Bayger Boost Brighter - efektový pedál

Bayger Boost Brighter - efektový pedál
Bayger Boost Brighter - efektový pedál

V době konání veletrhu Muzika, v září na Výstavišti, se mi dostala do rukou velice zajímavá kytarová krabička, která už podle váhy slibovala, že to nebude jen tak nějaká rychlokvaška z Číny, o designu ani nemluvě. Když jsem rozlouskl nápis výrobce, tak jsem se těšil na testování, protože znalci vědí, s kým mají tu čest. Aleš Bajger, majitel firmy, se nemalou měrou zapsal do podvědomí kytaristů a basistů coby konstruktér lampových zesilovačů a efektových pedálů české společnosti George Dennis. Já sám již mnoho let používám pedály právě této značky k plné spokojenosti a vězte, že bych neměnil. Pojďme na to...

Žlutá krabice z poctivého plechu a střídmého klasického designu na sobě nese šest ovládacích prvků. Když začneme odspodu, tak je zde nezbytný nožní přepínač On-Off, pak čtveřice vkusných otočných knoflíků potenciometrů a třípolohový ruční přepínač. Vše je doplněno světelnou diodou a dvěma zdířkami na jack In a Out a vstupem pro napájení z adapteru. Tedy naprostá klasika. Alespoň dle vzhledu. Pedál spočívá na bytelných gumových nožkách, které se asi jen tak neulomí a nepromáčknou. To by měla být samozřejmost, ale viděl jsem už naprosto neuvěřitelné výrobky, které už nové nešly použít. Ovšem to zajímavé se skrývá samozřejmě uvnitř.

 

Není to pouze obyčejné zkreslovadlo typu boosteru nebo overdrivu, ale výkonný pedál s exciting filtrem. To je zařízení, které značně upravuje výsledný signál velkým množstvím barevného spektra. Co si může kytarista (a potažmo i basista) více přát, než aby si nalezl ten „svůj“ tón. Troufám si tvrdit, že tenhle pedál to do značné míry umožňuje. Je pravda, že dlouhou dobu jsem si při testování nevěděl s pedálem rady, právě proto, že umožňuje širokou paletu nastavení. Až po konzultaci s výrobcem jsem pak přesně poznal, jak na to. Podívejme se tedy blíže na ovládací prvky.

 

Ovládací prvky

Nožní spínač je typu FTB, tedy true-bypass, což umožňuje, aby po vypnutí signál procházel nerušeně skrz krabičku do dalšího efektu nebo zesilovače beze ztrát. Krabička takzvaně „nežere“ signál.

 

Gain - nastavuje vstupní úroveň signálu z kytary do pedálu. Tune - vyladí kmitočtové pásmo, ve kterém efekt pracuje (asi 300 Hz až 3 kHz). Blend - mixáž upraveného signálu v kladné nebo záporné polaritě.

 

Volume - nastavuje výstupní signál z efektu. Světelná dioda - signalizuje zapnutí a vypnutí pedálu. Třípolohový přepínač - Boost (nastavuje zkreslení podobné přebuzenému zesilovači), Dist (nastavuje zkreslení křemíkovou diodou), Over (zkreslení LED diodou).

 

To zajímavé

Po laborování s prvky jsem došel k až výrobcem konzultovanému a doporučenému nastavení, ve kterém se opravdu efekt naplno projevil. Tedy postupně - Gain na polohu cca 9 hod., Tune a Blend na polohu „ za deset minut dvě“ a Volume na polohu cca 3 hod. To je tedy základní nastavení, se kterým lze dále pracovat dle vaší chuti. Jemné dolaďování knoflíku Blend a Tune následně obarví harmonickými frekvencemi výsledný tón. Samozřejmě, že mohu přidat více zkreslení gainem a upravit sílu konečného výstupu do zesilovače. Jako správný exciting filter ovlivňuje výsledek v prostoru, kde hrajete, tzn. dá se pracovat s vyššími harmonickými, zrovna tak jako ovlivňuje prostor harmonických tónů u dobrého akustického nástroje. To je, myslím, hlavní výhoda a snad i poslání tohoto přístroje.

 

Zvuk je plný, brilantní, mnohonásobně tvárný a každý si nastaví ten svůj. Použití je i v kombinaci s baskytarou, a dokonce i s akustickou kytarou, což není až tak obvyklé. Tedy univerzální mašinka pro radost.

 

Shrnutí a závěr

Jsem velmi potěšen, že i mezi hrůzostrašnou záplavou výrobků, proudících k nám především z Východu, a jejichž kvalita je i vzhledem k ceně dosti diskutabilní, nněkteří naši konstruktéři a výrobci neztrácí chuť, nadšení, vytrvalost a víru ve své schopnosti. Hluboce před nimi smekám v úctě. Aleš Bajger je toho živým důkazem a jeho dlouholetá práce hovoří za něj. Jednoznačně efektový pedál chválím.

 

Info:

Efektový pedál Bayger Boost Brighter Made in Czech Republic je k dostání za maloobchodní cenu 3490 Kč Kč včetně DPH.

 

Plus:

vynikající univerzální využití

poctivá a bytelná konstrukce

design

hmotnost

cena

 

Mínus:

umělohmotné zdířky vstupu a výstupu

napájení pouze adaptérem (může to však být i plus)

 

ovládací prvky: nožní přepínač, třípolohový ruční přepínač, Gain, Tune, Blend, Volume

LED dioda: ano

rozměry: 140 x 130 x 35 mm (bez ovládacích prvků)

hmotnost: 0,6 kg

Psáno pro časopis Muzikus