muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

hardwareAudiotrak Maya44

14.11.2002 | Autor: Dušan Čupa | sekce: pro muzikanty - testy

Audiotrak Maya44

Audiotrak Maya44

Jako houby po dešti se už několik let objevují karty do PC, které nám v různé kvalitě rozšiřují a nahrazují drahé a složité nahrávací systémy. Vnášejí do práce s hudbou více pohodlí a možností pro každého, kdo s ní jakkoliv pracuje. Korejská firma Audiotrak proto uvádí na trh novinku Maya44, která je připravena pro nasazení v profesionálních podmínkách, ale spíš se bude řadit do kategorie pro práci či zábavu v domácích a amatérských podmínkách, např. pro DJe kteří mixují hudbu na PC, nebo pro hudebníky, kteří skládají a nahrávají hudbu na PC včetně možnosti užití softwarových virtuálních syntezátorů a efektů v reálném čase. Díky digitálnímu výstupu lze přehrávat DVD 5.1 kanál s AC3 out, atd.


Základní popis a příslušenství
Po vybalení karty z krabice zjistíme, že už v ní zůstal pouze manuál a univerzální instalační CD, které navíc obsahuje v elektronické podobě návody pro všechny produkty firmy Audiotrak. Karta je osazena čtyřmi stereofonními 6,3mm konektory, z čehož plyne, že dva z nich jsou stereofonní vstupy a dva stereofonní výstupy. Dále optický koaxiální digitální výstup s AC3 a digitální optický výstup S/PDIF. Karta je rovněž osazena konektorem pro připojení audio výstupu z CD mechaniky. DA převodníky jsou 20bitové, AD pak 18bitové. Karta je samozřejmě full duplex, což znamená, že lze současně nahrávat i přehrávat, má svůj interní mix, mikrofonní předzesilovač s phantom napájením a zesilovač pro sluchátkový výstup.

Popis driveru
Maya44 disponuje novým modelem driveru E-WDM, který poskytuje kvalitnější zpracování dat při maximální kompatibilitě s většinou aplikací. Velké množství uživatelů hudebních aplikací nenachází uspokojení mezi základními ovladači typu MME, Direct Sound, WDM, které nezajišťují dostačující výkon pro hudební produkci. E-WDM je systém, který podporuje tyto základní standardy, jako je MME, Direct Sound a navíc ASIO 2.0 a GSIF. Pracuje pod jakýmkoliv operačním systémem, v mém případě odzkoušeno na W98SE/2000. Díky tomuto kvalitnímu ovladači Maya44 představuje velice kvalitní multimediální systém pro PC přehrávající nejrozličnější formáty zvuku, jako jsou mpeg, avi, mov, mp3, wav soubory, DVD, video CD, hry s formátem DirectX. Není to samozřejmě jen o multimediálním přehrávání, ale také spolupráce s profesionálními nahrávacími programy, jako jsou např. Cakewalk Sonar, Cubase, Logic Audio, Sound Forge, Neuendo, Wave Lab. Díky velice nízké latenci je Maya schopna spolupracovat také se softwarovými samplery, z čehož pro ni plyne velké plus - kompatibilita s velice populárním samplerem Giga Studio, ale až od verze 2.20.42 (a to jen pod Windows 98SE). Nízká latence karty navíc umožňuje efektovat vstupní signál v reálném čase. Výborná věc nejen pro nás kytaristy je možnost prostě připojit kytaru rovnou do vstupu s předzesilovačem, použít (třeba v RT playeru od D-Soundu) nějaké softwarové efekty (jako jsou např. Stomp'n FX box Vol. 1 a 2 také od D-Soundu) a není potřeba hardwarových efektů. Zvuk je velice zdařilý, reálný a bez zpoždění.

