muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukAudified ToneSpot Acoustic Pro - plug-in pro práci se zvukem akustické kytary

21.7.2019 | Autor: Jan Sládek | sekce: pro muzikanty - testy

Audified ToneSpot Acoustic Pro - plug-in pro práci se zvukem akustické kytary


Vše v jednom, jasně a rychle
Produkty této české firmy docela bedlivě sleduji. Především proto, že lidem, jako jsem já - tedy malé domácí nahrávací prostředí -, usnadňují život. Ale nejen to, nabízejí možnost mně příjemného workflow a organizace práce. Řečeno méně manažersky, šetří čas a síly, a tím otevírají dveře inspiraci a tvořivosti. Ještě trochu dál jde verze Express, která nabízí větší přehlednost a potenciální rychlost tím, že už nenabízí možnosti detailnějšího nastavení. Není to tak špatný kompromis, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Z mé zkušenosti vyplývá, že na akustické nástroje nejvíce platí dobrý náběr. To za vás pochopitelně tento plug-in nevyřeší. Ale pokud je náběr dobrý, velmi pomůže posadit jej do mixu. Umí být decentní. Pokud z nějakého důvodu mícháte nedobrý náběr, nabízí tento plug-in takovou dobrou první pomoc. Byť vážnější problémy (šumy, praskoty, zvuk prstů po strunách...) neřeší, a ani tu ambici nemá.

Filosofie
ToneSpot (existuje i basová verze) má filosofii, která je mi blízká: přehledně a jasně vše pohromadě. V několika fajn detailech (on/off jednotlivých sekcí) je verze pro akustické nástroje už blízko dokonalosti. Pokud máte rádi channel strip, tohle by vás nemělo minout.
Vcelku máte v jednom plug-inu před očima osm sekcí: Character, Saturation, tvarování (Shaping, de facto EQ), Punch (komprese), Surgery (jemnější EQ), Smash (komprese), Effectc a finální enchancer (Finalizer). Každou z těchto sekcí můžete celou vypnout/zapnout, jejich pořadí ale měnit nelze. U obou kompresorů je jednoduché znázornění vlivu na úroveň signálu - gain reduction.
Strategii plug-inu asi nejvíc vystihuje, že pásma ekvalizéru popsali v Audifiedu, jak sami uvádí, muzikálně - tělo, papír, dřevo, struny a jiskra (vše anglicky). To je, myslím, docela půvabné a konzistentní s tím, že nejde o plug-in, kde můžete donekonečna všechno precizně ladit. Nabízí nějaké pečlivě předpřipravené možnosti, ve kterých se najdete - anebo ne. V efektech najdete tremolo (je možno synchronizovat), modulace, delay a reverb. Reverb mě zaujal nejvíce, room, plate i hall jsou velmi použitelné. Za velmi dobrý považuji také enhancer - na to, že je to finální sekce, dokáže zvukem ještě dost pohnout.

Tři čuníci... pardon, scénáře
Plug-in se mi nejlépe osvědčil ve třech scénářích. Prvním bylo demo pro kapelu. Nahrál jsem akustiku a pár ostatních nástrojů. ToneSpot mi pak pomohl velmi rychle dostat takový zvuk akustiky, který dobře sdělil moji představu spoluhráčům. Jo, a udělal mi radost. :-)
Druhý scénář bylo míchání již někým jiným nahrané akustické kytary. Já bych ji byl nahrál jinak a musel jsem se tedy rychle vyrovnat s tím, že něco je špatně. Své Létající studio mám skromné a nejsem zvukař povoláním, takže hned na první poslech vždy hned nevím, co je špatně. Zkusil jsem tedy projít pár relevantních presetů a našel zvuk, který se mi líbil. Podíval jsem se na nastavení a spolu s dalšími dvěma plug-iny mi ToneSpot pomohl problém vyřešit v relativně krátkém čase. Opět byl výsledkem zvuk, za který jsem se rozhodně nemusel stydět.
Třetím scénářem bylo vlastní skládání. V neposlední řadě v tomto případě dávám ještě k dobru, že jsou velmi dobře udělané presety. Jednak jsou všechny použitelné (včetně těch experimentálních, když to tak chcete mít) jako start pro vlastní doladění. Ale taky velmi dobře ukazují celé spektrum možností plug-inu. Natočil jsem si na nylonku part k elektronickému tracku a vyzkoušel i ty odvážnější a divočejší presety. Dva jsem pak po lehké úpravě použil, protože zvuk byl pro mne velmi inspirativní.

Závěrem
Záleží na tom, co chcete. Pokud jste jako já pragmatici, tak hlavní je, co leze ven. Takže nepotřebuji přesně vědět, kdo co a jak dělá; pokud to dobře zní, beru to. Tohle je, myslím, největší kouzlo plug-inu - ještě než se ztratíte v moři plug-inů, mezi kterými přeskakujete, můžete rychle nakroutit zvuk tady a věnovat se já nevím... třeba hudbě.

Info
Audified ToneSpot Acoustic Pro je plug-in, který umí šikovně a přehledně pracovat se zvukem akustické kytary. Cena je 2279 Kč.

Plus
rychlost
přehlednost
zvuk
reverby
presety

Mínus
Při této ceně nevidím.

Technická specifikace
počet presetů 118
iLok ne
OS Mac OS X 10.9 – OS X 10.14
Plug-iny Mac AAX 32b, AAX 64b, AU 32b, AU 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b
Windows 7–10
Plug-iny Windows AAX 32b, AAX 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b


https://shop.audified.com/products/tonespot-acoustic-pro

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Audified-ToneSpot-Acoustic-Pro-plugin-pro-praci-se-zvukem-akusticke-kytary~21~cervenec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.