Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty
Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Americká firma Pigtronix před časem přišla s miniefekty Bass Envelope Phaser, Bass Fat Drive a Philosopher Bass Compressor. Všechny tři se dostaly do Muzikusu na test, a tak máme dnes šanci podívat se těmto kouskům na zoubek.

Všechny tři efekty jsou uloženy v kompaktních krabičkách, které jsou vyrobeny z kovu, všechny mají bílou barvu s barevnou vrchní stranou. Z pravé strany je vždy vstup typu jack pro nástrojový kabel a vstup pro připojení stejnosměrného adaptéru. Na levé straně najdeme jackový výstup.

 

Efekty jsou napájeny pouze z adaptéru, který je dodáván společně s efektem. V balení ještě nalezneme oboustranné samolepky k připevnění efektu do pedalboardu.

 

Bass Envelope Phaser

Tento efekt je kombinací jednoduchého envelope filtru a phaseru. K ovládání efektu slouží knoflík Sensitivity, kterým se nastavuje citlivost (nebo práh, chcete-li) envelope filtru, dále je to Resonance, kterým se nastavuje rozsah opačné fáze phaseru. Pak je to kloubový přepínač Up/Down, kterým nastavujeme směr envelope filtru, a konečně spínač Engage, kterým efekt zapínáme a vypínáme.

Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty
Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Zvukově pedál poskytuje dva jednoduché efekty v jednom - a je to jeho výhoda i nevýhoda v jednom. Pokud prahnete po kombinaci obou efektů, určitě si najdete nějaký poměr, který vám vyhovuje. Ani jeden efekt nejde tolik do extrému zkreslení jako u samostatných efektů, ale osobně to nepovažuji za mínus. Oba efekty se výborně doplňují a osobně mě nejvíce oslovilo nastavení Sensitivity na 10 hodinách a Resonance na 2 hodinách - s přepínačem Up i Down. S tímhle efektem se dá docela dobře experimentovat a hodí se především pro styly funky.

Ale na druhou stranu není možné ani jeden z efektů ovládat tak, jak jste možná zvyklí ze samostatných krabiček. U filtru lze nastavit pouze citlivost a směr, u phaseru pouze míra opačné fáze. U obou efektů lze často nějakým způsobem ještě nastavit ekvalizaci.

 

Problém je, že oba efekty lehce působí, i když jsou nastaveny na nule. Což v praxi znamená, že pokud chcete jen jeden, nemáte šanci a vždycky vám tam bude „prolejzat“ i ten druhý.

Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty
Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Bass Fat Drive

Tento efekt je kombinací lampového emulátoru a overdrivu (alespoň dle tvrzení výrobce). Ovládá se knoby Vol (výstupní hlasitost), Gain (určuje míru zkreslení tónu) a Tone (slouží k ovládání low pass filtru). Dále je tu kloubový přepínač More, s nímž lze ještě výrazně zvýšit míru zkreslení. A pak je tu spínač Engage, kterým se efekt zapíná a vypíná.

 

Zkreslení, které jistě stojí za pozornost. Přestože má některé mouchy předchozího efektu - třeba že i zkreslení i low pass filtr fungují, i když jsou nastaveny na nule, a ne tak velká ovladatelnost jednotlivých efektů - určitě se jedná o povedený efekt, který poskytuje spoustu zajímavých možností zkreslení i právě v kombinaci s low pass filtrem. Stranou bych nechal tvrzení, že tento efekt slouží i k emulaci lamp. Mně osobně to tak nepřišlo, a od efektu jsem to ani neočekával.

 

Efekt dobře pracoval od lehkého až po opravdu drtivé zkreslení, které šlo ještě umocnit spínačem More. Spolu s low pass filtrem pak šlo nastavit lehké zkreslení s hlubokými frekvencemi pro větší prostor, velké a hluboké zkreslení pro pulsující rockové doprovody nebo velké zkreslení s vysokými frekvencemi, které se skvěle hodilo třeba na sólovou hru.

 

Firma Pigtronix byla založena v roce 2004 Davidem Koltaiem a Brianem Bethkem, kteří se znali ze studií na Middlebury College v americkém Vermontu. David Koltai stavěl první efekty už na vysoké škole a když zjistil, že ho to baví, vydal se studovat elektrotechniku do kanadského Vancouveru, kde strávil rok. Po ukončení studií již rozjel vlastní firmu Pigtronix, pojmenovanou po jeho prvním efektu Pigtron.

Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty
Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Philosopher Bass Compressor

Tento efekt v sobě opět snoubí dva efekty, a to kompresor a overdrive. K ovládání máme k dispozici knoby Volume (výstupní hlasitost efektu), Sustain (jímž se určuje práh, kdy začíná kompresor působit na zvuk) a Compression (který určuje poměr čistého a upraveného zvuku). Dále je tu kloubový přepínač Grit, jenž přidává overdrive k výslednému zvuku - podle výrobce inspirován zvukem Jacka Bruce.

 

Kompresor má vlastně tři funkce, dvě z nich ale příbuzné - při správném nastavení funguje nejen jako kompresor, ale i jako limitér. Opět efekt lehce funguje, i když je nastaven na nule, ale tomu se zřejmě u této řady nelze vyhnout.

Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty
Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Při nastavení sustainu na nulu právě funguje jako limitér a jen jemně uhlazuje výkyvy zvuku. S přidáváním „sustainu“ se ve zvuku objevovala čím dál víc komprese, až při vytočení zcela doprava získáte takový ten osmdesátkový kompresor, který spousta hráčů vyžaduje. Dobře se dá pohrát s ovladačem Compression, tedy poměrem čistého a zkresleného zvuku, a to především po přepnutí kloubového přepínače na Grit. Dostanete tak do zvuku poměrně slušný overdrive, který lze díky nastavení poměru zkreslení dále upravovat a přidávat ho od nízkého až po velmi výrazné.

Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty
Basové efekty Pigtronix - pedálové efekty

Závěr

Všechny tři si zcela jistě najdou své uživatele, každý z efektů lze zajímavě použít. Sám bych viděl přínos spíš na pódiu než ve studiu. Jako největší plus beru fakt, že se jedná o kombinace efektů, takže z pedálů dostanete zvuk, který z normálního efektu získáte jen těžko. Další výrazné plus je, že se dodávají s adaptérem, což vůbec nebývá zvykem.

 

Ještě bych tu vyzdvihl jeden zápor, který mají všechny tři efekty. Výrobce sice uvádí, že mají okruh true bypass, ale o tom by se dalo s úspěchem pochybovat, neboť je slyšet rozdíl tónu při průchodu vypnutou krabičkou a při přímém zapojení do zesilovače. Je patrná lehká změna, tón není tak čistý a výrazný.

 

Info:

Efekty Pigtronix Bass Envelope Phaser, Bass Fat Drive a Philosopher Bass Compressor jsou pedálové efekty, které v sobě kombinují dva efekty a poskytují zajímavou úroveň zkreslení, vhodnou především pro pódia. Ceny jsou za Bass Envelope Phaser 5 270 Kč, za Bass Fat Drive 4 558 Kč a za Philosopher Bass Compressor 4 591 Kč.

 

Plus:

úroveň komprese (Compressor)

možnosti zkreslení (Fat Drive)

kompaktní velikost

jednoduché ovládání

dodává se s adaptérem

 

Mínus:

efekty fungují, i když jsou na nule

nefunguje true bypass

malá škála ovládání (Envelope Phaser a Fat Drive)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Bass Envelope Phaser

Okruhy Envelope Filter, Phaser
Ovládání Sensitivity, resonance
Spínače Engage, Up/Down
Rozměry 112 x 61 x 31 mm (h x d x v)
Napájení DC adaptér (18 V)
Dodává se s DC adaptérem (18 V)

 

Bass Fat Drive

Okruhy Analog Overdrive, Low Pass Filter
Ovládání Volume, Gain, Tone
Spínače Engage, More
Rozměry 112 x 61 x 31 mm (h x d x v)
Napájení DC adaptér (9–18 V)
Dodává se s DC adaptérem (18 V)

 

Philosopher Bass Compressor

Okruh Compressor
Ovládání Volume, Compression, Sustain
Spínače Engage, Grit
Rozměry 112 x 61 x 31 mm (h x d x v)
Napájení DC adaptér (9–18 V)
Dodává se s DC adaptérem 18 V

 

www:

www.pigtronix.com/product-categories/all-pedals

Psáno pro časopis Muzikus