krabičky. Ovládací prvky jsou pro efekt overdrive až tradičně všední: Gain, Tone a Level. Z hlediska pojetí funkce efektu je potřeba se spolehnout na informace ze stránek výrobce, ubezpečující o stoprocentně analogových obvodech, true bypass je však možno ověřit průchodem signálu bez napájení. Ano, je tam.

Zvuk
Při průchodu pedálem v neaktivním stavu se charakter signálu a jeho intenzita nemění ani v detailech. Při aktivaci s gainem na minimu a s tónovou clonou a hlasitostí na středních hodnotách už je patrný jistý decentní skok v intenzitě, doprovázený lehkým posunem směrem ke středům. Úbytek nejnižších basů a křehkých „papírových“ výšek však výslednému zvuku prospívá. Tónová clona je v celém svém rozsahu spíše nenápadná a pouze dolaďuje zvuk o kytarově hodnotné výškové frekvence v různých úrovních gainu. Samotný gain je, podle mého názoru, tím cenným zvukovým srdcem Texas Screameru. Postupným nárůstem jeho hodnoty se zvuk plynule víc kultivovaně sytí a obohacuje o alikvoty.

Dnešní tabulka je trochu strohá. Internet bohužel tentokrát nepomohl, a tak se badatelé, šťouralové či encyklopedici nedozvědí kolik proudu krabička spotřebuje, jaké jsou impedanční hodnoty vstupu či výstupu, či jakých maximálních úrovní je krabička schopna vydat i snést. Někdy je osud zkrátka už takový.

Velmi dobře je to znát na tlumených úhozech, při samotném nahvízdnutí tónu se alikvotní tóny přirozeně odlepují od základních, nepůsobí křehce a tence. I nárůst gainu je nenápadně postupný, výsledný zvuk je i při nejvyšších svých hodnotách ukázkově čitelný, harmonicky bohatý a stále dynamicky využitelný. Charakter zkreslení je zpěvný, medově se táhnoucí, díky čitelným, dominantním, ale neagresivním středům bez nepříjemných skřípavých zrnitostí se velmi dobře prosazuje mezi ostatními nástroji. Pro fanoušky vykousnutých a podladěných hi-gainových zvuků to asi nebude to pravé ořechové, ale jak už jméno v záhlaví tohoto pedálu naznačuje, kytaristy s citlivým úhozem a dynamickým, například bottleneckovým, projevem by mohl Texas Screamer B-309 úspěšně zaujmout.

Info
Big Joe Stomp Box Company B-309 Texas Screamer je overdrive pro citlivou a dynamickou kytarovou hru, s decentně nenápadným přizpůsobením pro různé typy snímačů a nástrojů. Cena je 3875 Kč.

Plus
true bypass
citlivě navržené rozsahy ovladačů
kvalita nakreslení
robustní konstrukce
šachta pro snadnou výměnu baterií

Mínus
snad jen absence baterie

Technická specifikace
  
ovládání Gain, Tone, Level
rozměry 122 x 74 x 54 mm
hmotnost 540 g


Web
www.bigjoestompboxcompany.com/B309-TEXAS-SCREAMER

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Big-Joe-Stopm-Box-Company-B309-Texas-Screamer-overdrive-pro-citlivou-a-dynamickou-kytarovou-hru~05~leden~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.