muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

hardwareAudiotrak Prodigy 192

12.1.2003 | Autor: Oldřich Tureček | sekce: pro muzikanty - testy

Audiotrak Prodigy 192

Audiotrak Prodigy 192

Poměrně rozsáhlá řada levných zvukových karet korejské firmy Audiotrak byla nedávno doplněna o nové typy. V tomto testu si představíme jeden z nejnovějších - kartu Prodigy 192, která je velmi zajímavá svými udávanými parametry.


Audiotrak Prodigy 192

Audiotrak Prodigy 192

O co jde
Prodigy 192 je PCI zvuková karta s 24bitovými AD/DA převodníky a s podporou vzorkovací frekvence až 96 kHz pro nahrávání a 192 kHz pro přehrávání. Karta obsahuje dva nesymetrické linkové vstupy, jeden mikrofonní vstup, šest analogových nesymetrických výstupů (podpora surround 5.1), digitální výstup s podporou AC3 (koaxiální i optický) a interní digitální S/PDIF vstup pro připojení mechaniky CD-ROM. Na kartě najdete konektor pro připojení rozšiřujícího modulu Audiotrak MI/ODI/O, který doplňuje Prodigy 192 o MIDI rozhraní (1 vstup a 1 výstup) a digitální vstup (koaxiální i optický). Analogové vstupy a výstupy Prodigy 192 jsou vyvedeny na stereofonních konektorech (3,5mm jack). Ke kartě jsou dodávány softwarové ovladače pro operační systémy MS Windows 95/98/2000/XP.

Bližší pohled
Ve velké krabici malá kartička - i tak by se dalo charakterizovat vybalování Prodigy 192. V krabici najdete kromě samotné karty ještě anglický návod, CD-ROM s ovladači a CD-ROM se softwarovým přehrávačem PowerDVD firmy Cyberlink. Prodigy 192 je určena především pro aplikace s výstupem zvuku ve vícekanálovém formátu, například surround 5.1 při přehrávání DVD, kde může být velkou výhodou podpora vzorkovací frekvence 192 kHz. Kartu je samozřejmě možné použít i pro HDR aplikace, pokud bude stačit počet vstupů.
AD/DA převodníky jsou umístěné přímo na kartě. Moc se mi nelíbí připojování analogových signálů ke vstupům a výstupům pomocí 3,5mm jacků, ale je pravda, že větší konektory se na kartu prostě nevejdou. Možná by bylo lepším řešením použít nějakou vhodnou kabelovou redukci a třeba by to ani nebylo výrazně dražší než malé jacky.
Absence MIDI rozhraní na kartě samotné mi nijak nevadí, vzhledem k tomu, že je dostupný rozšiřující modul MI/ODI/O, který kromě MIDI vstupu a výstupu umožňuje rozšířit Prodigy 192 také o digitální S/PDIF vstup. Toto řešení mi připadá zdařilé, kdo potřebuje používat Prodigy například jen pro přehrávání zvuku ve vícekanálovém formátu, nemusí si rozšiřující modul kupovat a ušetří.
Mikrofonní vstup na kartě je nesymetrický, vhodný pro připojení například běžného multimediálního kondenzátorového mikrofonu, kterému odpovídá i kvalita mikrofonního předzesilovače. K dispozici je nestandardní phantomové napájecí napětí 5 V. Výrobce určitě nepředpokládal použití karty pro nějaké HDR aplikace používající kvalitní mikrofony. Karta také neumožňuje současně používat mikrofonní a stereofonní linkový vstup.
Využití šesti analogových výstupů závisí na konkrétní softwarové aplikaci. Je možné používat výstupy například jako surround 5.1 ze softwarového přehrávače DVD nebo jako samostatné výstupy libovolné HDR aplikace. Prodigy 192 je vybavena i kvalitním sluchátkovým zesilovačem na výstupech 5 a 6. Karta zároveň umožňuje zapnout hardwarový monitoring, kdy ve výstupu 5 a 6 (a tedy například ve sluchátkách) lze monitorovat mikrofonní vstup, stereofonní linkový vstup nebo digitální vstup (pouze s připojenou rozšiřující deskou MI/ODI/O).
Formát digitálního výstupu lze přepínat mezi komerčním S/PDIF a profesionálním AES/EBU, digitální výstup podporuje i vícekanálový formát AC3, takže je možné jej využít například pro připojení A/V receiveru při přehrávání DVD.Direct Wire
Direct Wire je v podstatě logickým využitím toho, že softwarový ovladač Prodigy 192 podporuje přímo všechny dostupné formáty ovladačů používané multimediálními a HDR aplikacemi. Je to vlastně softwarový panel, na kterém máte možnost nastavit směrování vstupů a výstupů mezi standardy MME, ASIO a GSIF - tedy vlastně provádět routing signálů mezi těmito standardy přímo pomocí softwaru v digitálním tvaru. V praxi to znamená, že například na vstup Gigasampleru si přivedete výstup přehrávače DVD. Nebo HDR aplikací (Logic, Cubase, Nuendo atd.) nahráváte například signál z výstupu WinAmpu. Nebo libovolnou další kombinaci, která vás napadne a kterou potřebujete. A to všechno bez drátů, bez propojování analogových signálů a tím i bez ztráty kvality. V téhle cenové třídě zvukových karet se podobný systém jen tak nevidí a za tohle si Audiotrak zaslouží jedničku s hvězdičkou.
Díky podpoře různých formátů je tedy Prodigy 192 schopna pracovat snad s libovolným HDR programem, v návodu je popsaná konfigurace programů SoundForge, WaveLab, GigaStudio, Sonar/Cakewalk, Logic, Nuendo a Cubase.

