muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraB.C. Rich Beast Neck Through - černá bestie

4.12.2008 | Autor: Jiří Polášek | sekce: pro muzikanty - testy

B.C. Rich Beast Neck Through - černá bestie

B.C. Rich Beast Neck Through - černá bestie

Tak tahle kytara s několika různými výkroji je opravdu "mistrovským kouskem pánů řezbářů". Její vzhled je podle mě tak trochu "fantasy" a dovedu si ji představit v rukou nějakého "padlého elfa". Stejně tak připomíná třeba draka... Pojďme se nyní na nástroj podívat zblízka.
Provedení

Leo Fender by se se svým praktickým přístupem k výrobě kytar asi divil. U výroby takovéto kytary s několika různými výkroji se určitě CNC mašina zapotí víc, než když obrábí tělo stratocasterů. I přesto jsou křivky kytary i všechny shora seříznuté hrany realizovány přesně. To, že je kytara vyrobena v Číně, dnes už tedy nehraje žádnou roli.

Testovaný kousek byl v komplet černém provedení s výjimkou několika drobných chromovaných součástek. Pro korpus kytary byla použita asijská náhrada mahagonu - nato wood, kterou B.C. Rich velmi často v různých sériích používá. Přední strana kytary má navíc krásnou kresbu - obláčkový javor v černém odstínu dodává kytaře opravdu luxusní vzhled.

Do černého ebenového hmatníku jsou vsazeny perleťové značky a dvacet čtyři pražců velikosti medium. Krk je klasicky javorový, ale jeho podstatnou vlastností je to, že je průchozí. Rohatá hlavice je pěkným doplňkem k bohatě vykrajovanému tělu. Najdeme na ni běžné "diecast" mechaniky. Na opačné straně je namontováno tremolo - opět standardní kopie v licenci Floyd Rose.

Kytara je osazena BDSM snímači (opět tradiční součást levnějších B.C. Rich kytar). Pomocí přepínače lze přepnout na zvuk jednoho nebo druhého snímače, eventuelně jejich kombinaci.

Pocity při hře

Málokterá z B.C. Rich kytar nabízí komfort při hře. Beast na tom není lépe. Je to kytara, se kterou se špatně manipuluje, špatně pohybuje a nedá se na ni hrát vsedě. Warlocka si ještě v pohodě položíte na koleno, Véčko lze zapíchnout při hraní vsedě do křesla, ale Beast vás píchá svými hroty. Na druhé straně, kdo by hrál na Beast vsedě, že? Naopak velice užitečnou vychytávkou, kterou umožňuje konstrukce průchozího krku, je možnost velmi pohodlného hraní ve vyšších polohách. Toho bylo dosaženo vybráním krku a korpusu v místě, kde jiné kytary mají překážející patku zajišťující spojení krku a korpusu.

Dílenské zpracování je také bez chyby - zabroušené, přesně zasazené pražce, dokonalé lakování, pouze knoflíky pro volume/tone byly zasazeny maličko nerovně a trochu dřely.

Zvuk

Vzhledem k tomu, že jsem měl v ruce už několik B.C. Rich kytar a jednoho Warlocka vlastním, vezmu v úvahu všechny zkušenosti. B.C. Rich kytary mají svůj zvuk, a nehledě na různé série a použité materiály, jejich zvuk je podobný. Dražší kytary z nata mají o něco výraznější zvuk než kytary z Bronze série (korpus z agathisu). Projevuje se to větší zpěvností, šťavnatějším zvukem, a to jak u čistého, tak i zkresleného zvuku. Stejně jako jiné kytary, i tahle Beast má výrazné basy při zapnutém krkovém snímači na nezkresleném kanálu zesilovače. Tyto basy je třeba na zesilovači stáhnout, protože při razantní hře celých akordů někdy až příliš vyčnívají hluboké tóny. Jinak byl čistý zvuk kytary příjemný, prostorovější na krkovém snímači.
Při zkreslení signálu zesilovačem poskytuje kytara dostatečné zázemí pro všechny rockery a metalisty. Výhodnější je použití kobylkového snímače, který je pro rychlé pasáže, staccata a jiné metalové techniky jako stvořený. Kobylkový snímač může být pro některé kytaristy alternativou využitelnou při sólech.

Plusem je plynulé ovládání úrovně signálu pomoci knoflíku Level, protože takto se dá hodně pracovat s dynamikou. Právě kombinace nižší úrovně signálu jdoucího do zesilovače, který není vyhulený na maximum, ale jen citlivě nakopnutý, poskytuje u této kytary netušené možnosti.

Závěr

Když to hodně zjednoduším, tak zvukem i provedením je kytara podobná spoustě modelů typu superstrat. Liší se především tvarem, který její použití vylučuje u velké části rockerů, třebaže rockový zvuk není nic, co by kytara nezvládla. Naopak pro přívržence metalu je to nádherný instrument, který nemusí být v některých momentech nejpohodlnější. Pro některé kytaristy může být ale důležitější snadný přístup k vyšším pražcům.

Aktuálně u B.C. Rich najdeme mj. i model Avenge SOB, který je modifikací původního tvaru Beast, ale je o 10 % menší, s tím, že délka menzury byla zachována. Naopak model Beast NJ, který jako jeden z prvních obsahoval Speedloader tremolo, v nabídce B.C. Rich chybí. Nejčerstvějším tvarem z dílny Richů je pro změnu mutace oblíbeného Warlocka a Beast. Pokud by se vám Beast zdála málo extravagantní, bývalý konstruktér firmy B.C. Rich Neal Moser vyrábí podobný model s označením Si-T.

Info:
B.C.Rich Beast Neck Through je šestistrunná elektrická kytara neobvyklého tvaru s průchozím krkem. Doporučená maloobchodní cena je 16 159 Kč včetně DPH.

Plus:
absence patky
design
průchozí krk

Minus:
problematický tvar
tónová clona

Technická specifikace:
korpus: Nato wood
krk: javor, průchozí
hmatník: eben, perleť
pražce: 24, medium (2,7 mm)
menzura: 25 1/2
kobylka: Floyd Rose
snímače: 2x B.C. Rich B.D.S.M
ovládání: 1x Volume, 1x Tone, přepínač

Psáno pro: časopis Muzikus 2008/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/BC-Rich-Beast-Neck-Through-cerna-bestie~04~prosinec~2008/

Komentáře

celkový počet: 1

Mark Maggot  Výborná kytara!!!

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.