Apogee One - malá mobilní zvuková karta

Apogee One - malá mobilní zvuková karta
Apogee One - malá mobilní zvuková karta

Apogee One je USB zvuková karta s jedním mikrofonním vstupem, Hi-Z vstupem a linkovým nebo sluchátkovým výstupem.

Propojení s počítačem

Začnu tím, co mi na tomto modelu vadí nejvíc, a to je USB rozhraní. Ne že by bylo USB rozhraní pomalé - vzhledem k počtu vstupů, výstupů, nejvyšší možné vzorkovací frekvenci a bitové hloubce je přenosová rychlost bohatě dostačující. Bohužel ale nemám s USB tak dobré zkušenosti jako s FireWire. Přijde mi mnohem více nespolehlivé a nestabilní. Na vině je možná až zbytečně velké množství USB zařízení (někdy se přes USB připojují zařízení, která považuji za vyloženě zbytečná, jako jsou USB lampičky, případně jiné ozdoby apod.. ty pochopitelně nemají v hudebním počítači co dělat a jejich případný majitel riskuje jen problémy. I externí disky připojené přes USB již považuji za zbytečné, proč nepoužít SATA sběrnici?. USB porty pak mohou být přetížené, nemusí stačit napájení portů a nebo se ovladače vzájemně prostě bijí. To vše ale může ve výsledku způsobit nestabilitu USB rozhraní, respektive důležitých USB zařízení, a právě proto preferuji výrazně spolehlivější a méně obsazovaný FireWire.

 

Vstupy a výstupy

K dispozici je jeden mikrofonní vstup, který nabízí rozsah od +10 do 63 dB a může být fantomově napájen (takže lze připojit i kondenzátorové mikrofony). Jejich napájení z USB je opět diskutabilní. Nu, dnes se to holt dělá. Jako druhý mikrofon lze použít integrovaný kondenzátorový mikrofon, který se skrývá přímo uvnitř těla One. V Apogee evidentně skutečně počítali s aktivním používáním tohoto interního mikrofonu. K dispozici je i speciální držák, který lze klasickým způsobem připevnit na mikrofonní stojan. Osobně jsem z interního mikrofonu neměl úplně nejlepší pocit a používal bych ho pouze jako nouzové řešení. Už jen velmi malá štěrbina, která k membráně mikrofonu signál pustí a plast všude okolo, mě odrazují. Nicméně se dá mikrofon velice dobře použít jako TalkBack z režie do nahrávací místnosti.

 

Dále lze do nástrojového vstupu připojit kytaru/basu (vysokoimpedanční Hi-Z vstup) a nebo jakýkoliv jiný nástroj (takže třeba i externí zvukový zdroj - CD, MD, mix atd.).

 

Všechny konektory se připojují pomocí speciální redukce, tzv. breakout kabelu, na jehož jednom konci je speciální konektor, který se připojí k One, a na druhé straně jsou příslušné standardizované konektory.

 

Výstup je linkový stereofonní nesymetrický (jack 3,5 mm), který lze zároveň použít i jako sluchátkový výstup. Nelze tedy bohužel připojit současně reproduktory a sluchátka. V případě potřeby lze pochopitelně použít libovolný sluchátkový/monitorovací distributor.

Zvuková karta umí pracovat až ve vzorkovací frekvenci 48 kHz a v bitové hloubce až 24 bitů. Nezapře se vysoká kvalita AD/DA převodníků firmy Apogee, takže zvuk je precizně čistý a bez šumu.

 

Otočný ovladač

Stejně jako u Apogee Duet, i zde je k dispozici multifunkční otočný ovladač, pomocí kterého lze volit konkrétní vstup/výstup a nebo nastavovat citlivost na vstupu či výstupní úroveň. Na rozdíl od Apogee Duet nelze pomocí tohoto ovladače vysílat MIDI data.

 

Vizuální kontrola

Přímo na horním panelu lze vizuálně kontrolovat vše potřebné. K dispozici je LED pro indikaci zapnutí/vypnutí fantomového napájení. Pod ní jsou čtyři ikony zobrazující, kterého vstupu/výstupu měří LED měřáky úroveň. Měřit lze vstupní citlivost interního mikrofonu, externího mikrofonu, nástrojového vstupu a nebo stereo výstupní úrovně. Měřáky v podobě tří LED jsou o kousek níže.

 

Software

Jak už je u zvukových karet firmy Apogee zvykem, veškerá nastavení se provádějí v softwarové části pomocí aplikace Maestro. K ní je přístup jako k samostatné aplikaci, pokud je zvuková karta použitá bez jiného softwaru, a nebo ji lze vyvolat přímo ze sekvencerů Logic Pro, GarageBand nebo Soudtrack Pro. Firmy Apogee a Apple se sice chlubí integrací Apogee HW do těchto tří SW produktů, veškerá integrace se ale odehrává pouze na úrovni přímého vstupu do Maestro z uvedených aplikací. Integrace v Logic Pro, GarageBand a Sountrack Pro je tedy dle mého názoru jen minimální.

 

Systémové požadavky

Apogee One pracuje pouze s platformou Apple. Podporované operační systémy jsou Mac OS X 10.5.7 a novější. Pracovat lze s procesory Intel i s PowerPC G5. Minimální potřebná RAM je 1 GB, ale doporučeny jsou 2 GB. Pochopitelně je nutný volný USB port. Zásadně nedoporučuji připojovat zvukovou kartu za USB HUB - snižuje se tak přenosová rychlost, zvyšuje se nespolehlivost a riziko chyb v přenesených datech, stejně jako u jakéhokoliv jiného USB zařízení.

 

Závěr

Apogee One jistě zaujme relativně nízkou cenou vzhledem k vysoké kvalitě AD/DA převodníků firmy Apogee. Ta se nedá pochopitelně srovnávat s nejdražšími modely této firmy, ale kdo by to za takovou cenu očekával? Za nejslabší článek považuji použití obecně méně spolehlivého USB rozhraní a trochu mě mrzí relativně nízká integrace produktů Apogee v softwarech Apple, která je tolik zdůrazňovaná oběma firmami.

 

Info:

Apogee One je malá mobilní zvuková karta s jedním mikrofonním/linkovým/Hi-Z vstupem a linkovým/sluchátkovým stereo výstupem a integrovaným kondenzátorovým mikrofonem. Doporučená maloobchodní cena je 5899 Kč.

Hodnocení:

 

Plus:

pěkný, čistý zvuk

moderní design

karta nabízí jen potřebné minimum, ale to dělá skvěle

možnost umístění na mikrofonní stojan a případně použití interního mikrofonu

 

Mínus:

interní mikrofon asi není myšlen na vážné nahrávání

USB rozhraní namísto spolehlivějšího FireWire

 

maximální vzorkovací frekvence: 48 kHz

maximální bitová hloubka: 24 bitů

propojení s počítačem: USB

kompatibilita s OS: Mac OS X 10.5.7 a vyšší

počet analogových vstupů: 1

počet mikrofonních předzesilovačů: 1

interní mikrofon: ano, kondenzátorový

počet kytarových (Hi-Z) vstupů:1

počet analogových výstupů: 1 stereo linkový + 1 sluchátkový (jack 3,5 mm)

MIDI: ne

 

Mezi USB vychytávkami (rozumějte zbytečnostmi, které budou jen blbnout a zatěžovat váš systém) jsem našel například USB akvárium, nabíječku tužkových baterií, ventilátor s teploměrem, ledničku na nápoj v plechovce, ořezávátko, holicí strojek a nebo i USB vibrátor. Co z toho se hodí do studia nejvíc?

Psáno pro časopis Muzikus