Austrian Audio Hi-X15 a Hi-X25BT - kabelová a bluetoothová sluchátka

Austrian Audio Hi-X15 a Hi-X25BT - kabelová a bluetoothová sluchátka
Austrian Audio Hi-X15 a Hi-X25BT - kabelová a bluetoothová sluchátka

Další malé Vánoce v mé chaloupce s doškovou stříškou kdesi pod Svatým Kopečkem. Tentokrát ke mně došla dvoje elegantní sluchátka firmy Austrian Audio. Jedna kabelová a jedna bezdrátová s možností připojit k nim kabel taky.

 

Firma Austrian Audio vznikla v roce 2017, nějakou dobu poté, co byly uzavřeny vídeňské provozy firmy AKG, když tuto značku spolkl koncern Harman. I sebrali se manažeři a vývojáři, co zbyli po Rakousku z AKG, a pustili se do vývoje a výroby vlastních sluchátek a mikrofonů. Podle tohoto pozdravu, co mi přišel domů, myslím, že velmi úspěšně.

 

Popis vnější

Technicko-kategoricko-teoreticky jde v obou případech o uzavřená circumaurální sluchátka s eliptickými náušníky. Přeložím do našinštiny to, co necvičenému oku možná přijde jako maďarská nadávka. Tajemné slůvko circumaurální, někdy taky „over ear“ znamená, že svoje ucho do nich

schováte celé, pokud tedy nejste netopýr, slon či pudl (to byste se divili, kdo všechno Muzikus čte). Termín uzavřená sluchátka, někdy taky „closed back“, znamená, že vnější stěna sluchátkové mušle je pevná a neprůzvučná. Netvoří tak k přední stěně membrány akustický zkrat (jakože to fouká odpředu dozadu jenom těsně kolem dokola, ale už ne ven), ale tím zase má zadní stěna sluchátkové membrány za sebou menší objem, a tedy i menší volnost pro svoje kmitání. To jsou ale témata pro technické kompromisy vývojářů, které v tomto případě podle mě dopadly velice úspěšně. Mušle sluchátek jsou u obou eliptické, čímž lépe vyhovují lidské ušní anatomii.

Zevně jsou oboje sluchátka téměř stejná a taky zvukem i parametry jsou si hodně podobná. Jenom kabelová verze má vnější stěnu sluchátkové mušle šedou, matně kovově zbarvenou, zatímco bluetoothová verze má vnější stěnu mušle černou.

Mušle je k mostu připevněná kovovou nemagnetickou vidlicí, eloxovanou, barvy vínové červeně s lehkým hedvábným leskem. Magnetické, tedy ocelové, jsou až pružné výsuvné segmenty mostu doprovázené plastovou „zubačkou“ pro opakovatelné nastavení délky mostu a tím i polohy sluchátek na hlavě. Kablík mezi sluchátky vstupuje do mostu plíživě a nenápadně po vnitřní straně vidlice, takže jeho utržení při manipulaci zbloudile zaháknutým prstíkem snad nehrozí. Náušníky i střed mostu jsou čalouněny měkkou, velmi příjemnou černou koženkou.

Popisy, které že sluchátko je to pravé, jsou jasně vymalované vevnitř uprostřed krycí tkaniny. Je to praktické, neboť označení je blbuvzdorně jasné v okamžiku, kdy tuto informaci potřebujete, tedy když si tuhle parádu nasazujete na kokos, ale nehyzdí, když už ji nepotřebujete, neb už máte stroj na šišce a nasloucháte.

U kabelových sluchátek Hi-X15 je kabelový vstup jako obvykle na levé straně. Samice TRS jack průměru osminy palce (čili běžný malý jack) je jištěna proti vytržení bajonetovým výliskem v plastu. Speciální kablík má na jednom samci opačný výlisek a na druhé straně běžný malý jack bez bajonetu. K tomu redukce z malého jacku na velký čtvrtpalcový (takový ten třeba kytarový, ale stereo).

U kabelových i bezdrátových sluchátek Hi-X25BT se kabel připojuje naopak zprava. Na vnějším obvodu sluchátkové mušle, hnedle vedle náušníků, je tlačítko k zapnutí a vypnutí. Dvě LED diody indikují různé funkce a samice malého konektoru USB-C (tedy toho hladkého oblého a bez zoubků, který Evropská Unie doporučuje k použití jako univerzální konektor pro nabíječky, ale skoro nikdo ho doma nemá, protože má mini-USB nebo micro-USB). K němu jsou přibaleny dva kabely - jeden má USB-C na obou stranách a redukci na velkého USB samce - ten slouží pro nabíjení baterek a spojení s počítačem. Druhý kabel má z jedné strany taky USB-C a na opačné straně malý TRS jack s redukcí na velký pro připojení sluchátek k běžnému analogovému signálu.

K oběma sluchátkům je přibalen frajerský váček z umělého semiše. Za zmínku také stojí, že stahovací pásek ze suchého zipu držící krabici může po rozbalení sloužit jako držák či stahovadlo na kabel či kabely.

