Behringer Hell Babe HB01 - trend firmy Behringer pokračuje

Behgringer Hell Babe HB01 - trend firmy Behringer pokračuje
Behgringer Hell Babe HB01 - trend firmy Behringer pokračuje

Trend firmy Behringer v produkci levných kytarových efektů je v poslední době zřejmý. Po klonech krabiček Boss přichází s kvákadlem na první pohled zaměnitelným s podobnými typy Dunlop. Při bližším ohledání jsou však patrné podstatné rozdíly. Celé šasí tvoří plastový, byť bytelně působící odlitek, ze stejného materiálu je samotný pedál s gumovou protiskluznou vrstvou na nášlapné ploše. "Podvozek" v podobě hliníkového krytu je vybaven šachtou pro snadnou výměnu napájecí 9V baterie, čtyřmi gumovými nožičkami a jednoduchými popiskami jednotlivých připojovacích konektorů, indikačních a ovládacích prvků. Pravý bok HB01 je vybaven očekávaným vstupním jackem, konektorem vnějšího napájecího zdroje, otočným krokovým ovladačem rozsahu kvákání (Range) a stlačitelným přepínačem volby zesílení kvákání (Boost). Levý bok je kromě běžného výstupního jacku nečekaně vybaven dalším "bypass" výstupem (použitelným například pro ladičku) a třemi malými potenciometry na nastavení úrovně zesílení funkce Boost, šířky kvákaného frekvenčního pásma Q a posunutí tohoto pásma směrem k výškám či basům - Fine.

Po zapojení a prvním pohybu přichází automatická aktivace (chybí nášlapný spínač natvrdo) v podobě optického sepnutí, jehož časovou prodlevu lze na spodním panelu přístroje rovněž doladit. Nepříjemným zjištěním je však neustálé vracení se pedálu do výchozího bodu. Kytaristé používající kvákadlo jako filtr z něho tedy nemohou při hře sundat nohu potřebnou k ovládání dalších efektů - po uvolnění pružina vrátí pedál na "patu" a obvod se automaticky vypne. Chod pedálu podepřeného pružinou jde pocitově jakoby nikam - a je rozsahově omezen.

Samotný zvuk je pro mne osobně zklamáním - i přes množství ovládacích prvků. Především je to znatelné zpoždění změny zvuku za pohybem pedálu, rozsah (Range) je vzhledem k omezenému pohybu samotné "šlapky" použitelný pouze v nejnižších hodnotách (ve vyšších je přeběh nekontrolovatelně rychlý), a to ještě s maximální šířkou pásma Q a aktivací Boost zesílení. I tak je však výsledný kvákavý zvuk příliš tenký a méně konkrétní, což zvláště vynikne při přímém porovnání s klasickými kvákadly - v mém případě Dunlop JH-1S. I za cenu HB01 kolem 1000 Kč si nejsem jist, zda to při porovnání, zvláště inzertních cen použitých kvákavých klasik, znamená úsporu na správném místě.

Psáno pro časopis Muzikus