Vstupy a výstupy
Do analogových vstupů 1 a 2, které jsou osazeny předzesilovačem, je možné připojit jak stereofonní 6,3mm konektor pro připojení dvou vstupů současně, nebo monofonní konektor, např. pro připojení mikrofonu, nástroje nebo jiného monofonního zdroje. Citlivost vstupů lze nastavit softwarově, jak bude popsáno níže v odstavci o ovládacím panelu. Vstupy 3 a 4 lze také použít jako monofonní, ale už ne jako mikrofonní nebo nástrojové, protože jsou bez předzesilovače. Analogový stereofonní výstup 1, 2 je hlavní monitorovací výstup. Analogový výstup 3, 4 je možné použít jako klasický výstup, ale díky vestavěnému zesilovači i jako výstup sluchátkový. Další konektor je koaxiální S/PDIF výstup pro připojení externích digitálních stereo zařízení (např. DAT). Poslední výstup na kartě je optický S/PDIF digitální stereo výstup pro připojení MD nebo CD rekordéru. Na kartě jsou pak další konektory přístupné pouze zevnitř PC. Jedním z nich je výše popisovaný vstup pro CD-ROM, dále dvoupinový digitální D-OUT konektor pro připojení k dalším digitálním zařízením, např. k jiným zvukovým kartám. Poslední je Miditrak2120 - konektor, který dává Maye možnost rožšíření o dva MIDI in, dva MIDI out a 32 MIDI kanálů.

Ovládací panel Maya44
Po dokončení instalace se v pravé části systémové lišty objeví ikonka ve tvaru číslice 4. Kliknutím na ni se spustí ovládací panel. V návodu je popsána verze 1.0, ale na instalačním CD už je verze 3.6. V podstatě ve funkcích se popisovaný panel od skutečného na CD příliš neliší, snad jsou jen vychytané mouchy, co se funkčnosti týče. Panel je rozdělen na šest stereofonních sloupců, indikátorů vybuzení a ovladačů hlasitostí. První sloupec jsou audio vstupy 1, 2 a druhý pak vstupy 3, 4. Následují sloupce analogových výstupů 1, 2 a 3, 4. V dalším sloupci se nastavuje a monitoruje úroveň S/PDIF výstupu. Poslední dvojitý sloupec je stereofonní master monitoring, tzn. nastavení hlasitosti celkového výstupu. Pod každým sloupcem najdete ikonku s indikací stavu, jíž je možné zapnout a vypnout danou šavli. Nad vstupy 1 a 2 je přepínač nastavení citlivosti vstupu pro čtyři různé zdroje signálu - Mic, Mix, Line a CD. Při jakémkoliv zvoleném vstupním zdroji ještě můžeme upravit citlivost dalším tlačítkem pevně o 20 dB. Při použití mikrofonního vstupu lze zapnout phantom napájení (12 V) pro kondenzátorový mikrofon.Tahové potenciometry lze ovládat jak šipkami na klávesnici, tak tahem myši nebo jejím kolečkem. Podle potřeby je dokonce možné v menu Config/Mouse wheel nastavit citlivost ve čtyřech rozsazích ą1,5 dB, ą3,0 dB, ą6 dB, ą12 dB.
Mezi další nastavitelné hodnoty patří vzorkovací frekvence. Na výběr máte tři -48 kHz, 44,1 kHz a Auto (automatická detekce). Dále v menu nastavení Config/Latency nastavujeme hodnoty latence mezi 64 a 2048 vzorky. Nastavení je nutno odzkoušet a použít nejvhodnější, které nebude způsobovat rušivé zvuky v signálu. Samostatné okno náleží pro funkci Direct Wire, což je jeden z dalších kladů této karty. Jde o softwarové vnitřní propojení výstupů a vstupů použitých programů při práci. Např. je možné vyvést výstup z Giga Studia, propojit ho na vstup programu, který používáme pro nahrávání např. do vstupu Cakewalku, takže není nutné zabírat fyzické vstupy a výstupy na kartě a převádět signál zbytečně z digitálu na analog a opačně. Možná znáte prográmek Virtual cabel, který tohle to dříve řešil.