 

Popis funkční

U kabelových sluchátek Hi-X15 je věc jasná. Zastrčíte do nich zleva zespodu kablík, pootočíte jackem, aby nevypadl, kouknete, jestli na druhé straně potřebujete malý nebo velký jacka a podle toho dáte či nedáte redukci, zapojíte a hrajete. Pokud potřebujete kablík odkudkoliv vytáhnout, taháte vždycky za konektor, abyste kablík netrápili a dlouho vám vydržel.

Dráto-bezdrátová sluchátka Hi-X25BT to mají zamotanější. Mohou fungovat jako klasická kabelová anebo digitální kabelová, krmená přes USB nejen proudem, ale i digitálním zvukem, anebo jako sluchátka bezdrátová, energií krmená z baterek a zvukem vzduchem přes bluetooth. Vpravo vedle tlačítka je červená LED dioda indikující dobíjení. Když je nabito, zhasne. Modrá LED dioda vlevo indikuje digitální audio. Režim bluetooth vzbudíte stlačením kouzelného, protože jediného, tlačítka aspoň na dvě vteřiny. Hodná slečna, co tam sedí pořád uvnitř, vám napřed ohlásí „power on“, a když v okolí na vás někdo či něco cení modrý zub, ohlásí „connected“. Vůbec nevím, jak ji tam dovnitř dostali. Všechno ostatní se odehrává přes úsečkovité osahávací čidlo zvenku pravé mušle. Pošup prstem nahoru či dolů mění hlasitost a při dosažení meze to tiše pípne. Krátký poťuk na čas zastaví přehrávání - to si většinou potřebujete něco udělat či vyřídit a o sluchátka se nestaráte. Leč ony se starají o vás a po dalším dotyku, byť třeba nechtěném, spustí nanovo. Pokud byl dotyk fakt nechtěný, může to někdy vadit. Ale to je určitě jediná moje výtka, jinak je dotykové ovládání sluchátek obrovská frajeřina. Krátkým poťukem na senzor taky přijmete či ukončíte hovor. Dvojťukem přikážete další skladbu nebo odmítnete hovor. Trojťukem se buď vrátíte o skladbu zpět, anebo na start té aktuální, to podle softwaru v mobilu. Položíte-li prst na senzor aspoň na tři vteřiny, probudí se v mobilu hlasový asistent, pokud ho tam máte. Vypíná se to všechno zase kouzelným tlačítkem, drženým aspoň po tři vteřiny. Hodná slečna vám k tomu řekne „power off“.

 

Dojmy z poslechu a používání

Porovnal jsem oba typy, Hi-X15 i Hi-X25BT, s několika jinými značkovými sluchátky, včetně mých hodně oblíbených. A oboje testovaná sluchadla si vedla velice výborně. Eliptické náušníky a mezi nimi dostatečný prostor (i pro moje nemalé uši) zajistí, že sluchátka vás celkem dobře odtlumí od okolního hluku a dá se s nimi taky cvičně bubnovat - jakože do sluchátek jde hudba a vlastním bubnováním je nepřeřvete. Trochu méně se hodí pro pouliční poslech, hlavně ve městě, protože hůř s nimi reagujete na různá zvuková varování a může se vám, zabraným do sugestivního zvuku, něco přihodit. Poslech v interiéru, ať už to je studio, nebo gauč v obýváku, je komfortní. Oproti venkovně laděným typům mají lehce utlumeny basy okolo 200 Hz ve prospěch jasných středů, takže nejspíš i tvůrci počítali víc s interiérovým či studiovým poslechem. Ty tři oktávy pod nějakými 130 Hz, tedy ty správné basy, ovšem pumpují velice přesvědčivě. Tohle se týká kabelové i kabelo-bezkabelové verze.

 

Závěrem

Tleskám.

 

Info:

Kabelová sluchátka Austrian Audio Hi-X15 jsou eliptické uzavřené circumaurální mušle. Cena je 2590 Kč.

Kabelová a bluetoothová sluchátka Austrian Audio Hi-X25BT jsou eliptické uzavřené circumaurální mušle, poslech je po kabelu analogově nebo digitálně přes USB, anebo digitálně bezdrátově přes Bluetooth, dotykové ovládání je v režimu Bluetooth. Cena je 3790 Kč.

 

Plusy (u obou)

velmi příjemný zvuk

příjemné měkké náušníky

na tu kvalitu velmi vstřícná cena.

 

Mínus (u Hi-X25BT)

Cctlivost dotykového ovládání i na bezděčné doteky ruky či ramene

 

Technické parametry:

12 Hz až 24 kHz 25 ohmů 150 mW 113 dBspl/V 5.0 až 30 hodin

Hi–X15 Hi–X25BT
frekvenční rozsah (pro pokles -10 dB)
Impedance
maximální vstupní výkon
citlivost (na 1 kHz)
verze Blue-Tooth
délka kabelu 1,4 m 1,3 m (USB-C), 1,4 m (USB-C, jack)
provozní doba baterek
váha 255 g 270 g

 

https://austrian.audio/hi-x15-hi-x25bt-headphones/

Psáno pro časopis Muzikus