přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

ostatní nástrojeAutoharp Oscar Schmidt OS 21C - akustická autoharfa

29.8.2010 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - testy

Autoharp Oscar Schmidt OS 21C - akustická autoharfa

Autoharp Oscar Schmidt OS 21C - akustická autoharfa

Dnešní testovaný nástroj tak často neuvidíte. Troufám si tvrdit, že velká většina z vás ho vidí poprvé, jako se to stalo mě. Nejsem odborníkem v testování harfovitých nástrojů a trochu jsem se zalekl, když mi byla doručena krabice s tajemným obsahem. Avšak po rozbalení jsem se s tajuplným nástrojem rychle skamarádil, a tady jsou mé první a následné dojmy.

Něco z historie

O původu autoharfy se vedou trochu spory. Má se za to, že roku 1882 jej patentově přihlásil německý emigrant ve Filadelfii Charles F. Zimmerman, ale současně si jej nechal patentovat v Anglii Němec Karl August Gutter z Markneukirchenu roku 1883. Ten svůj nástroj nazval Volkszither neboli lidová citera. Tvarem připomínal mnohem víc dnešní autoharfu. Zimmermann po návštěvě Německa začal vyrábět nástroje Gutterova tvaru a byl často považován omylem za tvůrce. Jméno Autoharp bylo však zaregistrováno až roku 1926 firmou Oscar Schmidt, která se na podobné nástroje zaměřila.

Něco z konstrukce

Moderní autoharfa má dnes 36 až 47 strun (testovaná jich má 36), které jsou laděny v kombinaci diatonické a chromatické škály. Ozvučné tělo je v podstatě dřevěná plochá bedýnka s otvorem uprostřed, podobně jako citera. Vyrobeno je z očkovaného javoru s blokem z borového dřeva a firmauvádí, že se jedná o ruční výrobu. První patentované autoharfy se však vyráběly z cedru a žebrování z topolu. „Finiš“ je sunburst, opatřený lakem vysokého lesku. Spodní strana bedýnky spočívá na třech gumových nožkách. Na rezonanční desce je v horní polovině září logo výrobce. Po obvodu jsou umístěny ladicí kolíky s názvy strun a vodicí opěrky strun. Přes struny je horizontálně přepaženo důmyslné zařízení s tlačítky, opatřenými akordovými značkami. Jedná se o mechanismus, který přitlačením na struny některé zatlumí filcovými dusítky - právě ty tóny, které nejsou obsaženy v akordu - a  pouhým drnknutím přes struny zazní uvedený akord. Je to jednoduché a jako spousta jednoduchých věcí takřka geniální. Při doprovázení písní prostými akordy se řídíme pouze akordovými značkami a vůbec nemusíme umět hrát na nástroj. Pokud však neklademe důraz na rytmus. Je jen trochu matoucí, zvláště pro kytaristy, že se drnká levou rukou a pravou se mačkají tlačítka, ale dá se zvyknout. Pod strunami na pomyslné dolní straně je umístěn kovový rám s držákem strun a těsně nad ním obrázek klávesnice s pojmenováním tónů kvůli správnému naladění nástroje. Tlačítka stojí ve třech řadách a uspořádána jsou v kvintovém kruhu. Tedy pořadí akordů po kvintách. První řada obsahuje durové kvintakordy, tedy v základním tvaru, druhá dominantní septakordy, tedy durové s malou septimou a třetí mollové kvintakordy. Pokud svůj pohled zaměříme v řadách pod sebou mírně doprava, dostaneme základní kadenci mollovou - tzn. akordy na I. IV. a V. stupni. Totéž provedeme s akordy durovými, ale v pomyslném trojúhelníku sousedních tlačítek. S tím si vystačíme v převážné většině písní. Kombinací je zajisté ještě více, protože řady jsou uspořádány pravidelně a stačí se trochu vyznat v harmonii. Je to opravdu šikovně vymyšleno. Holt Němci.

