Behringer BCA 2000 - audio/MIDI rozhraní s kontrolérem

Behringer BCA 2000 - audio/MIDI rozhraní s kontrol
Behringer BCA 2000 - audio/MIDI rozhraní s kontrol

Před nedávnem jsem v Muzikusu recenzoval dva kontroléry BCF a BCR 2000. Model BCA 2000 tuto sérii doplňuje na trio, ale přes docela značnou vizuální podobnost jde o něco úplně jiného - jedná se totiž o externí audio rozhraní s podporou USB 2.0 a slušnou řádkou zajímavých vlastností, navíc s klasicky dumpingovou cenou. Schopnosti MIDI kontroléru nejsou v tomto případě to nejdůležitější...

Design a koncepce

BCA pochopitelně nezapírá svou příslušnost k sérii a výrobci, čili šasi a valná většina ovládacích prvků jsou shodné s předchozími modely, stejně jako barva se drží osvědčené tmavomodré. Z nějakého důvodu Behringer tentokrát nepoužil své "nekonečné" value potenciometry, ale nahradil je klasickými, bohužel bez podsvětlené stupnice (místo ní je podivná plastová obroučka se zářezy). Přední část panelu obsahuje pouze vysokoimpedanční kytarový vstup a dva sluchátkové výstupy, většina konektorů je totiž ukryta na zadní desce - najdeme zde XLR/jacky pro zapojení dvou mikrofonů, dva jacky linkového vstupu, dva jacky pro main out + 4 další audio out cinche, digitální/optické konektory in a out (S/PDIF, AES/EBU a ADAT) a MIDI (in, out, out/thru). Samotný hlavní panel s ovladači je rozdělen do několika sekcí - analog input dynamics (obsahuje noise supressor a limiter), mono input, stereo input a main, k tomu všemu klasický LED signal meter, skromnější indikace signálu/přebuzení pro digitální vstupy, tabulku signálové cesty (s indikací zrovna fungujících částí) plus obrovské množství tlačítek, která slouží k přepínání všeho možného (přiřazení sekce jednotlivým vstupům, phantom napájení a mnoho dalšího). I díky tomu působí BCA 2000 na první pohled trochu chaoticky, na druhou stranu všechno má svůj smysl a díky schématu se člověk dřív nebo později zorientuje.

 

Software a instalace

Na rozdíl od předchůdců je k "áčku" přibaleno CD s drivery, manuály a pár dalšími serepetičkami. Instalace probíhá po ose "plug-n-pray", tedy teoreticky stačí vložit disk, zapojit a zapnout zařízení a dostatečným počtem stisknutých nextů se propracovat k cíli. Ten je indikován zjevením ikonky na liště - pomocí níž se lze dostat do velejednoduché ovládací konzoly, kde lze nastavit latenci, prohlédnout si routovací tabulku, popř. přepínat digitální vstupy.

 

Co všechno umí

BCA 2000 využívá (teoreticky) 480 Mbit/s High Speed sběrnici USB 2.0, čili zvládá sample rate 96 kHz s 24 bitovou hloubkou. V plné palbě zvládá 8 in/8 out, kde se ovšem počítá se signálem z optického/digitálního vstupu (5-8 jsou navíc max 48 kHz) - vlastní analogové vstupy bere jako jeden stereo (tedy dva) kanál in. Pokud vaše PC z nějakého důvodu zvládá pouze USB 1.1, zůstane vám část kanálů a podpora 96 kHz sample rate upřena. Možnosti routingu jsou přebohaté (jejich tabulky ostatně spotřebují valnou část manuálu), nepříjemným problémem je ovšem fakt, že tři kanály analogového vstupu (jeden mono a jeden stereo) jsou vždy smíchány do klasické stereo stopy - co naplat, schopnost pobrat osm digitálních vstupů je sice příjemná, ale při domácím nahrávání je toto omezení zřejmě nejpoužívanější funkce nepříjemným handicapem. Velké plus má u mě BCA2000 za sekcičku s noise supressorem a limiterem - jsou účinné, nedegradují zvuk a zvlášť limiter má svůj smysl při zapojení více zdrojů signálu do analogových vstupů a přepínání mezi nimi. Ona přepínačová filozofie je vůbec docela zajímavá - prakticky vše na BCA se řeší sepnutím jednoho nebo více tlačítek; od volby vstupu přes umístění signal meteru do řetězce (input/output) až po nastavení vzorkovací frekvence. Určitě by to šlo řešit přes ovládací konzolu, ale ti, kdo rádi neustále něco mačkají, mají jedinečnou příležitost. Za zmínku stojí i schopnost interpretovat vícekanálový zvuk a příslušné konektory na zadním panelu.

 

A co z toho...

U BCA 2000 mě potěšilo několik věcí - v první řadě to byla schopnost bez delšího nastavování vyseknout pořádně "nakopnutou" a šumuprostou nahrávku z téměř libovolného zdroje. Plusem je pro mě i fakt, že produkt není přebytečně miniaturizovaný. Trochu za uši by ovšem Behringer zasloužil za to, že z obalu (a při troše smůly ani z manuálu) skutečnost o schopnosti nahrávat pouze stereo stopu z analogových vstupů nevyčtete... Jednoznačně plusově vyznívá cena - je totiž stejná jako u kontroléru BCF2000.

 

Info:

Behringer BCA 2000 je kombinací vícekanálové zvukové karty a MIDI kontroléru, určený pro počítače PC. Jeho cena je 7994 Kč včetně DPH.

 

Plus:

cena

funkce

 

Mínus:

nahrávání z více analogových zdrojů

Psáno pro časopis Muzikus