muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareAudified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary

27.10.2020 | Autor: Slávek Šámal | sekce: pro muzikanty - testy

Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary


Jak míchat s úsměvem? Používejte nástroje, které vám usnadní život. Jako je tento šikovný plug-in pro basy. Zavřu oči a vidím vaše studiíčko, vás mžourající do monitoru a již hodinu kroutící virtuálními potenciometry, insertující další a další plug-iny na stopu, přepínající mezi plug-iny, čas letí, další káva je studená, a vy pořád nejste o moc blíž k vysněnému výsledku. Pořád to nešlape tak, jak má, a kdy písnička nemá ten správný motor. Jestli se vám to stává, zbystřete, řada plug-inů Audified ToneSpot míří právě na vás.

Zapomněl jsem ve výčtu činností v úvodu ještě něco? Ano, určitě spoustu dalších kroků, například dorovnání hlasitostí mezi více plug-iny v řetězci
na ty správné hodnoty, samozřejmě jsem v duchu viděl vás, jak máte na monitoru zmatek šesti plug-inů a channel stripu vaší DAW, to vše na jedné stopě, a vy se snažíte mezi tím vyznat a neztrácet náladu a tah na branku. K tomu ještě přidám inspirativní presety, které vás trknou, jakým směrem se vydat. Takže co je to Audified ToneSpot a co přináší pro vaši výše popsanou práci?
ToneSpot je řada plug-inů od společnosti Audified, která se snaží přinést jednoduché a přehledné řešení zvuku vždy pro určitý typ stopy. V podstatě něco jako channel strip s nejčastěji používanými efekty a procesory. Podobných řešení sice už v historii bylo víc, ale ToneSpot je velmi přesně a hezky zacílen na daný nástroj/stopu, takže vaše práce pak jde nejen jak po másle, ale díky ToneSpot i jednoduše odhalíte, co jste dříve nepoužívali a úplně zbytečně přehlíželi. Zde máte totiž vše přehledně v jednom okně, a tak je práce a ladění zvuku extrémně rychlé.
K testování jsem dostal verzi pro basové stopy (elektronické i akustické basy, syntezátory, další podobné zdroje zvuku). Přestože se tedy budeme dále věnovat pouze basům, společnost Audified má v nabídce verze ToneSpot I pro:
•akustické nástroje ToneSpot Acoustic,
•elektrické nástroje (hlavně kytary) ToneSpot Electric,
•zpěvyToneSpot Voice,
•bicí ToneSpot Drums.
Testovaná je verze Pro, k dispozici je ještě verze Express, která sice stojí zhruba polovinu, ale její funkce jsou lehce omezené (například nemožnost tvorby uživatelských presetů nebo absence automatického přizpůsobení vstupního a výstupního gainu), takže pokud chcete plug-in používat dlouhodobě a seriózně, je určitě lepší jít do plné verze.

Světové zkušenosti v kostce
ToneSpot Bass obsahuje efektové moduly s parametry, které na základě analýzy vývojářů hrají nejčastější roli v řadě skvělých světových nahrávek. Tím vám usnadňuje hledání v bludišti pluginů a omezuje vstup do slepých uliček nesmyslných řešení.
Plug-in je přímo v rámci svého ovládání přepínatelný mono (i s výběrem kanálu, který chcete zpracovávat) / stereo, což řada konkurentů neumí a musíte reinsertovat danou mono či stereo verzi. V návaznosti na něj je zařazen systém automatické regulace zisku (gainu), který usnadňuje celkovou práci se systémem.
První modul Character určuje, co rámcově zpracováváte za nástroj a co chcete získat za zvuk, a podle této volby se plug-in přizpůsobí pro co nejlepší výsledek. Kromě základní volby Vintage/Natural/Modern ještě obsahuje zajímavé volby brutálního zvuku Growl /Scoop s vyřezanými středy a nízkobitovým lo-fi zvukem.
Za ním je SBG, tedy Sub Bass generátor.
Dalším modulem je model saturace se simulací elektronkových obvodů, které jsou v reálním světě hardwarových zesilovačů a předzesilovačů stále zvukovými etalony. Simulace lampového zkreslení umožňuje i mix s nezkresleným signálem.
Sekce Shaping je osmipásmový ekvalizér s luxusním vybavením, včetně filtrů low-pass a hih pass, s přesně naladěnými (vždy s více možnostmi) korekcemi pro jednotlivá pásma a s jasným označením, co který parametr ve zvukovém spektru ovlivňuje, jako je například zcela jasný potenciometr s názvem Fret Noise.
Dalším modulem v cestě je kompresor, který má běžné ovládací prvky, ale výborný je ovladač Mix pro paralelní kompresi. Zcela správně obsahuje grafické zobrazení GR, tedy o kolik dB vám komprese zabírá. Tento kompresor je s pomalým náběhem, o kousek níže narazíte na jeho rychlého bratříčka.

Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary


Za kompresorem je modul Surgery, tedy přesný nástroj pro chirurgické operace, když předchozí ekvalizér a moduly ještě nestačí a zvuk se pořád motá v nějakých nepříjemných frekvencích. Surgery obsahuje totiž dva moduly parametrického ekvalizéru, vždy s přepínatelnou strmostí Q.
Po této operaci je asi váš zvuk již v dobrém stavu, jdeme tedy do finálních kroků úpravy, nejprve do kompresoru s rychlým náběhem pro eliminaci špiček. Kombinací více kompresorů s různými charakteristikami můžete dodat zvuku to správné mojo.
Následuje efektová sekce s automatickým kvákadlem, oktáverem a nejčastěji používanými modulačními efekty chorus/phaser/flanger.
O závěrečné naleštění zvuku se nám postará multipásmový dynamický ekvalizér.
No a tohle všechno máte před sebou v jednotném, přehledném designu, v jednom okně bez přepínání jinam, bez hledání v nabídkovém menu s desítkami či stovkami pluginů.


Spot je podle cambridgeského slovníku malá, často kruhová oblast, která je jinak zabarvená nebo tmavší či světlejší než okolní oblasti. V poslední době máme u nás takový nešvar psát nespisovně, tedy pro čtenáře ignorující pravidla češtiny dodávám, že spodky se česky píšou s d, ne s t, bez ohledu na to, jakou barvou mají zabarvenou malou oblast, spot je něco jiného. Vraťme se ale ke zvuku. Spot je zde ve významu zaměření se na určitou oblast zvuku s tím správným zacílením a výsledným přesným zabarvením. Výsledek tak bude odlišný od okolí, což je právě to, co pozitivně hodnotím u testovaného produktu.

Zvuk, o to je to, oč tu běží
Samozřejmě o zvuk jde v první řadě. A tak vám tedy rovnou řeknu, jak se mi s ToneSpot Bass Pro pracovalo: Výborně. Samotný zvuk už na prvním testovaném nástroji, což byla elektronická basa ze syntezátoru, pořádně pulzující jako srdce celým trackem, dostala rychle lepší kabátek, po pár desítkách vteřin bylo nastavení hotové a zvuk lépe obohatil celek bez nějakého přehnaného přeefektovaného zvuku. Podobně úspěšně dopadl následující test s baskytarou MusicMan, opět rychlá práce s dobrým výsledkem. Podobně úspěšné byly i další zvukové testy s basovými nástroji z různých mých projektů.
Jedním z pozitivních bodů při začátcích práce s ToneSpot byla i spousta prakticky dobře použitelných presetů. Vždyť jistě znáte množství plug-inů, které mají stovky takřka nepoužitelných presetů od výrobce, jenž jsou jen pro efekt, ale nehodí se pro reálnou práci. Zde byl výchozím bodem pro práci výběr podobného presetu a rychlé donastavení parametrů, které už od výrobce byly blízko požadavkům, což kvituji. Ono rychlé donastavení bylo možné i díky společnému oknu grafického rozhraní pro všechny ovládací prvky. Asi si umíte představit, o kolik to zrychlí práci oproti samostatným plug-inům v insertech. Jen ještě jednou připomínám, že verze Express - oproti verzi Pro - neumožňuje ukládání vlastních presetů, tedy toto musíte absolvovat pokaždé, u verze Pro si můžete svůj výsledek uložit. Samozřejmě můžete namítnout, že ve své DAW si můžete uložit preset celého určitého kanálu, to ano, ale jednak je práce s uloženými presety jednodušší a jednak verze Express má více dalších omezení.
Velmi příjemně mne překvapila možnost kalibrace v servisním menu. Umožňuje vám doladit analogovou a digitální nulu tak, aby následně odpovídaly přesně hodnoty na zobrazovačích gainu hodnotám signálu a vy jste si v systému nevytvářeli nějaké nežádoucí zkreslení.

Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary


Závěrečné slovo díků
Ano. Musím firmu Audified za tento produkt pochválit. Pracovalo se mi s ním dobře, rychle, s jistotou dobrého výsledku a zvuku. Co si víc mohu přát? Jistě, můžete chtít nějaký speciální typ zkreslení nebo efektu, ale pro rychlou, kvalitní a profesionální práci je ToneSpot Bass velmi době navržen a je to vhodný společník k té zmíněné odpolední kávě, kterou si nyní při míchání s úsměvem konečně vychutnáte.


Info
Audified ToneSpot Bass Pro je komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary a dalších basových nástrojů. Cena je 2200 Kč.

Plus
snadná a rychlá editace vedoucí k dobrému výsledku + přehledné workflow
jen ty prakticky dobře využitelné funkce

Mínus
Pro ty, co ho ještě nemají, je zde nutnost pořídit iLok pro autorizaci verze Pro (není potřeba pro verzi Express).


Technická specifikace
Formát AAX, AU, VT2 a VST3
Podporované operační systémy: macOS 10.9 a novější a Windows 7 a novější
Požadavky na úložiště 200 MB úložného prostoru

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Audified-ToneSpot-Pro-Bass-komplexni-efektovy-plugin-pro-reseni-zvuku-baskytary~27~rijen~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.