Něco ze hry

I když je v prvním plánu autoharfa konstruována jako nástroj doprovodný, umožňuje i hru melodickou a melodicko-harmonickou. Předpokládá to ovšem důkladně se s nástrojem seznámit a také samozřejmě cvičit. Autoharfa se nejvíce uplatnila již na počátku 20. století v americké lidové hudbě a bluegrassu. Dokonce se pořádají festivaly ve hře na tento pro nás neobvyklý nástroj a také workshopy a různé, třeba víkendové, kurzy. Američané zřejmě autoharfu milují. Nejznámější a legendární hráčkou byla kytaristka Maybelle Carter (1909-1978), s jejíž dcerou June se oženil country zpěvák Johnny Cash. Ze známějších hudebníků autoharfu také používali a používají např. Jon Anderson - zpěvák britské artrockové skupiny Yes, Jeff Lynne z ELO, Brian Jones z Rolling Stones, Steve Hacket z ranných Genesis, Joni Mitchell, Dolly Parton, Bruce Springsteen, Sheryll Crow ale i třeba Janis Joplin svého času.

Stručný závěr

Jako jednoduchý instrument nalezne uplatnění v mnoha akustických žánrech již s přihlédnutím k tomu, že se na něj nemusíme učit, pokud se někdo nechce stát přímo virtuózem. Výhodou je i možnost ozvučení kontaktním nebo magnetickým snímačem, což dává dobré výsledky. Při doprovodu písní nevyniká příliš dynamika, je to přece jen nástroj subtilní a komorní. Zvuk lze zesílit přirozeným způsobem položením na desku stolu, která znásobí hlasitost. K tomu jsou určeny i ty gumové nožky. Ale jako náhražka harfy, či spíše lyry, svůj účel splní. Nejvíce však připomíná zvuk citery, ze které bezesporu vznikl, jak svým posláním, tak i původem. Vyrábí se překvapující množství modelů, které se liší počtem strun, laděním a výbavou.

K nástroji je v balení přiložen ladicí klíč, podobný klíči pianovému. Ale šestatřicet strun bych ladit nechtěl. I když v dnešní době elektrických ladiček to už nebude takový problém. Budoucí autoharfisté, až na nástroj narazíte, alespoň vyzkoušejte jeho možnosti. Je to zábavné.

info
Akustická autoharfa Oscar Schmidt, model OS 21C, je určená k provozování lehčích žánrů, opatřená je třemi řadami tlačítek s akordy. Doporučená maloobchodní cena je 4950 Kč včetně DPH.

plus
dobré dílenské provedení
neobvyklost
snadná „obsluha“
kvalitní design
váha

minus
slabá dynamika
nešikovné ovládání pro kytaristy - drnkání vlevo

rozměry těla: 60 x 30 x 4 cm
počet strun: 36
počet tlačítek s akordy: 21
hmotnost: 4 kg

Víte že v Americe je založena také Síň slávy pro autoharfu. Funguje od roku 1992 a první celebritou se stala jak jinak než Maybelle Addington Carter. Ovšem posmrtně. A v roce 2007 její dcera June Carter Cash. Také posmrtně. Američané jsou velkými milovníky a propagátory tohoto nástroje. Uplatňuje se především v country oblasti, kterou považují za národní hudbu a harmonicky a rytmicky není příliš složitá. Funguje zde několik asociací, festivalů, jamboree a spousta workshopů. Dokonce i Autoharp Radio. Vychází tištěné výukové příručky a školy. Na internetu je mnoho odkazů na výrobce, hráče a nadšence v tomto oboru. Jiný kraj - jiný mrav...

Psáno pro: časopis Muzikus 2009/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Autoharp-Oscar-Schmidt-OS-21C-akusticka-autoharfa~29~srpen~2010/

Komentáře

celkový počet: 3

slider  drnkání vlevo..
Hroch  Jeden omyl
masák  autoharfa

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.