Zvuk
Zvuk karty je dynamický, čistý, vadou na kráse je pouze průměrná kvalita mikrofonního vstupu. Navíc se při nastavování vstupní citlivosti softwarovým faderem v ovládacím panelu objevuje ve zvuku slabé lupání. Pro použití běžných multimediálních elektretových mikrofonů kvalita vestavěného předzesilovače nevadí, pro nahrávání signálu z mikrofonů v HDR aplikaci doporučuji použít externí mikrofonní předzesilovač připojený do linkových vstupů. Po technické stránce je karta vyřešena solidně, hodnota odstupu rušivých signálů u linkových vstupů leží v rozmezí 79-82 dB, u mikrofonních vstupů v rozmezí 62-79 dB (závisí na nastavení vstupní citlivosti). To jsou parametry více než slušné, vzhledem k tomu, že AD/DA převodníky jsou umístěny na kartě v počítači.

Závěr
Prodigy 192 je zvuková karta, která nabízí kvalitní zvuk a velmi zajímavé možnosti a parametry za solidní cenu. Především kvalitou softwarových ovladačů a jejich možnostmi (Direct Wire) předčí i řadu jiných, obvykle výrazně dražších karet. Pokud vám stačí dva analogové vstupy a potřebujete více analogových výstupů, nebo digitální výstup ve formátu AC3, používáte HDR aplikace, nebo prostě jen na počítači přehráváte filmy na DVD, rozhodně stojí za to si Prodigy 192 alespoň vyzkoušet.

info
Prodigy 192 je zvuková karta (24 bit/96 kHz pro nahrávání a 192 kHz pro přehrávání) s možností rozšíření o MIDI rozhraní a digitální vstup. Cena je 6190 Kč.
plus
solidní softwarové ovladače
Direct Wire
solidní zvuk
možnost připojení sluchátek
možnost rozšíření o MIDI rozhraní
dodávaný software PowerDVD
minus
kvalita mikrofonního předzesilovače
"lupání" při nastavování citlivosti mikrofonního vstupuPsáno pro: časopis Muzikus 2002/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Audiotrak-Prodigy-192~12~leden~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.