Závěr
Nezbývá mi nic než udělit kartě vyznamenání ve výsledku testu v poměru k tomu, co umí, a za kolik je. Pro člověka, který doma či v malém studiu na PC pracuje s hudbou v jakémkoliv směru, je to ideální pomocník, protože pracuje spolehlivě a s většinou softwarových aplikací, ať už pro harddisk recording, práci s virtuálními samplery, nebo s užitím efektování vstupů v reálném čase. Se softwarovým prostředím se pracuje velice dobře a přehledně. Vyrovná se a možná i předčí některé zvukové karty, které se pohybují ve vyšší cenové hladině. Testoval jsem ve spojení se zesilovačem CardAmp také od Audiotrak a tato kombinace vytvořila kompletní a kvalitní ozvučení mého hudebního počítače. Jen bych asi uvítal monofonní vstupní a výstupní konektory, ale to už by se na panel nevešly digitální výstupy. Možná by byl vhodný externí panel připojený ke kartě, ale to už se dostáváme ke koncepci, která asi nebyla vzorem při návrhu této karty.

info
Maya44 je zvuková karta firmy Audiotrak se čtyřmi analogovými vstupy a výstupy. Její cena je 5290 Kč.
plus
univerzálnost použití
driver E-WDM
Direct Wire
nízká latence
poměr cena/výkon
minus
stereofonní konektory na vstupech a výstupech (viz závěr)
Giga Studio jen pod Win98SE

Systémové požadavky
Minimum:
Pentium II, 64MB RAM, UDMA33 harddisk, W98SE/ME/2k/XP
Doporučeno: Pentium III+, chipsety Intel - BX, 815, 850, 128 MB RAM, UDMA 66/100 harddisk/7200 rpm

Technické parametry
Vstup
: 4 Analog vstupy (TRS Stereo Jack x 2) + CD vstup
Výstup: 4 Analog výstupy (TRS Stereo Jack x 2) SPDIF Out (optický & koaxiální)
Vstupní úroveň: -10 dBV nevyrovnaná, -10 dBV nominální, +3,0 dBV Max
Výstupní úroveň: -10 dBV nevyrovnaná, -10 dBV nominální, +3,0 dBV Max
Vstupní impedance: 10 kOhm
Výstupní impedance: 100 kOhm
Zisk při nahr. na vstupu 1,2: Analog 0 dB ~ 18 dB, 1,5 dB - hodnota kroku
Zisk při nahr. na vstupu 3,4: Analog 0 dB ~ 18 dB, 6 dB hodnota kroku
Vstupní kontrolní zisk: Analog -34,5 dB ~ 12 dB, 1,5 dB hodnota kroku
Výstupní útlum: Analog -34,5 dB ~ 0 dB, 1,5 dB hodnota kroku
Hlavní výstupní útlum: Analog -34,5 dB ~ 0 dB, 1,5 dB hodnota kroku
Vzorkovací frekvence: kHz, 11,025 kHz, 22,05 kHz, 32 kHz, 44,1 kHz,48 kHz
Parametry A/D
Rozlišení:
18 bitů
Dynamické rozmezí: 90 dB A (typicky)
THD+N: -86 dB Fs (typicky)
Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
Parametry D/A
Rozlišení:
20 Bitů
Dynamický rozmezí: 90 dB A (typicky)
THD+N: -86 dB Fs (typicky)
Frekvenční rozsah: 20 Hz 20 kHz
Parametry digitálního výstupu
Typ:
optický & koaxiální konektor
Formát: IEC-958, S/PDIF
Vzorkovací frekvence: 44,1 kHz,48 kHz
Rozlišení: 16 Bitů
Parametry mikrofonního vstupu
Zisk na mikrofonním:
+35 dB pevný a +20 dB on/off a 0 dB ~ 18 dB proměnlivý
Phantom napájení: +12V phantom
Parametry sluchátkového zesilovače
Výstupní zesilení:
100 mW - maximální výstupní výkon
Poměr signál/šum: 110 dB (typicky)
(THD+N)/S: -70dB, 0,03 % (typicky)Psáno pro: časopis Muzikus 2002/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Audiotrak-Maya44~14~listopad~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.