přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukBig Joe B-308 Compbox - kompresor určený především na elektrickou kytaru

24.4.2018 | Autor: Marek Vaňkát | sekce: pro muzikanty - testy

Big Joe B-308 Compbox - kompresor určený především na elektrickou kytaru


Big JoeCompany z amerického Connecticutu pořád trochu považuji pro českého muzikanta za méně známou. Vím, že možná trpíme trochu nepřehlednou záplavou efektových krabiček a že se se to na nás valí ze všech stran. Před nějakou dobou jsem měl ale cosi do činění asi s třemi overdrivy Big Joe a musím říct, že byly opravdu dobré. Ačkoli není tato společnost nějakou historickou legendou, poctivým přístupem ke kytarovému zvuku a konstrukcí svých pedálů si vysloužila ostruhy například u countryových nashvillských studiových muzikantů. Jejich výrobků si také můžete všimnout v pedalboardech obou kytaristů z jižanských Blackberry Smoke, a to není jen tak samo sebou.

Ačkoli společnost jako takovou založili bluesoví fanoušci bratři Dave a Paul Christianové před zhruba třemi lety, navrhují pedály a kytarové efekty pro jiné výrobce už přes třicet let. Podle svých vlastních slov se svými analogovými monstry, které pracují v režimu true bypass, míří na ty spousty muzikantů, kteří se léta věnují muzikantskému řemeslu v anonymitě, a především z čisté lásky k hudbě. Pojmenováním společnosti chtěli vzdát respekt jednomu z prvních bluesových muzikantů vůbec Big Joeovi Williamsovi, a jmenovali ho tak třetím zakladatelem Big Joe Company. Za těch výše uvedených třicet let poctivé práce se opravdu nejedná o žádné nováčky a know-how nabyté za tuto dobu se rozhodli zúročit ve vlastní společnosti. Aktuálně je v portfoliu Big Joe přes pětadvacet modelů efektů a další příslušenství jako adaptéry a napájecí kabely.
Dnes testovaný kompresor Big Joe Compbox je nejnovějším přírůstkem ekonomičtější série 300. Jedná se o analogový optický kompresor v režimu true bypass. Výhodou má být to, že se výrobce už na počátku zaměřil i na hráče hrající i na nástroje s humbuckery, kteří májí holt občas s kompresorem trochu problém. Se silným signálem z dvoucívkového snímače se nedokáže popasovat jen tak úplně jakýkoli kompresor. Díky silnému signálu humbuckeru je atak velmi strmý, a sustain naopak zase moc pozvolný.
I designově efekt oproti čtyřstovkové sérii působí střízlivěji. Kovové šasi je celé černé, popisky bílé. Konektory pro vstup a výstup jsou vyvedeny na stranách efektu, vstup pro napájení je na čelní straně. Parametry můžeme nastavit jednak třemi také černými kovovými potenciometry s označeními Tone, Compression a Output, která jsou asi všeříkající. Zvuk můžeme upravit ale také třemi tahovými přepínači Attack, Release a Range pod potenciometrem Tone, které mají vždy dvě polohy nastavení. To, jestli je efekt zapnutý, signalizuje červená LED dioda. Pokud si budete přát napájet efekt devítivoltovou baterií, dostanete se k ní rychle „odcvaknutím“ plastové krytky na spodní straně efektu. Šroubování celého spodního krytu nehrozí.
Rád bych na nějakém testovaném výrobku konečně našel něco špatného. Věřte, že se snažím být objektivní. Pište si, že bych neměl problém to tady rozmáznout. A na Compboxu jsem zase nic nenašel... Hraje moc dobře. Co vás nejvíce překvapí a já bych na zvuku nejvíc vypíchl, je jeho „teplost“. Compbox si budu pamatovat dlouho právě kvůli tomu a pro mě bude synonymem analogu a teplosti kytarového zvuku. Ocenil bych taky průchod signálu true bypass. Ačkoli je optický, není řeč o nějaké sterilnosti, s čímž se často u optických kompresorů potýkám. Nepamatuju si, že bych i s humbuckery měl s kompresorem někdy větší problém. A tak, když výrobce avizuje, že se v tomto případě na tento problém zaměřil, jsem testoval i s humbuckerovým Jacksonem Marka Mortona, který je navíc osazen jeho dvěma signovanými DiMarzii. To by mohlo být pro běžný kompresor ještě větší zlo, a tady opět vše v pohodě.
Big Joe jistě stojí za naši pozornost. Kvůli výše napsanému bych při výběru efektů určitě zvážil vyzkoušení jejich produktů. Kromě nadprůměrného zvuku může být důvodem taky poctivá konstrukce, a na to, že výrobek je made in USA, nemusíme hned prodávat ledvinu, abychom si mohli dovolit opravdu dobrý kompresor. Pojďme třeba i trošičku vyklouznout z uniformy profláklých firem a věnovat pozornost méně otřelým řešením.

Info
Big Joe B-308 Compbox je kompresor určený především na elektrickou kytaru, s tím, že výrobce se zaměřil i na použití se snímači typu humbucker. Nabízí bohaté možnosti nastavení zvuku. Cena je 4278 Kč.

Plus
nádherně analogově znějící teplý zvuk
bytelná konstrukce
malé rozměry
střízlivý design
snadná výměna baterie
cena
Made In USA

Mínus
Opravdu mě nic nenapadá, a to přemýšlím a přemýšlím...

Technická specifikace
ovládání potenciometry Tone, Compression, Output; tahové přepínače Attack, Release, Range
true bypass ano
vstup/výstup jack 6,3 mm
napájení 9V baterie nebo adaptér (mínus uprostřed)
rozměry 122 mm x 74 mm x 54 mm
hmotnost 540 g


Web
www.bigjoestompboxcompany.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Big-Joe-B308-Compbox-kompresor-urceny-predevsim-na-elektrickou-kytaru~24~duben~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.